Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tam tarifli surf kamış tavsiyesi, bir satır yazın lütfen...

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

arkadaşlar...

elimde değil, uzun yazıyorum, kısa tutmaya çalışacağım. :)

okuma cedros 450 cm 3 pcs ve lineaeffe extreme 440/6 sahibiyim. okuma cedros'un üç parçası kırıldı, uzun ve sonu görünmeyen bir bekleme sürecindeyim.

okuma cedros ile ilgili bir başlık açılmış 2011 yılında, bu kamıştan memnunum, ancak 200 gr ile sürekli çalışma sonrası dayanamadı. 170-185 gr aralığında dahi erimi 100-125 mt aralığında olduğunu tahmin ediyorum geleneksel ölçme yöntemleri ile. 100 mt'nin altına hiç bir ağırlıkla ve rapala ile düşmedim sanırım.

şu an maddi gelirim yok, uç parçası gelsin, cedros ile devam edeyim, para kazanınca forumdan okuduğum kadarı ile shimano surf leader ultra 3 pcs alıp, gerisine de hiç bakmayayım istedim, ancak öyle olmadı, şu an sahile inecek kamışım yok.

bu durumda zevahiri kurtarmak açısından en fazla 750 tl gibi bir bütçe ile bir kamış almak istiyorum. tavsiye için özellikleri :

a) 200 ve hatta 220 gr atarken hiç korkmadan yüklenebileceğim ve erimi iyi olan. hatta 170 gr'ın altında hiç kullanmayacağım sadece sert aksiyonlu rapala kamışı
    b) üç parça , 450 cm tercihim ancak 420 cm ve üstü uzunlukta.
    teleskobik olmaz
    c) örgü ip kullanımına uygun fincanları olan.
    d) bütçem 750 tl, ancak 762 tl de tavsiye edebilirsiniz. bu bütçe izafi, 880 tl'ye kadar çık ama buna değecek de diyebilirsiniz, zannediyorum 1000 tl'ye kadar çıkmamalıyım. 750 - 1000, diyelim. bu zaten elimizde olmayan kartta olup borca alınacak parayı illa harcayacağız diye bir kaide de yok, 300 tl ile işi çözerse onu da tavsiye edin.
    e) hafiflik elbet önemli, ama cedros bu hususta çok iyi idi, benim elimde ağır işe gelmedi. özellikle çok ağır olmamak kaydı ile hafiflik seçim kriterlerinde geri planda.
    f) en en önemli özelliği ise, kamış 200 gr'ı kendisi mancınık gibi atmalı, ben cedros'ta bunu hissedebiliyorum, kamışın yaylanıp gücü aktarışını. bir arkadaşın okuma salina'sı ile atınca hissedemiyorum. ya da çok yumuşak bir kamış verdiler, kamış eğiliyor kurşunu kaldıramıyor. kamış kendisi 100 mt'lere göndermeli, abanınca (yüklenince, Yaradana sığınınca) bu extra güce de kırılmadan ve erimi arttırarak reaksiyon vermeli...
    g) çok temiz de olsa ikinci el düşünmüyorum

not: başka tavsiyelere de açığım. kamış alma, balığa da inme, sabret ama işe girince shimano'nun en üst sınıfını al, arada büyük fark var diyen arkadaşları da dinlemeye hazırım.

şu anda sadece teleskopik olanı mevcut okuma makaira, 3 pcs geldiğinde beklentiyi karşılayabilecek gibi, ama bir kez de orta-üst sınıf shimano denemek de istiyorum, öyle böyle anlatmıyorsunuz. bu konuda yazılmış hiçbir şeyi okumadan yardım istiyor değilim. daiwa prime caster 33/425, maver elite surf titanium 430, vega potenza supercore incelemelerine ve fiyatlarına da baktım.

forumda bildiğimi sandığım çok konuyu yazdım, şimdi de bilenlerden yardım istiyorum. yazacağınız ürünü denemediyseniz bile kullanan tanıdıklarınızın tecrübeleri ile tavsiye edin. bir ürünü denemek istemiyorum, zor merada akıntıda, ağır kurşunla kendini kanıtlamış ürünleri tavsiye edin lütfen. pazartesi satın alıp hafta içi ürün yorumu yazacağım.

tavsiyesi sonucu beni doğru yönlendiren arkadaşa bir av günü boyu çay ve simit benden... :)

osmançubuklu, ozy, ilgili ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Allah gönlüne göre versin Özgür abi :)

4. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

sen potenzayı tarif etmişsin abi..
    750 liraya ben başka kamış almam.

