Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatlı Suda Kamaralı Tekne?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında QuErorZ tarafından paylaşıldı.

1. QuErorZ

QuErorZ Üye

Arkadaşlar merhabalar. İsmim Fatih. Aranıza yeni katıldım. Büyük tekneler konusunda BalıkSevdam üyelerinin tecrübeli olduklarını bildiğimden burada güzel yardım alabileceğimi düşündüm.

Yalnızca tatlı suda kullanılacak Rota 660 Fisher ya da benzeri bir tekne düşüncem var. Hafta sonları römorkuyla suya indirip, 24-36 saat sonra yükleyip götürmek istiyorum.

Fakat bunun bir örneğine rastlamadım daha önce. Ve mümkün mü bilemiyorum. Yani bu boy bir tekneyi 2 kişinin römork vinci kullanarak ve saatlerce uğraşmadan indirip bindirmesi mümkün müdür?(Tekne boş 1 ton)

Denizle uğraşmaktan bıktım. 2-3 saat araç kullanıp denize varması bir dert(Gaziantep'teyim). Dalgası, rüzgarı bir dert. Tuzlu suyun motoru ve tekneyi mahvetmesi ayrı bir dert. Zaten yazları , öğleden sonra denizde kalmak mümkün değil,dalga yüzünden. Çoğu zaman yarım kova lidakiden fazlası da geçmiyor zaten elimize.

Tekneyi örneğin Atatürk Barajı'na indirip, ücra bir koya çekip, kebabımı yapıp, balığımı tutup, yorulduğumda da geçip içeride kestirmek istiyorum [​IMG] .

Aslında Poseidon King Fisher 5.70 tarzı daha ufak(700 Kg) bir tekne de olabilir. Pek fazla model bilgim yok açıkcası.

http://poseidonboatsinternational.co...ng-fisher-570/

Ya da şunun gibi(600 kg) https://www.avmarketi.com/asp/produc...ALI-TEKNE-6-mt

Ama hiç biri Rota gibi ferah olmaz.

Römorku ve motoruyla birlikte toplam bütçem aşağı yukarı 55 bin.

befalcon bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. vetburak35

vetburak35 Aktif Üye

Öncelikle hoş geldiniz.
    Hocam tatlı suda tekneden ziyade taşıma indirme problemlerini en aza indirmek için 3,5 metre bot ve 15-20 bg motor yeterli olabilir tekne baraj yada gölete fazla gelir. Botta dikkat etmeniz gereken kısım fiber tabanlı olmasıdır. baraj gibi yerlerde su seviyesi anlık değişebilir oradaki ağaç dalları zarar verebilir.
    Dediğim şekilde bir bot motor çadır kamp malzemeleri sizlerin işini rahat görür kanaatindeyim. hem indir kaldır işinide tek başınıza yapabilirsiniz.

4. QuErorZ

QuErorZ Üye

Burak Bey, ben balık tutmanın haricinde, üzerinde uzun süre kalıp ve hatta uyuyabileceğim bir tekne istiyorum. Bot işimi görmeyecektir.

5. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

Hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar...bu tekne baraj için büyük olmazmı diye düşünüyorum ben hep denizde avlanıyorum ama indir çıkar yorulma bu balığın kaderinde var o yorulmayla yakaladığınız balık bir okadar güzel oluyor hadi hayırlısı bolşans şimdiden

6. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Rota 5.75 prenses kamaralı model de işinizi ziyadesi ile görür hem boyut küçültmüş hem de keyfinden geri kalmamış olursun..tatlı suda kullanacağın için de küçük çaplı bir motor işini ziyadesiyle görecek gereksiz benzin yakmamış olursun...:)))Çanakkale'den selamlar sevgiler

7. QuErorZ

QuErorZ Üye

Süheyl Bey, Mehmet Bey teşekkür ederim.

Princess 575'i beğendim. Boyutuna göre güzel, büyük bir kamarası var. Yelkenli olması dezavantaj tabii.

Aslında şu anda tekne modelinden çok bu boylarda bir tekneyi günübirlik avlarda kullanabilir miyim, bu pratikte mümkün müdür yoksa her av benim için eziyete mi dönüşür bunu öğrenmek istiyorum.

İnsanlar genelde bu boy tekneleri denize 1 kere indirip, aylarca suda bırakırlar. Ama ben her avda tekrarlayacağım bunu.

Römorkun 2 tekerini suya sokup, vinçle yavaş yavaş indirebilir miyim yoksa iş göründüğünden çok daha zahmetli mi?

8. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

bu gibi tekneler genellikle bir dafa indirilir bakımlar çıkarılır size eziyete döner çıkarmak indirmek kolay değil bende 4,60 mış var gene de indir çıkar yorucu oluyor ama bize değiyor bu gibi tekne çok ağır bana göre

9. QuErorZ

QuErorZ Üye

Süheyl Bey, Youtube'dan videolar izledim de adamlar 2-3 tonluk tekneleri bile bir kaç dakika içinde suya indiriyorlar. Çok rahatladım :) .

Peki böyle bir tekne, ne gibi belgelere ihtiyaç duyar? Deniz'de kullanılmayacak sonuçta. Liman kaydı gerekir mi?

10. aykut kilitcioglu

aykut kilitcioglu Üye

tatlısularda motorlu tekne kullanımı yasaktır.sadece elektrikli motor kullanabilirsiniz.
    adfederasyonuve sgk sayfalarında açıklamaları okuyunuz.

havatemiz bunu beğendi.
  11. QuErorZ

QuErorZ Üye

Böyle bir söylenti var dilden dile dolaşan , fakat aslı astarı yok. Zaten Dünya'nın en çevreci ülkeleri dahil hiç bir yerinde böyle bir uygulama yok.

TEBLİĞ
    2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2008/49)

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Yöntem ve Sınırlamalar

(7) Boyu 7.5 metrenin üzerindeki teknelerle amatör balık avcılığı yapılması yasaktır.

(8) 1 km2 den daha küçük göl ve göletlerde motorlu, motorsuz her türlü tekne ve botla avlanmak yasaktır.

(10) İçme suyu rezervuarlarında, akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılması ve su alma noktasına 300 metreden daha yakın yerlerde su ürünleri avcılığı yasaktır.

(12) Baraj göllerinde yapılan avcılıkta DSİ tarafından belirtilen güvenlik sahasında avlanmak tehlikeli ve yasaktır.