Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatlı Su Bitkili Akvaryumu

Konu, 'Hobiler' kısmında confused tarafından paylaşıldı.

1. confused

confused Aktif Üye

Buda benim akvaryum hobim kendi çapımda bişeyler yapmaya çalışıyorum konuyla ilgili arkadaşlara bilgi paylaşımına açığım.

15.09.2015 Tarihinde Tropica Programına göre kurulan akvaryumumu herhangi bir tarza bağlı kalmak istemedim Dutch ve Nature tarzlarından alıntılar yaptığım için tankın adını Dutch Nature Mix koydum.Kurulumdan bu yana minimal düzeyde green spot alg haricinde bir yosun ve alg problemi yaşamadım.

Filtrasyon Sistemi
    sunsun hw-603b ( Filtre Dolu Geliyor ) Sarı+Mavi+Siyah sünger+Elyaf
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Co2 Sistemi
    Mayalı Sistem d301 sistem ile ayarlı
    Ista PH indicator
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Aydınlatma
    1xSyvania grolux T8 18W
    1X10000k No name akvarium flo 18W
    5050 LED bitki için R:650 nm B: 460nm kırmızı mavi
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Taban Malzemeleri
    8 litre Hagen Siyah
    Kurulum esnasında misket gübre
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Gübreleme
    Diy Potasyum+Nitrat+Fosfat+Demir+Reeflovers All Inclusive+Diy Excel Pro
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Bitkiler
    Monte Carlo + Java Fern + Cryptocoryne Wendtii brown + Subulata + Alternanthera reineckii 'Mini' + Rotala Macracandra + Pellia Moss + Java Moss + Taiwan Moss olduğunu düşündüğüm bir tür.
    Canlılar
    Kiraz Karides+Ramshorn salyangoz+Nerite Salyangoz+Sae+Cüce vatoz+Neon Tetra+Penguen Tetra+Kiraz Barbus+Kırmızı Burun+Yeşil Ateş Tetra.
    Bakım
    Haftalık %30 Su değişimi hafif dip çekimi ile... + haftada 3 gün gübreleme + Günlük olarak JBL Novo Bits+JBL Novo Tabs+Tropical Supervit+Prodac BloodWorms+Sera Bettagran.
    Fotoğraflar

17.09.2015 Kurulum çok yorduğu için anca bukadar foto çekebildim kusura bakmayın [​IMG]

13.11.2015

15.12.2015 Subulatalar ön planda başa çıkılamaz duruma gelince sökülüp bir miktarı arkaplana alındı gerisi akvaryumdan çıkarıldı

18.01.2016 Subulataların boşalttığı alana Monte Carlolar ekildi.

24.01.2016

Son düzenleme: 18 Şubat 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. enginson

enginson Daimi Üye

Hocam bende bir ara merak sarmıştım, bunun için nano bir tank aldım gerçekten izlemesi ayrı bir keyif ama zamansızlıktan hobiyi bıraktım. aslında ben eskiden de akvaryum hobisiyle uğraşmıştım. ilk olarak canlı doğuranlarla başladım, o zamanlar pek anlamadığımdan hemen hemen her tür ufak balık baktım, sonrasında onları verip 2 adet Oscar (astronot) aldım. onlar da kısa sürede büyüyünce onları da verdim, bir arkadaşım kendi balıklarının yavrularını verdi yunus child ve mavi prenses onlara ek olarak ben mücevher child baktım. onları da evlenmeye yakın akvaryumla beraber çok uygun fiyata sattım. sonrasında bir beta aldım fanusa koydum. onunla yine akvaryum merakım depreşti nano tank aldım 40x20x30 güzel bir bitki akvaryumu kurdum. içine neon tetra kiraz karides ve yine tetralardan tam cinsini bilmiyorum bir iki tür attım. en son onu da zamansızlıktan bu işe çok heves etmiş bir kardeşimize hediye ettim.
    akvaryum hobisi bambaşka bir şey. geçenlerde yine şu sihirli balık kiti dikkatimi çekti. çocuğum biraz büyüsün ona o tarz bir şey alabilirim.

upload_2016-2-18_9-19-16.png

YusufZiyaDeniz bunu beğendi.
  4. confused

confused Aktif Üye

Evet Engin Hocam buda olta balıkçılığı gibi hastalık bir hobi evde kimya ve biyoloji labaratuvarı kurmuş kadar oluyor insan özellikle bitkili tank ilmi ile birlikte yapıldığında tam bi hastalık oluyor merak varsa bulaştıralım virüsü sanada bende küçüklüğümden beri aralıklarla bu akvaryum hobisinin içindeyim canlı doğuranlar betalar japonlarla uğraştım ciklit familyası pek sıcak gelmedi eskiden internet gibi bir nimet olmadığı için çok bilgi sahibi olamıyorduk tabi hobi için bu çeşitlilikte ürün yoktu amerikan tetralarını çok seviyorum.Bu videodaki olay akvaryuma balık tohumu ekme gibi birşey çocuklar için süper başlangıç olabilir killi fish yumurtaları belli bir süre nemli ortamda dayanabiliyor suya atıp doğru ortamı sağladığınızda killifish yumurtaları çatlayup yavru balık ortaya çıkıyor büyütmekte sizin maharetinize kalmış :)

enginson bunu beğendi.
  5. YusufZiyaDeniz

YusufZiyaDeniz Aktif Üye

Merhaba dostlar :) Bende balık her haliyle hastalık :) 2 adet akvaryumda benden sizlere gelsin :)
    Biri lepistes diğeri ciklet familyasıyla süslü akvaryumum sizlerinin huzurunda :)

Lepistes akvaryumuma dikkat ederseniz şayet minnacık yavruları çimlerin üzerinde görebilirsiniz :) IMG_8190.JPG IMG_8191.JPG IMG_8192.JPG IMG_8194.JPG

enginson bunu beğendi.
  6. enginson

enginson Daimi Üye

Ben astronotlara zaman zaman neon tetra alıyordum canlı yem olarak aldığım yer önermişti çabuk büyümesi açısından. sonra astronotların kovalamasını izliyordum. bitki akvaryumu gördükten sonra neon tetra beslemeyi kafaya koymuştum. karidesleri de ekleyince çok canlanmıştı akvaryum hatta karideslerden yavru bile aldım ama çok yaşamadılar. sanırım diğer türler tarafından yendi :)

7. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Çok başarılı bir çalışma olmuş. Her ne kadar bu aralar hobiden uzak olsamda benim favorim Tanganyika cichlidleri, özellikle leptosoma, tül yüzgeçliler, kum kelebekleri ve salyangoz cichlidleri.

confused bunu beğendi.
  8. confused

confused Aktif Üye

Teşekkürler Murat Bey final yapamadım henüz Eylül 2015te kurduğum bir tank zemini de kaplanınca daha güzel olacak

9. confused

confused Aktif Üye

Engin Bey bitkilide tetra favorimdir birazda sakura karides var tankta çoğalıyorlar yavaş yavaş :)

10. confused

confused Aktif Üye

Balık tutamayınca bunlarla sakinleşmeye çalışıyorum :)

Arist34 bunu beğendi.
  11. enginson

enginson Daimi Üye

benim bu işte en zevk aldığım bölüm yavrulaması ve yaruları büyütmek :)

confused bunu beğendi.