Fecri, cross ve KalamA bunu beğendi.
  5. yersel907

yersel907 Aktif Üye

Özgür Günaydın Vega lara bakabilirsiniz o fiyatlara yada avaşimanın 2 uclu kanısı vardı 100 180 ve 100 220 diye yada trobucoo lara bak bu kamışlar seni utandırmaz parcalı

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

potenza'nın son fiyatı, satıcının internet sitesinde daha yüksek görünüyor. yine de buradan fikirleri toplayıp nihaetinde semt olarak üsküdar'da bir yerden alacağım pazartesi.

vega potenza'dan çok memnun bir arkadaşım var. o hatta bir kez at dedi, sakınan göze çöp batan, ben atarken bir terslik olur elimde kalır diye korktum, atmadım. keşke atsaymışım.

teşekkürler yorum için.

harbyteam bunu beğendi.
  7. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

gidip yerinde detaylı bir inceleme yapabilirsin abi..
    pazarlık sünnettir ayrıca :)
    benim elimde çok temiz vardı 2.el olarak .geçen ay yeni sahibine teslim ettim.
    Bu kamışın gerçekten atışı farklı. deneyip tecrübe edebilirsen çok iyi olur.

8. frenist

frenist Aktif Üye

Abi tavsiye iyi de, benim beğendiğim kamış sana uymaz, senin beğendiğinle ben atamam. Sen bakma öyle şişirildigine. Denemeden bakmadan şu kamış süper Özgür al bunu diyen arkadaşlara aldırma. O kamış tavsiyeyi yapan için süper olabilir ama sana uymayabilir. Forumda birsürü avci var senin o tarafta avlanan. Denk getir her biriyle atislar yap incele kararını oyle ver. Şimdiden hayırlı olsun diyeyim.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bu dediğin doğru. ancak ben emanet kamışla atarken (kamışı veren kırabiliyorsan kır ağabey, senden değerli mi dese de) atamıyorum. zaten bende mi sorun bilmem bir atışta da anlamıyorum. bir yarım gün sahte yüzdürmeliyim ki aramızda bir bağ kurulsun kamışla.

bir de şöyle bir şey de oluyor. (benim orta ve altı sınıf 5 tane surf kamışım var) bir kaç gün anlaşamıyorsun kamışla, sonra sen mi ona uyum sağlıyorsun, o mu sana bilmiyorum bazen denklam çözülüyor sonradan, bezen de kimya ne yapsan tutmuyor.

yine de tavsiye ile yola çıkacağım ben cihan. 2000 tl lik mal almıyorum, 750 tl ye çok memnun da olmazsam sineye çekerim. sizinle de paylaşırım.

haydi beyler beyin fırtınası, tecrübe fırtınası, bekliyorum...

10. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

İsteklerine bakacak olursak, Özgür kalender meşrep. Allah'ın gönlüne göre vereceği kesin.

Benim gibi uzun yazmış. Almayı düşündüğü kamışın yukarıda istediği özellikleri kısaca şöyle

Ben kalender meşrebim
    Güzel çirkin aramam
    Gönlüme bir eğlence isterim olsun

Saçları samur, gözleri mahmur
    Biraz da şirin olsun

Kaşı gözü kara olursa olsun
    Yanağında bir beni mutlaka olsun
    Endamı şanlı sohbeti tatlı biraz da şahin olsun

Yan bakışı yaksın cilvesi yıksın
    Olursa böylesi böylesi olsun
    Gözleri şahbaz gerdanı beyaz biraz da tombul olsun

11. cross

cross Üye

verçellinin enigma serisine bi bakabilirsin ama potenzayı tarif etmişin abim

cem1 bunu beğendi.