Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne için el oltası önerileriniz

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Kuzey34 tarafından paylaşıldı.

1. Kuzey34

Kuzey34 Yeni Üye

Merhaba
    Antalya dan genelde Konyaaltı balıkçı barınağından teknemizi indirip sıçan adası açıklarına , sağına veya soluna doğru balığa çıkıyoruz.
    60-70 metre derinlikte dip oltası ile mercan , izmarit avlıyoruz.Bu aralar mercanlar iri ve hazır aldığım 4 lü iğneler çok çabuk bozulduğundan , el oltamı kendim hazırlamak istiyorum.
    Mehmet Tekin arkadaşımız çok güzel örnekler vermiş.Ek olarak ,el oltası için hangi marka misina ve kalınlığı, iğne markasını tavsiye edersiniz?
    Resimli örnek oltalar olursa bakarak daha rahat yapabilirim.
    Bu arada tekne ile av yerine giderken sırtı çekmek istiyoruz bu bölgede etkili olan önerebileceğiniz rapalalarınız varmı?(hedef balık levrek ,turna)
    Teşekkürler
    Selamlar!

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Fishman07

Fishman07 Üye

Kuzey, Antalya' da yaşayan bir amatör balıkçı olarak tavsiyem. Sıçan adası veya her hangi bir kıyıda balık avlayacaksan, çok pahalı iğne ve misina seçmemen. Nedenine gelince (malum balon balıkları) günde 10 takım yedirdiğimi biliyorum. 5 kancalı yani 5*10=50 kanca demek. ana gövde misinan kaliteli olabilir. onun dışında boşa para harcamış olursun. Kendin yapmak istiyorsan YOUVELLA marka düz galvanizli 7-8-9 numara kullanabilirsin.
    Küçük bir not: Bu sıralar markalar Çinde üretim yaptıkları için maalesef ki kullandıkça damakları bozuluyor iğnelerin. Rastgele

4. Kuzey34

Kuzey34 Yeni Üye

Cevap için teşekkürler.
    Balon konusunda haklısın gerçi 3 haftadır şansımıza tekneden hiç balon gelmedi ama kesin gelecektir.
    Bahsettiğin iğnelerden 7 numara düz elimde mevcut idi ve Mehmet Tekin arkadaşımızın örnek verdiği 3 lü dip oltasının elimde olan malzeme versiyonunu yaptım.
    Farklar olarak misinalarım daha ince , fırdöndülerim ince ve kurşunu 100 gr taktım ama denize göre değiştireceğim tabii.
    İlk fırsatda oltayı deneyeceğim , iyi avlar bekliyorum inşeAllah.
    Selamlar.
    RastGelsin.

5. Fishman07

Fishman07 Üye

Buralarda genelde 4' lü yada 5' li iğneli takımlar tercih edilir. 3' lü 80 yada 70 m. mesafeden tutulacak balık için biraz boşa kürek çekmek gibi olur ama tercih sizin tabi ki. 7 numara iğnede genelde iri mercan için kullanılır. 8 numara barbun ve 9 numara izmarit için. Benim olta takımlarımda sıralama şu olur. fırdöndü genelde en kalın olanı ( tam ismini bilmiyorum ama yaklaşık 20 gr gibi ağırlığı var) sebebini birazdan yazacağım.
    fırdöndü den sonra sırayla ( mercan için) 4 iğne 7 numara ve en alt kısıma (hırsız tabir edilen ve kurşuna yakın olan iğne 8 numara. Barbun için 4 iğne 8 numara, hırsız 9 numara. İzmarit için hepsi 9 numara.

Fırdöndü neden ağır ve büyük oluyor sorusu aklında olabilir açıklayayım. 80 veya bu gibi derinlikleri inen misina genelde dik inmez akıntı sebebiyle dairesel hareket eder. Hırsız tabir ettiğimiz yem dışında diğer yemler genelde hep dipteki balıklara gelmez sebebi hep hafif olan fırdöndü den dolayıdır. misinayı biraz gevşetseniz hissiyatınız azalır o yüzden ağır fırdöndü en az 3 yada 4 iğnenizi rahatlıkla diple buluşturacaktır. Ve sizde her seferinde en alttaki kancadan değilde 2. veya 3. hatta 4. kancadan mercan, barbun alabileceksiniz. ( Mercan ve Barbun takımları için ağır fırdöndü. izmarit için fark etmez)
    Bende fiber tekne almak istiyorum ama bir türlü karar veremedim. Hangi marka veya model olsun diye. Kısmet bakarsınız aynı gün yan yana çıkarız ava. Şimdilik size rastgele;)
    Çizimle anlatmak isterdim ama çizimim kötü :( kusuruma bakma artık

