Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatlı Su Olta Takımları

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  TAKIM 1:

  En basit ve en sade dip oltasıdır. Bedene gezer kurşun takılır, boncuk ilave edilip fırdöndü bağlanır. Fırdöndüye de köstek ilave edilerek dip oltası tamamlanır. Tatlısuda birçok baliği bu düzenekle yakalamak mümkündür. Fırdöndü ve boncuk sayesinde gezer kurşun kösteğe ulaşamayacaktır. Özellikle el oltalarında, fırdöndüye dayanan kurşundan alınan kuvvet sayesinde uzak atış yapmaya uygun bir takımdır.

  [​IMG]


  TAKIM 2:


  Bu dip oltasını yapmak için bedenin ucundan yukarı doğru 50 cm tutup küçük bir göz oluşturarak düğümü atılır. Bu gözün uç tarafına köstek bağlnır. Göz olarak belirttiğimiz halkadan geri kalan 40 - 45cm`lik misinaya da kurşunumuzu bağlanarak, dip oltası hazırlanır.

  Bu dip oltasındaki göz veya halka, bedenle kösteğin birbirine dolanmasını önlemektedir. Bu takım çeşitli tatlısu balıkları için kullanılabilir. Ayrıca beden, köstek ve kursunun büyüklükleri yapılan av mevkiine göre değiştirilebilir. Örneğin akıntısız sularda ve takılma riski olmayan yerlerde 10 -30gr kurşun, 0.25 mm beden ve 0.20 mm köstek uygun olabilir. Biraz akıntılı yerlerde ise bu oran yukarı doğru çıkartılabilir, akıntı daha çoksa mesela kurşunun sekli değişebilir yassı olan kursunlar tercih edilebilir ve misina kalınlıkları yukarı doğru çıkartılır.

  Kısaca dip oltası şekil itibariyle aşağıdaki gibidir ve uygun olan misina kalınlıkları ve kurşun türü deneme yanılma yolu ile bulunmalıdır.


  [​IMG]


  TAKIM 3:


  Küçük sular için bir dip oltasıdır. Bedene klips bağlanır ve geriye küçük bir misina fazlalığı kalır. Bu misina fazlalığı yan kol olarak kullanılır ve kıstırma kursun eklenir. Ekleyeceğimiz kursun 2-3-4-5 adet olabilir. Daha sonra kursunu azaltılmak istenirse kolayca geri çıkartılabilir.

  [​IMG]


  TAKIM 4:


  Bu düzemekte kursunu daha ağır ve misinayı daha kalın tutabiliriz. Bu takım gezer kurşunlu olması nedeniyle avcılıkta başarılıdır fakat atışlarda kösteğin ve kurşunun birbirine dolaşma riski vardır. Bu yüzden beden, köstek ve kurşun misinası farklı kalınlıklarda tercih edilmiştir.

  [​IMG]
  TAKIM 5:


  Akıntının az olduğu ve durgun küçük sularda böyle bir düzenekle çok verimli avlar yapılabilir. Takımın yapımıda oldukça basittir. Bedene direk olarak kanca bağlanır ve kancadan 10 cm geriye doğru iki tane 2 yâda 3 gramlık kıstırma kursun takılırak takım tamamlanır. Beden ince olmalıdır, mesela 0.14-0.18 mm, bu şekildeki bir takıma çok hassas ucu olan kamış gereklidir...

  [​IMG]
  TAKIM 6:


  Yapımı gayet basit bir dip oltasıdır. Bu takım da impact shield denilen bir parça ile yapılıyor, başka bir clip yâda parça ile yapılır mı bilmiyorum doğrusu ama bu impact shield denilen parça gayet ucuz bir parçadır, 6-7 tanesi 2 liraya satılıyor.

  Bu dip oltasının gayesi bedenden gelen misinanın ucuna fırdöndü takılıyor ve alt köstekler bu fırdöndüde oynar oluyor. yani balık yemi kaptığı zaman ilk bir kaç cm bir şey hissetmiyor, daha sonra stoper takımı durdurunca, kursunun ağırlığı devreye giriyor. Dip balıklarında denenmeye değecek faydalı olabilecek, işlevsel bir sistem.


  [​IMG]


  TAKIM 7:


  Bu dip oltasında yem kabı kullanılmaktadır. İlk klipsi powergum adi altında satılan bu elastik misinaya takıyoruz, bir durdurucu ve yem kabini taktıktan sonra ikinci stoperi takip, ikinci klipside takıyoruz, klipslerin bir ucuna köstek diğerine de bedeni takıyoruz, powergum misinayı ince tutmamıza yardımcı oluyor, çok elastik olduğu için yem kabinin ağırlığını çok az dereceye indiriyor.

  Birçok düzenek çeşidi de mevcut yem kabı ile avlanmanın, ama en önemli özelliği kamısın feeder kamışı olması, baliğin vuruşları kamısın çok hassas ucu olan, uç kısımdan anlaşılıyor...


  [​IMG]
  TAKIM 8:


  YEMLİ UZAK ATIŞ TAKIMI

  [​IMG]  TAKIM 9:


  Karışmayan Dip Oltası

  Bu düzenekle birçok tatlısu baliği yakalanabilir. Sazana, turnaya, levreğe, yayına ve yılan balığına çok uygun bir dip oltasıdır. Düzeneği önemli kılan husus, köstek ister bedenden kalın olsun, isterse çelik telden olsun, takılma anında ortadaki ara kösteğin, ana bedenden ince olduğu için kopacağından, ana bedenden misina kaybını önlemesidir. Ayrıca kursunu bağladığımız misina ara köstekten kısa olduğu için ana kösteğe dolaşmayı önlemektedir.


