Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatlı su ilk kaşık denemesi 08/10/2011

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında biu tarafından paylaşıldı.

1. biu

biu Aktif Üye

6 kişi sabah 4'te koyulduk yola.

Hedef Büyük Menderesin birleştiği Denizli Adıgüzel baraj ağzında avlanmak idi.

Suların çekilmesi ile manzara iyice kötü ve balıkların beslenmesi için uygun değil ama ağız avantajını denemek istedik.

Güneş doğana kadar yemli takımlarla avlanıldı. Balık suda zıplamasına rağmen solucanımız olmadığı için alamadık. Biz yine tavuk ciğeri tercih ettik ama 1 adet 2 kiloluk balık dışında yine hüsran.

Oysaki akarsuda çok iyi iş yapıyordu ama baraj ağzında işe yaramadı malesef.

Güneşin doğması ile bende yeni aldığım ve "bu metalle balık tutulacağına inanmadığım DAM spinner 3 nolu kaşık ile at-çek yapmaya başladım. İlk seferde 3 tane yavru balığın kaşığı kovalaması beni nasıl şaşırttı anlatamam. Derken 2. atışımda ilk balığı çektim. Malesef boyu 1 karışı geçmiyordu. Suya iade edildi.

Bunun gibi 10 adet daha balık tuttuk(Hepsi suya idade) Ufo gören masum köylü gibi kaşığı gören arkadaşlarım hemen denemek istediler ve 2 balık da onlar çıkarttı kaşıkla. Derken arkadaşlardan biri tekrar salladı kaşığı kaşık aldı başını gitti. Niçin koptu anlamış değilim.

Denemek için aldığım kaşığın çeşitli renk ve boylarında almaya karar vererek raporu sonlandırmak istiyorum.

Lakin birkaç sorum olacak.
    1) Niçin kaşığı hiç büyük balık takip etmedi? Numarası mı düşük? (3 no - 6gr)

2) Tuttuğum balığın cinsi kefal mi siraz mı oluyor? Çünkü bunların 3-4 kilo gelenleri akarda mevcut.

3) Bu kaşığı akarda kullanmak istiyorum mümkün mü? Taktırmadan kullanma teknikleri konusunda yardıma ihtiyacım var?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Güzel bir deneme ve av olmuş

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Deneyim ve soru tarzınızı beğendim. Ama bu konuda bir fikrim yok.

Anlayan arkadaşlarımız gerekli yorumları yapacaklardır.

5. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Merhaba.
    Güzel bir başlangıç olmuş tebrik ederim.
    Daha güzelleri de olacaktır.İlk ve elzem şart suyun mümkün olduğunca berrak olması gerekir.
    Su berraklığı arttıkça sayı ve skor artacaktır.
    İkinci şart kaşıkla kefal avlıyorsanız -ki avladığınız kefal- mümkün olduğunca yavaş sarmaya gayret gösterin.KEFAL HIZLI BİR BALIK DEĞİLDİR.Ölçünüz kaşığın net olarak eksen etrafında dönmesini ancak sağlayacak kadar hız olmalı.
    Bir başka hususta kaşığın boyutu ile ilgili boyut büyütmekle balığı büyütemezsiniz.Bu arada doğru orantı yoktur.KEFALDE 0 NO İLE 3 NO ARASI TÜM KAŞIKLAR İŞ GÖRÜR.
    Ancak strike pro sahteler bu balıkça oldukça iddialıdır.(KURBAĞA İMİTASYONLARI ÖZELLİKLE BUNLARIN KARNINDA MARKA YAZILI OLANLAR AKSİYON OLARAK DAHA İYİDİR)
    Kaşıkta başka renkleri de denemeni ve özellikle 2 numaralı kaşıklarda az daha ısrarlı olmanızı tavsiye edebilirim.
    Akarsu da kullanmaya gelince akarsu da kullanılır ve daha da verimli olur.ANCAK ZORDUR.TEK ELLE VE NOKTA ATIŞLAR YAPABİLECEK KADAR OLAYA HAKİM OLMANIZ GEREKİR Kİ BU MELEKE MESAİ VE ZAMAN İSTER.TAVSİYEM GENİŞ BİR DÜZLÜKTE UZAKÇA VE FARKLI NOKTALARA KOYACAĞINIZ BİR KOLA KUTUSUNA HEDEF ATIŞLAR YAPARAK ÖNCE SU DIŞINDA ÇALIŞMANIZDIR.
    Sevgiyle.:)

6. sabora

sabora Daimi Üye

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ben de aradan bir şeyler kapayım bari :)

Strike pro sahteler demişsin, sahtenin ebatı ne olmalı?

8. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Merhaba Hamdi
    Pro"nun sahteleri 5-6 cm ye kadar kefalde iş görüyor üstü de gökala da çok iyi.
    Renk olarak siyah-turuncu ve beyaz formları üstünde bulunduran bir kurbağası var.Bu özellikle avcı.Yarın imkan olursa fotoğraf ta koyarım.Ama az sonra yola çıkacağım bu gün yetiştiremem..:)

9. biu

biu Aktif Üye

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Tavsiyelerinizi dinleyeceğim. Özellikle kola kutusuna atış yapmaya çalışmak güzel egzersiz olmalı.

Peki sahtelerle siraz gibi balıkları tutamaz mıyım?

Çünkü eve 2kg dan düşük tatlı su balıklarını götürmek istemem. Kefalde max. 1 kg civarı büyüyormuş dün öğrendim.

Ayrıca dün ava gitmeden bir çok site gezdim mesaj okudum. Sahte hayvanlar yazın, kaşıkları ise sonbaharda daha avcıymış doğru mudur?

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Elimizde olan malzemelerin nerelerde kullanılabileceğini öğrenmek güzel oluyor, böyle konular vesilesi ile öğrenmiş oluyoruz :)

Hayırlı yolculuklar, gelince bu konuyla ilgili detayları ve av ile ilgili raporlarını bekliyoruz :)

11. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Siraz da bazen kaşık ve sahteye vurur.Ama bu kaide değildir.Sirazı alabilmen için kaşığın dip çizgisine çook yakın gelmesi gerekir.Siraz bir dip balığıdır.Bu bebeple kendinden ağırlıklı az turlu kaşıklar ve yavaş (düşük devirli )makineler ile avlanmayı deneyebilirsin.Kefal 1 kg çok kolaylıkla geçer ve bunu bu heves varken yakında bizzat müşahade edersin.