Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne ile avda sardalya kullanımı

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında Yavuz_Aksoy07 tarafından paylaşıldı.

1. Yavuz_Aksoy07

Yavuz_Aksoy07 Üye

Üstadlar herkese selamlar,

pazar günü 4-5 kafadar tekne ile ava çıkacağız, sardalyayı yem olarak kullanmayı duymuştum ama nasıl hazırlayacağımı bilmiyorum, aydınlatacak arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

herkese rast gelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Hedef balık ne?

4. Yavuz_Aksoy07

Yavuz_Aksoy07 Üye

Barbun, mercan, kum gridası, açık denizde 70-150 metre arasında çıkacak bilimum balık çeşitleri.

5. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Çok taze sardalya olacak. Ama sabah teknecilerin başında bekleyeceksin. Tezgahtan tazesini bulman çok zordur. %80 buzhane balığı çıkar tezgaha. Hatta en iyi ihtimal buzhaneyle tazeyi karıştırırlar. O nedenle sen teknecilerin gelişini kollamalısın.

Balıkları serin suda yıkayacaksın. Yıkarken üstündeki pulları tek tek hafifçe parmağınla temizleyeceksin. Kolay çıkar. Bu pullar avcı balığın atlamasını zorlaştırır.

Bir gazeteyi açıp biraz tuz serpiştireceksin. Gazete görünmeyecek kadar serp. Balıkları bu tuza yatır. Üstüne tekrar tuz serpiştir. Gazeteyi alttan katla. Tekrar katladığın yerin üstüne bir kat daha tuz serp ve üstüne tekrar balık tuz şeklinde diz. Bu şekilde dipfriz yada no-frost buzlukta saklamalısın.

Bu şekilde en az bir hafta ilk günkü tazeliğini korursun. 15-20 günlük beklemiş sardalyayla bile hatırı sayılır avlar yaptığımız olmuştur.

Taze balıkla av yapacaksan bile tuzlayıp bir iki saat dipfirizde bekletmelisin. Gün içinde faydasını göreceksin. Ama imkanın yoksa sabahki taze balığı dipfrize atmadan termos içine buz koyarak da kullanabilirsin.

Bir gün ve daha fazla tezgahta beklemiş balığa bu işlemi boşuna yapmayın. Beklemiş balık bir de buzluğa girince av vermez.

Av yerine gelince balığı avlayacağın balığın boyuna göre kesin. Fileto kesmene gerek yok. Sardalyayı halka halka kesmen yeterdir. Mercan karagöz vs için bu şekilde 3 lü köstekle avlanırsın.

Av yerinde sinarit, iri grida, laos, orfoz türü iri ağızlı balıklar olursa sardalyayı kağıttan çıkarıp başını ve kuyruğunu falçatayla keseceksin. İkili - üçlü köstekli takım yerine gezer kurşunlu takım hazırlayacaksın. Yani kurşun fırdöndüden önce olacak. Fırdöndüden sonra 60 cm köstek ve tek iğneli takım olacak. Sardalyaya iğneyi sırt yüzgecinden geçirip alttan karnından çıkaracaksın. İğneyi tamamen çıkaracaksın. Sonra çıkan iğneyi tekrar gırtlak kısmına doğru sokup çevirip bırakacaksın. İğnenin ucu aşağı bakacak. Misinanın boşluğunu balığın sırtından çekip alacaksın. Yani balık suda doğal halindeki gibi asılı duracak. Karnı kuyruğu başı yanı vs güneşe dönmeyecek. Kurşun dibi bulur bulmaz bir metre kadar kaldıracaksın. Yani yem yerden bir metre yukarıda olacak. Dipte kalırsa börtü böcek çıyan sülük yengeç hemen içini bitirir. Tekne inip kalktıkça oda inip kalkar ve avcı balığın dikkatini çeker. Hiç dalga yoksa o zaman sen yavaş yavaş indirip kaldirirsin.

Böyle avlara asla tek yemle gitme. Yanına sülünez midye sübye vs al. Özellikle sübye al. Sübye kalamar ayfata türü akyem herzaman yanında bulunsun. Barbun varsa kurt kum solucanı vs mutlaka olsun. Barbun sardalyanın gırtlağındaki yemek borularını çok sever. Bu borular aynı solucan gibidir. Çok iyi av verir. Bu sindirim borularıyla levrek sinarit yakalamışlığım vardır.Zaten solucana benzer şekil olarak.

Şansın bol olsun.

sabriyazici, Yavuz_Aksoy07 ve ellidokuz bunu beğendi.
  6. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Benim taktigide bi dene once igneye tavuk derisi tak dikdortgen bir parca
    sonra kusbasi kesilmis sardalyayi tak.

Yavuz_Aksoy07 bunu beğendi.
  7. Yavuz_Aksoy07

Yavuz_Aksoy07 Üye

tühhh ziyan oldu o zaman dün aldığım sardalyalar:( dün yarım kilo 6 tane sardalya aldım marketten, akşamda evde güzelce temizledim, kılçıklarınıda çıkardım, mercan ve barbunun agız yapısına göre sote yemeği eti gibi doğradım, tuzlayıp koydum dolaba 3 tanesini, 3 tanesi yine fileto şeklinde duruyor tuzlu bir şekilde dolabın depfreeze bölümünde, bir sonraki avlarda dediklerini yapmaya gayret edeceğim kenan abi,

8. Yavuz_Aksoy07

Yavuz_Aksoy07 Üye

Turuncu abi, tavuk derisinin işlevi nedir burada soruş amacım tamamen merak :)