  [​IMG]


  Şamandıra Hazırlanması


  Şamandıralarda sıkıştırma kurşunun ağırlığı ne kadar üstte olursa yem suyun dibine daha ağır batar.

  Tam tersinde olan durumlarda, yani sıkıştırma kurşun ne kadar altta olursa, yem suyun dibine daha çabuk iner.

  Tam bu şekilde yapamazsınızda buna benzer şekilde yapacağınız takım sizlerin yemlerinin suyun içinde ayarlanmasını sağlayacaktır.
  Tabiî ki her şamandıra takımı bu şekilde hazırlanmaz, bu çeşit şamandıra daha hafif takım için hazırlanır, mesela 2 gr olan şamandıraya,0,4 gr sıkıştırma kurşunlarla ayarlama gibi...

  [​IMG]  Düzeneğin akıntılı sudaki hali...


  [​IMG]
  ŞAMANDIRALI TAKIM 1:


  Sazan Şamandırası

  Bu şekilde yapacağımız şamandıra ile sazana yemi dipte yatık şekilde sunarız, önemli olan şamandıraya su içinde yapacağımız ayardır. Şamandırayı suya atarız, su derinse şamandıra batacaktır, su sığ ise şamandıra yatık vaziyette su yüzeyinde kalacaktır. Stoperde yapılacak derinlik ayarıyla şamandıranın üst kısmının dışarıda olacak şekilde durmasını sağlarız. Sazan avında çok etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

  Stoper için bir öneri, iplikten yapılan stoper kullanırsanız çok derin sularda bile yemi dibe oturtabilirsiniz, silikon stoper ise atışlarda son halkadan çıkarken takılma yapıbilir ve ayarı bozulabilir yâda atışı engelleyebilir. Onun için bedene atacağımız stoper düğümü atışların daha kolay olmasını sağlıyacaktır.


  [​IMG]


  ŞAMANDIRALI TAKIM 2:


  Aşırı Dalgalı Suda Şamandıra :

  Dalgalı sularda kullanılabilecek şamandıra geniş gövdeli olmalıdır. Dalgalı sularda, iğne ucundaki ölü balığa, geniş gövdeli şamandıra sayesinde canlı süsü verebilirz. Dalgalarda geniş gövdeli şamandıra daha çok oynayacaktır. Çelik telimizdeki iğne şayet tek ise ölü balık sırt yüzgeci tarafından iğneye takılır, iki iğneli çelik telin avantajı ise şamandıra batar batmaz tasmalama yapabilmemizdir, kanca çoğu kez ağız kısmına takılacaktır.


  [​IMG]
  ŞAMANDIRALI TAKIM 3:


  Az Dalgalı Suda Şamandıra
  :

  Dalgası az olan yâda hiç olmayan sularda bu sekil bir şamandıra kullanılmalıdır. Gövdesi daha dar olan şamandıralar ise dalgalı sularda iyi iş yapmazlar. Kanca olarak iki yâda tek kanca kullanılabilir. Tek kanca ile canlı balıklarda da kulanılan bir sistemdir.


  [​IMG]


  ŞAMADIRALI TAKIM 4:


  Su Üstü Şamandırası


  Böyle bir şamandıra ile suyun yüzeyinde avlanılabilir. Böyle bir şamandırayı kendimizde yapabiliriz. Bu çeşit bir şamandıranın üst bölümünü kesip kursun yapıştırarak, şamandıranın alt üst olmasını sağlarız.


  Misinanın son 3-4 metresini yağlayarak, misinanın yüzmesini sağlarız. Kösteği 1 metre civarı yapmalıyız, yemi ya boili düzeneğinde olduğu gibi serbest iğne ile sunarız yâda yemin içine iğneyi saklarız.


  İğneyi küçük seçersek
  (No:10-14 arası) suyun yüzeyinde daha kolay yüzmesini sağlarız. Ayrıca ekmek kullanacaksak kuru olan ekmek seçilmelidir. Yüzen ekmek gibi değişik fikirlerle de kodifiye olabilecek bir düzenektir.

  [​IMG]

  ALINTIDIR.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Ellerine emeğine sağlık ersin.Harika bir çalışma olmuş.:)
   
 4. Mustafa44

  Mustafa44 Yeni Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  0
  Ersin kardeş emeğine eline sağlık
   
 5. konevii

  konevii Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  240
  Beğeniler:
  4
  Ersin kardeşim. Ellerine, emeğine sağlık. Çok yerinde bilgiler bunlar. Teşekkürler.
   
 6. erols

  erols Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2010
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Çok yararlı bilgiler... Paylaşım için teşekkürler Ersin Bey, ellerinize sağlık!
   
 7. apsuva

  apsuva Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  özellikle benim gibi yeni başlayanlara çok faydalı bilgiler gerçekten, paylaşımın üzerinden epey geçmiş ama bilgi her zaman değerli,
  elinize sağlık
   
 8. Sorgun Av Bayii

  Sorgun Av Bayii Yeni Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  21 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Sakarya
  Çok değerli bir paylaşım Ersin.Emeğine sağlık.
   
 9. duyar

  duyar Yeni Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  7 Haziran 2012
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  0
  SAYIN Ersin bey vermiş oldugunuz bilgiler inanın cok aydalı ,Acılan konu epey zaman olmuş ama verdiginiz bilgi bütün arkadaşlara faydalı bilgi olcaktır.
   
 10. CELILOGLU

  CELILOGLU Yeni Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2012
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  MALATYA
  Bilgilendirme için çok teşekkürler...
   
 11. by_kacmaz

  by_kacmaz Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  13 Haziran 2013
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  DiDiM
  Ersin bey emeğinize sağlık çok faydalı bir çalışma bir çok ihtiyaca hitap ediyor...Teşekkürler...