Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tekne için motor tavsiyesi

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında melanur tarafından paylaşıldı.

1. melanur

melanur Aktif Üye

selam resimdeki tekne için sizce hangi motor daha uyumlu ikinci el 8 bg 4 zamanlı tohatsu ve 9,9 4 zamanlı mercury

iki motor arasında 1000 tl fiyat farkı var yardımlarınız için teşekkür ederim

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Tabiki 9.9 önerilir. Kullananlar bilirler ki 9.9 hp ile 15 hp arasında çok az bir fark vardır. Ama 8 ile 9.9 arasındaki fark daha belirgindir. Özellikle sert havalar için 9.9 alın

Büyük motor daha çok yakar gibi bir anlayış var ama aslında durum tam tersidir. Tekneye göre küçük motorun aynı hızda yakıdı daha fazladır. O yüzden büyük motor avantajdır.

4. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Teknenin Künye bilgisinde en fazla 9,9 yazıyor ama ben 3,80 bot için 9,9 kullanıyorum.
    Tekne bottan ağır olduğuna göre bence burada bir yanlışlık var Geçen sene sattığım 4,60 fiber teknemde 15 hp vardı ve yetmiyordu en azından ben yetmediğini düşünüyordum. 25 hp almayı düşünürken kısmet bot almakmış 3,80 bot 9,9 hp honda aldım. ve çok memnunum bence siz en az 9,9 yada çıkabiliyorsanız 15 hp alın.

Ayrıca 9,9 ila 15 hp arasında fark yok demek fizik kurallarına aykırı.

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bu konuyu ilk okuduğumda benimde aklıma gelen künyede bir yanlışlık yada eksikliğin olduğu oldu..
    Sanki önerilen 9,9 ama max __beygir kısmı yok gibi geldi..

Öte yandan bu boyda bir fiber için 9,9 çok iyi olur.Bir benzeri 3,75 ve 9.9 2 zamanlı Yamaha ile mükemmel sürat yaptığımı biliyorum..Şu an kullandığım 3,80 botta aynı motoru kullandık ancak fiber daha süratli..

Bir bilgi olarakda 9,9 motorlar 15beygirin küçültülmüşü,9,8dahil 8'beygirin büyütülmüşü..2 zamanlı motorlar %20-25 fazla yakmalarına karşın daha seridirler.

6. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

9.9 - 15 hp motorlar arasındaki fark çeşitli platformlarda defalarca konuşuldu tartışıldı.

İki motor arasında fark yok denemez Diyen de yok zaten. İki motorun arasındaki fark yani 9.9 - 15 hp arasındaki fark 8 - 9.9 arasındaki farkta azdır diyorum.

Şimdi piyasadaki 15 hp motolarla 9 hp motorları incelerseniz Ağırlıkları piston çapları vs bir çok özelliklerinin aynı olduğunu görürsünüz. (istisna markalar var) Zaten özellikle 9.9 hp motor üretilmiyor. 9.9 motorlar mevzuatlarında 10hp üstüne vergi ehliyet vs düzenlemeler yapan ülkeler için 15 hp motorlarından özel olarak pratik bir çözüm olarak üretilmekte.

9.9 motorlar, 15 hp lerin yakıt sistemi memeleri vs bir kaç aksamı küçültülerek 9.9 a indirilmek şeklinde yapılır. Bu parçaları değiştirerek motoru 15 hp ye çıkarmak zaten mümkündür.

Ancak uygulamada gördüğümüz şey -ki bunu bizzat tecrübe ettik- 9.9 motor ile 15 hp yi aynı teknelerde yan yana kullanıldığında çok çok az bir fark gözlemlememizdir. Bunu zaten bütün yetkili satıcılarda söyler.

Ancak 8hp hem piston çapları hem de ağırlıkları 9.9 ve15 hp lerden daha düşüktür. 8 hp ve 9.9 hp kullanıldığında fark daha çok hissediliyor. Söylediğimiz sadece bu.

Ayrıca ağırlık konusuna çok takılmamak lazım. Fiberler uzun şaft botlar kısa şaft motorlarla çalışır. Fiberin yapısı deplasman tifi değilse yani dalgaya karşı dayanıklı değilde hız düşünülerek üretilen bir tekneyse kısa şaftlı bottaki aynı marka beygir - motorun uzun şaftı fiber tekneli haliyle ile çok daha hafif bottan daha hızlı gidebilir. yani önemli olan dalgayı nasıl yardığı ve ağırlık merkezidir.

7. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Evet bencede yasal düzenlemelerde gözönüne alınırsa 9,9 ideal gibi,
    Asıl önemli olanı sormadık kaç kişi bu sandalda av yapacak. 9,9 alısanız iki kişiyi geçmeyin bence. Fazlası motora yük bindireceğinden motor aksamındaki aşınma zamanından önce olur.

8. pilkır

pilkır Yeni Üye

merhaba
    balık avında 4.00 mt ye kadar olan teknelerde en uygun motor 9.8 beygirdir.Benim teknemde 4.00 mt. denizmotorum.com dan aldığım 9.8 beygir 2 zamanlı tohatsu (orjinal japon malıdır) motorla mükemmel bir uyum sağladı.Performans olarak mükemmel sonuçlar aldım.saygılarımla..

9. Darben

Darben Yeni Üye

3,50 Fiber teknem'de 6 HP uzun şaft dört zamanlı Suzuki kullanıyorum...Eğer çok büyük kahramanlık yapmamak kaydı ile kötü sayılabilecek bir havada gayet başarılı daim bir tork ile seyrimi tamamlayabildim...!