Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatlı Su ile Arındırmak ?¿

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında Dejavu tarafından paylaşıldı.

1. Dejavu

Dejavu Aktif Üye

Merhaba,

Merak ettiğim bir konu var, şimdi istavrit avımızı gerçekleştirdikten sonra tuttuğumuz balıkları temizleyip deniz suyu ile yıkadıktan sonra direk pişirsek daha mı lezzetli olur? Yoksa mutlaka evde çeşme suyu ile yıkanmalı mı ?
    Gerçi suyu kıyı'dan çektiğimiz için çok ta temiz olduğunu sanmıyorum fakat yinede sormak istedim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İsak

İsak Aktif Üye

Bende bu konuyu merak ediyorum. Hani istavriti kovada temizledik diyelimde çinakop veya lüferide av bitiminde kovadamı temizliyorsunuz tatlı su değmesin diye ?

4. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Bana göre ; deniz suyu ile temizledikten sonra direkt tavaya ve ızgaraya koymak balığı daha lezzetli kılacaktır. Zaten kızgın yağ veya mangal kömürü mikrop falan yaşatmaz. Tatlı su değdirmeden pişirmek en güzeli derim.

5. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Arkadaşlar , taze tutulsun, pazardan alınsın hiç farketmez balığı yemeden evvel ayıklayıp tatlısuda yıkamanız lezzetinden hiç bir şey kaybettirmez.Sadece balıkları suda bırakmamanız gerekir, eti yumuşar, salar kendini.Lüfer, çinekop, palamut, gibi balıkları birkaç gün yemeyecekseniz, deniz suyu ile galsamalarını iyice yıkayın, sonra yine deniz suyu ile iyice ıslatılmış gazete kağıdı ile sarın 3-4 gün buzdolabında lezzetinden hiç bir şey kaybetmeden cam gibi duracaktır, ayıklamanıza da gerek yoktur.Palamut zamanı çok balık yakalarsanız deniz suyu ile doldurulmuş kilitli poşetlerde derindondurucuya atarak dondurabilirsiniz, tecrübe ile sabittir, açılınca ilk yakalandığı tadı veriyor , diğer balıklarda denemedim.:)

6. Dejavu

Dejavu Aktif Üye

Çok teşekkürler,

Ben tuttuğum balıkları hiç temizlemeden tatlı suya vurmadan poşetleyip buzluğa atıyorum. Gerçekten dediğiniz gibi sonuç.

7. İsak

İsak Aktif Üye

Cevat abi, peki fazla tuttuğumuzda, deniz suyuyla ıslatılmış bir beze sarılı vaziyette dondursak herhangi bir avantajı olurmu?

8. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Sevgili İsak, olur tabiiki.Naylon poşetten daha iyi olacağına eminim.Sen yakaladığın çinekopları adet olarak 2 ye böl, yarısını beze sar yarısını sarma :) aynı sofrada ayrı ayrı pişirerek ye,bakalım sonuç nasıl olacak ?

9. İsak

İsak Aktif Üye

İlginç bir test olacak.

Bir oturuşta yiyebileceğimizden fazlasını yakaladığım zaman deneyeceğim ve sonucu buraya yazacağım.

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Dondurduktan sonra deniz suyuna batırıp çıkarıp üzerinde deniz suyundan bir katman oluşturursak da iyi olabilir. Denemek gerek.

11. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

mantık şuraya doğru gidiyor galiba balığı denizden çıkarsakta oradaki ortamına yakın bir ortam hazırlamak , yani en basit kolayı oradaki su dengesini işte,tuz vb,kristaller onuda saklama süresi içinde kullanırsak ne olur bence güzel olur çünkü ben kendi tuttuğum taze balığı tatlı suyla durulamadan tuzlu suda yıkarım deniz kenarında sonra ateşe :)