Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tek başıma denizde olmak ve Torikler 21 Şubat 2012 Sivrice

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Sevgili arkadaşlar iki aydan beri çok sert geçen kış şartları denize açılmamıza engel oldu, bugün çok güzel bir hava ile karşılaştım, teknemde az kalan yakıtımı aldım, teknemin son kontrolleri yaptım, denize açılıyorum ama bu arada gerçekten çocuklar gibi seviniyorum,:) ne kadar güzel bir uğraş seçmişim benim akranlarımın çoğu kahvelerde oyun oynarken ben teknem ile denizdeyim,:) hava biraz gün doğusundan esiyor, denizde küçük dalgalar var, hava tamamen açık güneş var sanki yaz gelmiş gibi.:)
    Bugün sırtı ile torik avına bakacağım, iki alternatifim daha var çapari ile kolyoza veya uskumruyada gidebilirim, eğer kolyoz tutarsam yem yapıp yemli dip oltası ile mercan karagöz de avlayabilirim, bugün sırtı ile torik avını tercih ediyorum.:)
    Bu avımda kullanacağım rapalam gene aynı Yozuri Tobimaru 10.5 cm olacak, ben gene kullandığım sırtı takımımı kısaca anlatmak istiyorum.
    Rapalaya çok sağlam bir düğümle 10 metre kadar 045 asso misina bağlıyorum sonra bir fırdöndü ve gerisi 300 metre 090 gene asso çile misina çok sağlam büyük bir mantara sarılı olarak, bugün kullanacağım ağırlık 300 gr. civarında olacak, takımımı hazırladım rapalamı suya bıraktım ne olur ne olmaz takımın denizde olan hareketini görmem lazım sahte balık gerçekten canlı bir balık gibi hareket ediyor, bu balığa her balık atlar diyorum ve vira bismillah takımı suya bırakıyorum.
    Toriği aradığım yerler uzun senelerden beri torikleri tuttuğum meralar olduğundan balıkların nerelerde bulunabileceğini çok iyi biliyorum zaten balık tutmak için ilk başta balığın bulanabileceği meraları çok iyi tanımak gerek bence benim torik avlarımdaki başarımın en önemli faktörüde bu, sonra denizde takip ettiğim küçük balık oynakları ve bu oynaklar üzerinde uçuşan deniz kuşları ve mertılar, bugün deniz çok hareketli küçük balıkları denizde oynarken görüyorum barada yapacağım şey oynağın kenarınadan geçmek bu arada bir gözümde balık bulucumda buradan derinliği ve dipte olan balıklarıda görebiliyorm, her zaman caddelerimden bahsederim gene daha evvel torik tuttuğum caddelerimde dolaşmaktayım bu caddelerin tamamını bir seferde dolaşıyorum aşağı yukarı 10 km. kadar gidiyorum, tekrar aynı yollardan giderek balığı ve merayı fazla ezmiyorum.
    Denizde olmak gerçekten çok güzel ve her an sanki bir balık vuracakmış gibi heyecan içersindeyim, her dakika her saniye sanki toriğe yaklaşıyormuşum gibi geliyor işte gene balıkların oynak yaptığı 14 metrelerden geçiyorum takımım 9 metre derinlikten geliyor ve inanılmaz bir vuruş sanki mantarı elimden alacak motoru boşa alıyorum ve ona yol vermeye başlıyorum devamlı yol istiyor çok güzel bir balık olduğu belli işte bu işin en zevkli tarafı bu heyecanı yaşamak gerçekten inanılmaz bir duygu,:) bu arada tekneyi daha derin sulara doğru götürüyorum, balık oltada ama ne olduğunu daha kestiremedim sinaritte olabilir takımı hiç boş bırakmıyorum devamlı gergin olarak hem çekiyorum balık çektiği zamanda balığa yol veriyorm bu arada balığın çekmesi durdu şimdi ben çekmeye başlıyorum biraz daha açıklara geldim burada derinlik 25 metre artık balığın dibe takılması imkansız ve tekneye doğru çekiyorum, arada sırada sert yapsada gelmeye devam ediyor bu avımda 4 adet yaylı kurşun kullandım sırayla kurşunları tekneye alıyorum onları tekrar denize gidebileceği güzel bir şekilde motor kapağını üzerine diziyorum, ince misinaya kadar yani ön misinaya bedene kadar çektim balık bu sefer gene sert yapmaya başladı çok karalıyım tekneye kadar çekip balığı görmek istiyorum balığı gödüm parlıyor toriğe benziyor ama tam bu sırada balık çok hırçınlaştı ve misinayı tekrar çekmeye başladı bir kurşunuda aldı sonra tekrar balığı kontrolüme aldım bu sefer bende çekmeye başladım balığı sağa sola oynatmadan çekiyoru tekneye yaklaşyı balığın kafasın suyun üzerine çıkarmayı başardım bu bir baba torik suyun üzerinde yan yatmış bana bakıyor bir hamlede tekneye aldım çok mutluyum.:)
    Hemen taze taze fotoğrafların çekiyorum uzun zamandan beri bu güzel toriği çok özlediğim belli oluyor.:)
    Takımımı suya bıraktım gene dolaşmaya başladım bu arada deniz çok sakinleşti kuşlar ve balık oynakları çoğaldı bu burada hala torik olduğuna delalet doğruda tahmin etmişim, ikinci bir vuruşu daha aldım buda torik onuda fazla heyecan yapmadan tekneye almayı başardım çok sevinçliyim ve bu iki torik bana yeter deyip takımlarımı sarmaya toplamaya başladım istikamet liman.:)
    Teknem ile tek başıma sırtı çekerek çok güzel bir torik avı gerçekleştirdim yakaladığım iki torikte anılarım içersine girdiler.
    Sizlere de çok güzel avlar dilerim, hepinize sevgiler saygılar hoşça kalın.:):):)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Orhan Abi özledik raporlarını, arayı çok açtın bu sefer, bu güzel raporlarını okumak büyük keyif veriyor bana, eline koluna,emeğine sağlık. Her zaman rastgelsin Tebrikler:)

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Orhan Abi,
    Seni özlemiştik, neyse ki çok güzel toriklerle geri döndün.
    Her zaman rastgelsin

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

hoşgeldin Orhan abi,,keyifli ve güzel avlarını özlemiştik,,
    torikler harika,,,bu güzel avların ve raporların devamını dilerim....:)

6. alagadi

alagadi Aktif Üye

tebrikler Orhan abi keyfin ve avların daim olsun rastgelsin . .

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

Özlettin kendini be Orhan Abi.Raporun olmasa da bir selamı esirgeme bizden.
    buarada Torikler için tebrikler,layığı ile kısmetin olmuşlar.

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Orhan abi, yine deniz anadan kısmetlerini almışsın. :)

9. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Orahan abi ellerine sağlık ,harika torikler :)

10. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16 Aktif Üye

Orhan abi ve yardımcısı Tobimaru yine iş başında... Bu ve benzeri raporlar için bir "ustalara saygı kuşağı" bölümü açılabilir aslıda:harika::harika:

11. sayitusta

sayitusta Aktif Üye

Maşallah kısmetiniz daim olur umarım...