Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tavuk Göğsü İçin Tecrübeleriniz

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Dargan tarafından paylaşıldı.

1. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Tavuk göğsü sürekli kullandığım bir yemdir ancak düzgün hazirlanmaz ise balıklar açısından çekiciliğini kaybeder yani çok kurursa balıklar az rağbet eder çok sulu olursa iğneden kolay düşer

Tavuk göğsünü yaklaşık 1 cm eninde uzun şeritler halinde keserim. Burada puf nokta göğsü bütün koyup uzunlamasına kesmektir
    Sonra her iki yüzünü de tuzlayarak gazete kağıdına sererim üzerine kâğıt havlu koyarim sonra gazeteyi rulo seklinde sıkıca sararim sonra buzdolabında en az 1 saat bekletirim
    Bu işlemi toplam 3 kez tekrar ederim her seferinde atılan tuz miktarını azaltirim çünkü bir önceki seferden zaten tuzlular
    Tuz atarken sakin fazla abartmayin bembeyaz olmasın yoksa eti pişirir verim alamazsınız
    Hava sicaksa mutlaka buzdolabına kaldırın dışarda bozulur
    Av yerine vardiginizda şeritleri tek tek gazeteden çıkartın avlayacaginiz balığa gore doğrayın

Kancaya takarken etlerin liflerine dikkat edin mutlaka liflerin uzandığı yöne dik açıyla takın kancaya

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Dargan

Dargan Aktif Üye

Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi geceler. :)

Teşekkürler. Dikkate alacağım.

4. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Hala tavuk göğsü mü :) Gidin tavuk kanadı alın. Tavuk kanadı 3 parçadan oluşur, kalın üst kanat (fakir budu da denir), orta kanat ve uç. Uçta et namına pek bir şey yok, üst kanattaki kaslar ise malum, kalın. Ancak orta kanatta ince lif halinde kaslar var ve bu kasların kemiğe bağlı olduğu noktalarda da bu kasların tendonları mevcut. Görünüm olarak kurda benziyor, tendondan taktığınız zaman harami balıklar iğneden düşüremiyor. O halde niye tavuk göğsüne takla atmakla uğraşıyorsunuz ki? Kasaptan aldığın gibi iki bıçak darbesiyle kullanıma hazır.

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Tavuk derisi ile çok güzel iskorpit yakalanır. Sert oluğu içinde bir yemle bir çok balık tutabilirsiniz.

6. frenzy

frenzy Üye

merhaba

Ankara da olup, sadece tatillerde balık tuttuğum için benim favori yemimdir her yerde var :)
    bende yem için tavuk etini araştırmıştım. işlem yapmadan kullanıldı mı ege ve akdeniz de benim için on numara yem ama tek sorun iğneden çok çabuk düşüyor. uzun solucan büyüklüğünde doğruyorum. ve iğneye dikiş diker gibi işliyorum düşmemesi için.

gelelim tuza tuzlamada kıvamını iyi yakalamak lazım bence 2-3 saat tuzda bekletmek lazım, bu işlemi yaparken gazete kağıdı yerine düz bir kağıt kullanılması daha iyi ! nedeni gazete kağıdındaki koku boya ete geçiyor av olanığını düşürüyor. birde kağıt üzerinde 15-20 dk ters düz etmek lazım yapışıyor. ama ben tuz olayını beğenmedim

gelelim şekere. tuzadaki işlemleri şekerde yapıyoruz yine 2-3 saat şekerde bekletiyoruz çok fazla beklerse kuruyor iğneye takarken sorun oluyor. 2-3 saat beklettikten sonra jelibon kıvamıma geliyor.

iğneye on numara takılıyor ve düşmüyor. ben bide biraz tavuk göğsünü ezip kabındaki kanla karıştırıyorum yaptığım tavuk parçalarını bunun içinde bekletiyorum daha iyi verim alıyorum.

Antalya da okurlarda aşağıdaki balıkları tuttum. ordaki yerli halk bile kolay kolay tutamazsın diyordu tuttuğum balıklar aşağıda :)

Ekli Dosyalar:

7. mustafacan5

mustafacan5 Üye

Bir arkadaşım tavuk etini sarımsaklıyor öyle avlanıyor,kokusu balıkları çekiyor diyor.Genelliklede başarılı.Mırmır fln avlıyor sürekli.Akdeniz bölgesinde avlanıyor.Belki değişik bir opsiyon olur denenebilir

8. Dargan

Dargan Aktif Üye

Destek ve tavsiyeler için hepinize teşekkür ederim. Tavuk göğsünü çok yakında deniyorum.

9. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Kişi emekli olunca haliyle bütçesini daha kontrollü kullanmak zorunda kalıyor.:)Bende bütçemi fazla zorlamaması açsından geçen sene Akdeniz de bolca kullanılan tavuk göğsünü denemeye karar vermiş ve aşağıda yer alan av güncemizi yaşamıştık.:)

Özellikle videonun ilk dakikalarında eşime denk gelen mırmır ın bulunduğu kısımda tavuk göğsü net olarak gözükecektir.;)Pazar yerinden almış olduğum 5 liralık tavuk göğsü eve gelince şerit şeklinde küçük küçük kesiyorum.Bunu yaklaşık olarak yarım gün makarna süzgeçinde orta karar kıvamda tuzlayarak bekletiyorum.Amaç suyunu bıraksın ve iğnede daha uzun süre kalmasını sağlamaktır.Ve sertleştiğini de göreceksiniz.Daha sonra kilitli poşet denilen poşetlere koyup, aynen buzluğa atıyorum.

Ava giderken bu poşetlerden bir kaç tane alıyoruz ve av boyunca kullanıyoruz.Artan olursa da ziyan etmeyip eve gelince aynen yine buzluğa koyuyoruz.Bir daha ki avda da aynı verimi alıyoruz.

kifriti, tac826, yldrmbyzt ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. Dargan

Dargan Aktif Üye

Öncelikle bugün bire bir denediğim için benim gibi ilk kez deneyecekler için ve benden tecrübeli yardım edenler için yazıyorum. Şimdi marketten 5TL'lik bir tavuk göğsü aldım. İki parçaydı tam bir tavuk göğsü. Bir parçasını tavada yapıp yedim lavaşa sarıp afiyet ile yedim. :D Diğer parçayı ince uzun kalem kıvamında kestim. Mümkün olduğu kadar kalan yerleride düzenli olarak aynı kıvamda kestim. Sonra gazeteye yatırdım. Üstte kalan tarafları bolca tuzladım ve bıraktım. 1 saat sonra gazeteyi değiştirdim. Bu sefer diğer yüzler yukarıda kalacak şekilde yatırdım ve yine tuzladım. 1 saat daha kaldı ve iyice saldılar sularını. Sonra gazeteyi değiştirdim yine büyük bir gazete aldım. Gazeteyi tuzladım tuvukları yatırdım birde açıkta kalan üst kısımları tuzladım ve gazeteyi rulo şeklinde sardım. Yanlardan da sardım balkona attım. Sabah uyandım alacağım kadarını aldım gerisini yine gazeteye sarım buzdolabı poşeti ile dolaba attım. Öncelikle iğneden hiç bir şekilde çıkmıyorlar. Bu çok hoşuma gitti. Verim olarak yanımda 4 abi vardı tanıdık. Gürpınar gibi şu anda sezonu açılmamış sahilde 3 saat boyunca abiler hiç takip alamadı benim yemler 2-3 kez takip aldı. Şeritleri zaten avlakta dilediğiniz gibi iğnenize göre kesersiniz. Koku için sarımsak önerisi aldım. Bugün sarımsak ile hazır olan yemleri dolaba kaldırdım. Yarın alacağım verime bakacağım.

İshak abi çok güzel bir video bu ve beni bu yem konusunda cesaretlendirdi. Maliyet önemli cidden. Bende öğrenci olduğumdan ve tam zamanlı bir işte çalışmadığımdan çok güzel oldu bu yem. Teşekkür ederim.

yldrmbyzt, ishak BALLICA ve coner bunu beğendi.
  11. Denizpaşa

Denizpaşa Üye

Bu sene Balat ve galata da ilginç bir şekilde sarıkanat aldılar.
    Hemde bir ya da iki kez değil. İstavrite atlamayan balık tavuk etine atladı.
    İlk söylediklerinde kıçımla gülmüştüm taki gözlerimle görene kadar :D