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Nisan 2013
  6. Kuzey34

Kuzey34 Yeni Üye

Fevzi öneriler için teşekkürler.
    Tavsiyen üzere takımı 4 + 1 (hırsız) , ağır fırdöndülü olarak düzenledim.
    Ben de aslında kendime soruyordum neden hep oltanın son 2 iğnesinde av oluyor diye açıklaman çok işe yaradı.
    Tekne konusu ise evet bayağı zorlayıcı karar verebilmek,bizim balığa gittiğimiz tekne bir abimizin oda yeni aldı,deniz şansımıza 3 haftadır bize balığa çıkma şansını verdi sanırım bundan sonra da durgun olur.Teknenin ismi Ege34 4 metre safter 9.9 motor.
    Tekne konusunda denize indir bindir biraz sıkıntılı ama kesinlikle değer, balıkçı barınağı pazar sabahları çok kalabalık oluyor.
    Acısu dan indirdik tekneyi 3 hafta önce ama av tat vermedi , çok açılmamız gerekti , konyaaltı ada karşısı çok daha tatmin edici bence.
    İnşAllah beraber çıkarız bir gün dün çıkamadım balığa cuma günü balıkta domates gibi yanmışım avın heyecanına kapılıp:)
    Ama bereketliymiş dün 72 parça iri mercan , izmarit ve lokum karışık almışlar 2 kişi.
    Görüşmek üzere.
    Takımı deneyim yazacağım.
    Selamlar

7. Fishman07

Fishman07 Üye

Artık kısmet bakarsın bir gün şans bu ya yan yana tekneleri indirmeye çalışırız. Tam sormayı istediğim bir soruya cevap niteliğinde bir şey yazmışsın ?
    Ben biraz ağır tekne almak istiyorum denizde güvenli olması açısından. İndirip birdirmedeki zorlukları nedir? yada hafif mi olsun. Çünkü bende römorkla getirip av bitimi yine römorkla geri götüreceğim. Bu zamana kadar hep limandaki keyifçi tabir ettiğimiz balıkçı arkadaşların tekneleriyle çıktım tabii onlarda böyle sorun yoktu;)

8. Kuzey34

Kuzey34 Yeni Üye

Tekne konusunda çok bilgim olmasada ağır ve dengeli olmasından yanayım malum denizin hiç şakası yok 5 dakikada tamamen değişebiliyor.
    Tek başına biraz zor olabilir indirmek ve tekrar karaya almak ama genelde limanda diğer amatörler kesinlikle yardımcı oluyor.Ama yinede tek zor en azından yanında bir kişi olmalı.Sen aracı getirirken o denizde seni bekler sen gelince o kıyıya gelir ve tekneyi alırsınız.
    Yeni yapılan balıkçı limanı da bu konuda çok daha iyi olacak sanırım.
    Pazar sabahı müsaitsen konyaaltı balıkçı limanına uğra bir bak istersen.
    Selamlar

9. Fishman07

Fishman07 Üye

Tekne ile açılanları genelde görüyorum ama nasip olmadı hiç fiberle çıkmak. Limanda sağ olsun tanıdık keyfçiler var ve hafta içi gidersem ( samimiyete binaen ) ücret almıyorlar. burda yorumları almak için bir sayfa açtım beğendiğim bir kaç tekne var ama sağlıklı yorum henüz çıkmadı. anıl marin ve yerliyurt marin için yorum geldi. diğerlerini hiçmi kullanan yok yoksa kullanan kişiler internetmi kullanmıyor bilmiyorum :D
    Bakalım artık bir kaç aya kadar bir karara varır sonra alırım tekneyi nasipse. Sana rastgele, ben kısmetse tekneyi alınca başlayacağım ava, buraya kısmetse yüklerim resimleri. ;)