Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne Alti Temizligi Kekamoz

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında heraktitus tarafından paylaşıldı.

1. heraktitus

heraktitus Üye

Cok kotu olmamasina ragmen bugun teknenin (4,65) altini temizlettim. 2 Ayda bu kadar pislendi. Devir 5700 lerden 5000 lere dusmustu. Surat 20 milden 16 lara inmisti.

Temizlik tazzikli su ile yapildi yaklasik cekmesi atmasi ile beraber 30 dakika surdu. Kaba temizlik sonrasi herhangi bir ince islem yapmadik. Devir 5400 lere yukseldi. Hiz 18 de.

Ince islem olarak tuz ruhu tavsiye ettiler. Tuz ruhu ile bir yikanmasi bir 10 dk bekledikten sonra temizlenmesi kalan ince pisliklerinde buyuk bir kismini aliyormus.

Barinakta zehirli surmus tekneleri gorunce bu sekilde temizlemenin daha mantikli olduguna karar verdim. Zira yerli zehirli 300 liradan ucuza atilmaz tahminimce. Her iki ayda bir bu sekilde temizletsem 6 ay zehirli ile kafa kafaya geliyor maddi olarak. Ote yandan istanbul un pisligine 6 ay dayanabilen zehirli varmi ondada supheliyim.

Ayrica bu sekilde cevrecide oluyorum sanirim zira adi zehirli olan bir sey cevreci bir urun degildir heralde.

NOT: Iki ayda az pislenmis diye dusunen arkadaslar olabilir. Bu kekamoz tekne nerede ise gun asiri yol yapmasina ragmen oldu. Haftada bir gun ciksaydi nasil olurdu bilemiyorum.

Saygilar.

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. umooth

umooth Aktif Üye

Selçuk selam,
    Tekneye yaz başında tam 4 kat international zehirli vurdum. 2 ay dayanabildi. Hergün çıksaydım olmazdı belki ama benim ki haftada 1, 2 haftada 1 çıkıyosan bu son kaçınılımaz..

4. heraktitus

heraktitus Üye

Maliyet nedir acaba ? 4 kat icin kac metre tekneye kac kilo gitti ?

Acaba benim zehirli vurmaktansa temizleme mantigi dogrumu ? Yada mantikli mi ?

5. Ümit

Ümit Aktif Üye

Güzel bir konu olmuş, bende haftasonu balığa çıkanlardanım, teknemi 2 hafta suda bıraktığımda bu kekamoz oluşmaya başladı, teknemde zehirli boya yok, aldığımda da yaptırmadım, yapmadım, tekneyi sadece haftasonu suda bırakıyorum, pazar akşamları da 4 tekerli taşıma romörkümle kıyıya alıyorum, tuz ruhu ile temizleme riskli gibi geldi bana, vücuda veya yüze teması korkutuyor insanı dikkatli uygulama yapılması lazım, yapı marketlerde satılan basınçlı yıkama araçları var maliyeti normal olanlardan alıp kullanmak mantıklı geliyor.

6. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

kolay gelsin selçuk bey :) iyi olmuş rasgele :)

7. umooth

umooth Aktif Üye

4.80m için yaklaşık 1 kutu gitti, 200tl civarı. Temizleme mantığı çok doğru olur diyemem çünkü temizlediğin bölge daha hızlı kekamoz tutuyor. Daha sık temizlemen gerekiyor.
    Aslında bu işin kurtuluşu yok, belki daha da kaliteli(400-500TL'ye de var) zehirli boyalardan almak lazım bilemiyorum bir faydası olur mu?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Eylül 2013
  8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tazyikli su ile temizlemek bence de en çevreci olan.
    Tuz ruhu tekneye zarar verebilir gibi geliyor bana. Tekneye vermiyorsa bile çevreye zarar vereceği aşikar.
    Kekamozdan kurtulmanın tek yöntemi tekneyi sudan almak.
    Bebek civarında bir yerde bir düzenek görmüştüm.
    Denize vinçli bir platform yapılmış. Tekne içine girip havaya kaldırılıyor.
    Bulunduğunuz bölge uygunsa araştırmaya değer derim

9. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

6 ağustosta sandalı denize indirdik, toplamda 6 kere açılmışızdır, sanalın altını tahmin edemiyorum :)

zaten yanlardan yosunlar görünmeye başladı çoktan... önerin doğrultusunda bu hafta sonu kısmetse bir scotch sünger olayına gireceğim yanları için...

acaba hiç sahile çıkartmadan dalarak alt kısmı da temizlemek mümkün müdür?

10. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

Bunların hiç birine gerek yok, dyo' nun zehirlisi var çok kaliteli alın 2 kutu ince zımparayla zımpara atıp boyayı vurun. dyo kullandım bu sene ve oldukça memnun kaldım. 2 kutu dyo 75 tl tuttu ve işçilik parası olarak da 200 tl verdim 100 tl temizlik(zımpara vs.) 100 tl de boya için.

11. heraktitus

heraktitus Üye

Ilk haftalarda suya girip yaptim ama araya zaman girince kekamozlarda buyuyunce scotch ise yaramadi. Elimde ciddi bir iki kesikten sonra vaz gectim. Sirf yosun ise yapilabilir kucuk kekamoz icin uygun ama iyice sertlesmis ve buyumus olanlar icin elinize dikkat cok keskin uclari. Kolay Gelsin

Benim kaldigim barinakta kullandiklari ciddi buyuk bir alet soylediklerine gore 300 bar bir basinc veriyormus. Vakti zamaninda arabam icin bende ekonomik bir tane almistim ama arabadaki kus pisliklerini cikaramamisti. Baasinci dusuk bir sey yetersiz kalabilir. Dikkat bosuna masraf olmasin.

Himmm.. Anladim tamam bakalim bizim durum vaziyet ne gosterecek bu sezonu atlattik zaten.

Vincli sistemler hem karada hem denizde var. Yer uygun mu derseniz cok uygun degil. Direkt lodosu aldigi icin kekamozdan kacalim diye sandali batirmayalim. Birde maliyet olarak yuksek cikar.

Yalovada mi memnun kaldiniz yoksa Istanbul da mi ?

Cevaplar icin tesekkurler,
    Saygilar