Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TASMA ATMA

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında scetin tarafından paylaşıldı.

1. scetin

scetin Üye

Kıyı balıkçısıyım. Kamış ve makina kullanmaya bu yıl yeni başladım. Bu işi çok seviyorum. Ama genellikle avdan eli boş dönüyorum. Balığın vurduğu zamanlar da oluyor. Kamışın aniden eğilmesine , zilin çalmasına rağmen balık iğneye takılmıyor. Çektiğimde yemlerin tamamen gittiğini yada parçalandığını görüyorum. Kış aylarında birkaç levrek yakalamıştım. Mamuna vurunca takılıyordu. Şİmdi çupra, mırmır gibi balıkları tutmaya niyetlenerek gidiyorum.
    Kamışları dikip balığın vurmasını bekliyorum. Sitede balık vurunca ustalarımız, TASMA yı basın diyor. Şu kamışla tasma atma olayını bir arkadaşımız bana tarif ederse çok makbule geçecek. Teşekkür eder, saygılar sunarım. Herkese rastgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Aslında her vuruşda tasma atılmaz kamışın ucu tık tık diye düşer kalkar ama gerçek vuruşta iyicene eğilir. İşte o anda tasmayı basın. Bazen küçük balıklarda yemi tırtıklar onlara tasma atmaya gerek yok.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

İğnenin balığın ağzına girmesini sağlamak için, misinayı kısa ve sert bir hareketle çekmeğe tasma atmak denir.

5. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Tasma dediğimiz olay vuruşu aldığınızda kamışı alıp geriye doğru ani bir çekiş yapma işidir. İğnenin iyice balığa saplanmasını sağlamak için yapılan harekettir.

6. 34cengiz

34cengiz Yeni Üye

bence burda ıgne secımı ve kamıs cok onemlı eger balık ufaksa ve ıgnen buyukse ıstedıgın kadar tasmala pek bı sonuc alamazsın cunku balıgın yemı yutması lazım kamıssa gelınce ucu ınce hassas bır kamıs tercıh etmelısın kamıssını bı yere sabıtle ve motora yakın bolgeden mısıneyı tut o zaman vurusları dırek sen hıssedersın ve balıgı aldıgını anladıgın andada makıneyı sarmaya baslarsın rast gelsın

7. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Kamışı kıyıya tam dik ve dik açıya yakın posisyonda sabitlerseniz, tasmalamada güçlük yaşayabilirsiniz. Tasmalama esnasında kamışın esneme miktarınıda dikkate alırsanız iyi olur. Yumşak aksiyonlu kamışlar gereğinden fazla esnerse tasma etkisi azalabilir.
    Gereğinden sert tasmalarda da iğne balığın ağzını yırtarak balığın kaçmasına sebep verebilir.

8. kefalci

kefalci Aktif Üye

Sevgili şevket yemler gidiyorsa ufak balıklar didikliyodur..arkadaşların dediği gibi balık yemi çektiği zaman oltanın ucuda buna paralel olarak suya dogru eğilir işte o anda seninde tam ters istikamette geriye dogru kamışı çekmen gerekir olay budur ama bu tasma lama olayınıda abartmamak gerekir.. en sahlıklısı geriye yapılacak darmenin mesafe ve miktarını vs.. etrafında n görüp deneyim kazanırsan daha saglıklı olur..bir de hedef balıgının agız yapısı önemli iğne artı yem toplamı balıgın agzına girebilecekmi?? yemler suda balık gözü ile biraz daha büyük gözükür.. bölgendeki hedaf balık boyunuda tecrübe ve başkalarını izleme yolu ile ögreneceksin..ve o balıgın agzına uygun iğne ve yem kullanacaksın ..
    kolay gelsin

9. kefalci

kefalci Aktif Üye

Ayrıca mırmır ve çipura gibi balıklarda işi daha bir garantiye almak istersen tek iğne uzun köstek (70-80cm) lik oltayı dibe yatırdıgında balık huylanmadan yemi alır ve hareket eder o zaman iğnenin kendiliğinden takılma olasılıgıda vardır..

10. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Şevket bey bulundugunuz merada mırmır varsa tasma atmanıza gerek yok mırmır yemi gördüğünde kaba tabirle yeme badozlama atlar ve yutma eylemine geçer havaların ısınmaya başlaması ile kıyılarda kırıntı tabir edilen isparoz, küçük karagözler bollaştı eger gündüz avlanıyorsanız küçük yaramazlardan hedef balıgınıza yem maalesef kalmaz bu mevsim kıyıdan madya ve yengeç kullanmanız gerekir mamun kullanıyorsanaız elastik bait kullanmanızı öneririm, çipura avında tasma atmak gerekir çok kurnaz balıktır igneli yemi agzına alır vakum yaparak yemi yer ve boş igneyi geri atar köstek boylarını 13-15 cm yapınız devamlı kamışa bakmak kamış egildigi an tasma atmak geçekten güç iş bir süre sonra insanı sıkar kullandıgınız ignelerin serilerini ve nolarını belirtirseniz size yardımcı olmak isterim örnegin 505 serinin ve 496 serinin 3 nolarını tavsiye ediyorum, tasmalama olayını arkadaşlar yukarıda anlatmışlar yani kamışın ucu öne dogru egildiginde kamışı elinize alıp 1 metre kadar ters istikamette çekmektir, kamışları yerlerine yerleştireyim ben piknik yapayım takım kendi yakalasın derseniz o zaman owner ve gamakatsu markalarının circle ignelerine sahip olmanız gerekir paket halinde satılır pakette 10-15 arası igne olur takımı taktırırsanız üzülürsünüz onda bir takım kurşunla beraber 2-3 tl arası olur bizim gibi her avda 15-20 takım bırakmakta var, son notum mırmır kumluk zeminde gece, çipura kırma taşlık yerlerde gün doğmadan, ve gün batarken av verir.

11. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Şevket bey merhaba ;
    Öncelikle tasma tanımını yapalım : Oltada ki yeme vuran balığın,ağız yapısına iğnenin sert ve sağlam şekilde geçmesini sağlamak için,kamışa verilen kısa ve sert hareketlere denir.
    Bu hareket kıyı avlarında seçilen iğnelere göre değişir...Eğer oltanızda Circle İğne kullanıyorsanız tasma atmanıza gerek kalmaz,balık kendiliğinden yakalanır.Bu iğnelerde balık yakalandığında sadece makinanızı sarmak yeterli olacaktır.Tasma olayına girmek istemiyorum,ben balık yakalanınca çekeyim diyorsanız size önerim Circle iğneleri kullanmanız olacaktır.
    Tasma atmak iki şekilde olur.
    1-Kamış denize dik.
    2-Kamış denize paralel.
    Size tavsiyem kamışlarınızı deniz kıyısına paralel ve alçak seviyede sabitlemeniz olacaktır.
    Paralel biçimde ki pozisyonda balık yeme vurmaya başladığı an,en son hareketi beklemeniz gerekecektir.Kamış ucu takibiniz ve tasmalama zamanı burada önem kazanır.Sık ve kısa vuruşlarda beklemeniz gerekir.Bu hareketlerin arkasından tek ve sert vuruş geldiğinde kamışı,kısa ve sert bir şekilde kıyı yönünde çekmeniz gerekir,uygun zamanda atılan bu tasma balığı büyük ölçüde yakalar.
    Denize dik şekilde koyulan kamış ile atılan tasmalar da aynı hareketler gözlenir,uygun zaman geldiğinde tasma aynı şekilde sert ve kısa olmalıdır.Dip balıklarını yakalamak için birinci pozisyonu denemek her zaman yararınıza olacaktır.
    Sert çeneli balıkların avında,özellikle (çipura sargoz ve karagöz) balık ilk tasmada yakalandıysa,yolda gelirken bir veya iki kez daha sert ve kısa tasma atmak faydalı olacaktır.Tek tasma balığın iri olduğu durumlarda yeterli gelmemektedir.
    Umarım uzun ama anlaşılır bir cevap olmuştur :) Rastgele

balıkçı kerem bunu beğendi.