Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatlısuda balık avı

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında sdtks tarafından paylaşıldı.

1. sdtks

sdtks Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,

Uzunca bir sorum olacak. Öncelikle okuyan herkese teşekkür ederim. Cevap verenlere de ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

Polonya'da yaşıyorum ve Türkiye'de iken çok defa denizde ve tatlısuda balık tuttum. Bu konuda herhangi bir profesyonelliğim olmamasına rağmen her gittiğimde iyi kötü bir şeyler tutardım. Şu geçtiğimiz son haftalarda anladım ki, benim tuttuğum balıklar intihar etmek isteyenler, sarhoşlar, ya da dalgın olanlarmış. :)
    Benim için balık tutmak: Solucanı iğneye takıp suya atmak ve beklemekti. Meğer durum öyle değilmiş. Her balık için ayrı işler varmış. Forumları okudukça şaşırdım. Sonra da şaşkınlığım kafamın karışmasıyla son buldu.
    Geçenlerde tatile gittim yine Polonya içine bir yere ve bir olta aldım. İzin gerekli olduğu için izin de aldım (ki izin almak oldukça pahalı). Gereken şeyleri alayım derken baya bir masraf yaptım. Eşimle konuşurken "bu parayı çıkarmam lazım" dedim. Tabii ki çıkaramadım. 6-7 defa balığa gittim (2 değişik göle) şimdiye kadar sadece 25-30 cm boyunda bir çapak balığı tuttum (belki de tahta balığı - çok benziyorlar :hhhhhh:). Bunun haricinde ise 10-15 tane (10 ile 20 cm arasında değişen) yayın balıkları tuttum. Yayın balığı avlama izni 70 cm den başladığı için onları göle geri gönderdim.
    Neyse efendim, konuyu uzatmadan sorularıma geleyim. Bir şeyi yapamadıkça hırslanan biri olduğum için balık konusunda da oldukça hırslandım (rüyalarımda bile yeni denemeler yapar haldeyim).
    Elimde 3 m lik olta var. Aşağıdaki resimdeki gibi görünüyor.

Bunun haricinde elimde bir şey yok diyebiliriz. Şimdi siz değerli dostlardan ricam aşağıdaki sorularıma göre bana yol göstermeniz.
    İki tane olta yapacağım.
    1- Birinci olta ile hedefim 70 cm'nin üzerindeki yayın balıklarını ve büyük sazanları tutmak. (Turna ve alabalık da var diyorlar ama görmedim hiç) Büyük balıklar için nasıl bir olta gerekir?
    - Yukarıdaki resimdeki olta iş görür mü yoksa yeni bir tane mi gerekir?
    - Bu konudaki bir diğer sorunum da; göllerin kenarları derin değil. ileriye olta atmak gerekiyor. İleriye atmak için de kurşunun ağır olması gerekiyor. Bu yüzden dip oltası yapıyorum. kurşun misina da en sonra oluyor. oltaya yaklaşında iğneler oluyor. Büyük balıklar için bu yanlış mı?
    2- İkinci olta ile ise, çok büyük olmayan balıkları hedef almak istiyorum. İlk madde için benim oltam yeterli değilse, oltamı bu amaç için kullanacağım. Bu oltayı nasıl hazırlamamı tavsiye edersiniz?
    3- Yayın gece tutulur diye okudum. Gece de balık tutmak yasak olduğundan gece gidemiyorum ama güneş doğmadan bir saat önce gidilebiliyor. Gündüz yayın derinlerde olur açıklaması okudum bu forumda. Bunun anlamı gölün ortasında mı oluyorlar? Muhtemelen en derin yerler ortalar.
    4- Gündüz güneş varken nerede balık tutulur? Bu konuda fikri olanların da yorumlarını beklemekteyim.
    5- Türkiye'den bir tane daha olta isteyeceğim. Buraya gelecek bir arkadaş getirecek. Elimdeki oltanın resmini gördünüz. İkinci oltayı nasıl bir şey alayım. Bazı kişilerde olta görüyorum. Çok basit hamle ile çok ileri atıyorlar. Öyle bir şey mi almam gerekir?

Sorularımda buram buram cehalet kokuyor. Tekrar okuyunca ben de aynı kokuyu aldım. Balıkçılık konusunda pek bir şey bilmediğimi ben de yeni anladım ve öğrenmek için üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum. ;)

Şimdiden teşekkürler. Memlekete selamlar sevgiler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. eylmz

eylmz Daimi Üye

Öncelikle gittiğin gollerde hangi balıkların OLDUĞUNU ve yem alışkanlıklarını öğrenmen gerek bunun en iyi ise gözlemdir etrafındakileri gözlemlemem gerekir
    Yayın baligi icin özel papağan gagası iğneler var yayın icin el oltası yeterli olur 2-3 kasnağa 90 lik misina tek iğneli takım yapman ve derin yerlere almalısın yem olarak kokulu tavuk ciğeri vb. Çeşitli yemleri kullanabilirsin
    Sazan icin ise 30-40 lik misinadan tek iğneli Bolili Takım'lar kurabilirsin yemleme yapmak sazan avının en önemli öğesidir Oltani attığın alanı yemleme yap
    Elindeki olta ile tek iğneli Samandirali takım yapıp sazan avında kullanılırsın
    Senin tüm Sorularını burdan yanıtlamak biraz zor bol bol Okuman ve araştırman gerek
    Herşeyden bölgeni ve ordaki Avcıları gözlemele sohbet et sor Öğren :)

4. sdtks

sdtks Yeni Üye

Cevap için teşekkür ederim. :)