Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne alım işlemleri

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında senseycan tarafından paylaşıldı.

1. senseycan

senseycan Üye

Merhaba arkadaşlar;

Sabahtan beri forumda geziyorum ve gerçekten kafam çok karıştı.
    5 metreyi geçmeyecek 4,20 yada 4,50 boyunda fiber bir tekne alamyı düşünüyoruz. Motor olarakta 9,9 HP olarak düşünüyoruz. Buradaki amaç vergiye tabi olmamak (araştırmalarım bunu gösterdi). Şimdi bu tekne ve motoru aldık ve denize açılma sırası geldi (açılmak derken en fazla adalar arkası). Bize denize açılmak için hangi belgeler lazım sahil güvenlik bizi çevirdiğinde ceza yazmaması için hangi evraklar ve teknede neler olması lazım.
    Bu konu hakkında kısaca bilgi verebilirseniz sevinirim.

Forumu gezdim ve çok şeyler okudum ayrıca başka forumlarıda okudum ve tamamen hepsi karıştı. Buradan bir dostumuz belki bana yardımcı olur düşüncesi ile yazmak istedim.

Teşekkürler,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

serkan merhaba.sorularını sondan başlayarak bildiğim kadar cevaplamaya çalışayım.

tekneyi aldın.suya indirdin.sahil güvenlik geldiğinde önce tekne ve motorun kayıtlı olup olmadığına bakacak.yani senden ruhsatını isteyecek. ruhsatta motor ve tekne bilgileri bulunur.sonrasında eğer motorun 9.9 un üzerinde ise adb ( amatör denizcilik belgesi ) olup olmadığına bakacak.teknedeki kişi sayısı kadar can yeleği.yangın söndürme tüpü başlıca baktığı şeyler....ama bazen ruhsat dışında bunların hiç birine bakmıyor.

tekne boyu olarak tavsiyem 4.50 den aşağı birşey almamandır. maddi durumun ve bağlama yerin uygunsa 5 m ve üstü tekneler senin için harika olur. yine 9.9 yerine biraz daha kuvvetli bir motor tadından yenmez.denizde gücün zararı olmaz.benim teknem saroz da 4.50 ve 20 hp honda ile çok keyifli .

benim bildiğim 9.9 motor üzerine adb belgesi alman gerekiyordu. ve teknen de 5 metre altında ise vergiye tabi değildi ama geçen gün okuduğum bi yazıda artık adb nin motor gücü ile ilgili değil tekne boyu ile alakalı olduğu konuşuluyordu ama bunun doğruluğu hakkında bir bilgim yok.

4. erol kaptan

erol kaptan Yeni Üye

tekneni aldin oncelikle kazasiz belasiz iyi seyirler dilerim 9/9 luk motorsa varsa sorun yok adb gerekli degil sahil guvenlik teknedeki kisi basina canyelegi ve yangin sondurme tupunu sorar tabiki kimlik sorgusuda yapabilir gule gule kullanin

5. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

ben de safter bayisine sorduğumda yeni gelen düzenleme neticesinde artık motor 9,9 hp yi geçse de ADB gerektirmediğini, bundan böyle sadece teknenin boyutuna bakıldığını söylemişti. bunu bir kaç yerden daha duydum, hatta bazı eski mesajlarda 5 sene önce de böyle bir uygulama yapıldığını gördüm.

bu durum kazanılmış hak sağlar mı onu bilemem ama, yani şimdi 15 hp motor aldık ADB gerektirmeden, sonra mevzuat değişti gene ADB olmalı dendi 9,9 hp için, o zaman eski kullanıcı olsak da gene de devlet bizden ABD ister mi bilemedim...

neticesinde iyi ya da kötü bu işe merak sarılmışsa ADB de şarttır diye düşünüyorum, zaten çoğu kişi 5 metre altı tekneleri denizde pişmek için alıyor, daha sonra bir üst modele geçiyor...

şimdiden hayırlı olsun.

6. senseycan

senseycan Üye

Verilen cevaplar için teşekkürler,
    Ruhsatı almak zahmetli mi acaba, bilirsniz bizim milletimiz insanları dolaştırmayı sever, birde ruhsat için herhangi bir kayıt parası yada ne bileyim ekstra vergiler felan çıkar mı?

Yoksa gidip adamla anlaştık ve satışı üzerimize yaptık, ruhsatada motoru işlettik herşey bitti mi? Bu kadar mı oluyor. Zaten fiber almamızdaki amaç denize biraz alışmak bu zaman kadar hep kiralık teknelerle kürekleri asılıp denize aılırdık oda kıyıdan 50-100 metre felan artık bu kesmemeye başladı o yüzden biraz daha açık olalım dedik.

7. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

TACAR 4.55 mt. 25 hp TOHATSU + liman kayıtlı - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 130090383

vergisiz ve bağlama kütüğü tuzla ruhsatlı alırkende sıkıntı yok satarkende ve iyi bir marka denizci tekne

8. senseycan

senseycan Üye

9. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

4.50 safter 9.8 tohatsu kullanıyorum çok memnunum. 15 almayı düşünüyordum ama bu iş için abd mutlaka gerekiyor.
    Denize çıkmak için teknenin limana kayıtlı olması. Eğer sahil güvenlik kontrol için gelirse aradığı ekipmanlar ;
    Kürek, en az 2 ad. can yeleği ve yangın söndürme tüpü

10. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

limana kayıt tam olarak ne demek? misal bostancı' da 300 tl karşılığında teknelerin - sandalların durduğu barınaklar var, buraya bırakırken de sözleşme ile bırakılıyormuş, bu barınaklar da bir nevi liman mıdır?

ÖTV' nin en geç ödenme zamanı nedir? tekneyi - motoru satın aldık, barınakla sözleşme imzaladık tekneyi buraya bıraktık, bıraktıktan sonra ÖTV işlemini halledebilir miyiz?

11. umooth

umooth Aktif Üye

Limana kayıt işleri uzun. Önce ulaştırma denizcilik (http://www.denizcilik.gov.tr/) sayfasından tekneyi bağlayacağınız limanı seçerek teknenize bir isim tescil ediyorsunuz. O onaylandıktan sonra çıktısını, teknenin yandan arkadan ve önden çekilmiş fotoğraflarıyla,tekne faturasıyla ve motor faturasıyla ve ötv makbuzuyla liman başkanlığına ruhsat için başvuru yapıyorsunuz. onlar işlemlerinizi başlatıyorlar. Sizi daha sonrası için yönlendirirler.
    Faturalar olmadan ruhsat alamazsınız.