Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne Kamışı Tavsiyesi ve LBS konusu?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında umitdulger tarafından paylaşıldı.

1. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Arkadaslar bana tekneden kullanmak uzere 1.65 boyunda dolgu kamis tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Kamisi Bursa'da istavrit icin ve 25-30 m derinlikte karagöz avi icin kullanacagim, bir de Allah kismet ederse Çeşme taraflarindaki balik avi turlarina katilip orada da yemli dip avlarinda kullanmak istiyorum, orada kac gr kursun kullanilir hic bir fikrim yok acikcasi, aradigim kamis bu dip avlarina uygun ve istavritte de hassas olsun istiyorum :) Bojin 0.20 örgü misina ile birlikte kullanacagim. Bir de bu tekne kamislarindaki lbs olayini cozemedim, piyasasaki en dusuk lbs genelde 8-15 lbs bunun atar degerini hesaplayinca 200-400 gr cikiyor, bu da hic hassas durmuyor acikcasi, peki neden daha dusuk lbs'lerde kamislar daha zor bulunuyor bu durumda? Yoksa bu hesap yonteminde mi bir yanlislik var. lbs*453/16 Benim buradaki dukkanlarda buldugum en dusuk atarli ve hassas dolgu albastar oriental 50-100 gr

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Ümit merhabalar :) Eğer çok iyi birşey düşünmüyorsan sana şu kamışı tavsiye ederim: LINEAEFFE MUSTANG 165CM 100-250GR - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri . Fiyatına bakma, bahsettiğin yerlerde layığıyla işini görür. Daha iyisi düşük kalite bir jig kamışı olur zaten bence. 100 metrelere kadar 150-200 gram kurşunlarla av yaptık bu kamışla, bir sıkıntımız olmadı.
    Bu bot kamışlarının üzerinde yazan Lbs değerleri atar değil ''çeker'' değerleri diye biliyorum. Misal 30 Lbs yazan kamış 13 kg. kaldırabiliyor, ya da 15 Lbs yazan kamışın kaldırma gücü 6-7 kg. gibi. Tabi bunlar ne kadar sağlıklı testlerden geçiriliyorlar da üzerlerine bu değerler yazılıyor, bu bence başlı başına bir muamma :) Tıpkı misinaların üzerlerinde yazan çeker değerleri gibi...

4. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Cok iyi birsey aramiyorum zaten, onemli olan hassas olmasi dedigim gibi. Bu kamisla hic capari avi yaptiniz mi, istavritte de hassas mi acaba? Evet bot kamislarindaki lbs degerleri ceker degeri 1 lbs 0.453 kg gibi bir degere esit, atarini hesaplamak icin kamisin uzerindeki lbs degerini 453 ile carpip 16'ya boluyorlar ama dedigim gibi piyasadaki dolgu kamislarda en dusuk atar 200-400 gr araliginda cikiyor bu hesapla :)

5. KalamA

KalamA Daimi Üye

Hayatımda hiç çapari avı yapmadım Ümit. Ama söz konusu av ufak balıksa, inanılmaz küçüklükte balıklar yakalamışlığım var :D İp misina, hemde 0.20 incelikte kullanacağını söylüyorsun. Bu ip bu kamışla birleşince bence voltranı oluştururlar ve hissetmemesi imkansız bir balık avı sunarlar diye düşünüyorum. Kamışı birçok arkadaşıma aldırdım ve hiçbirisinden bir şikayet duymadım henüz. Elbette o ayarda çok bot kamışı var biliyorum ama ben bunu bildiğimden bunu önerdim sana. Allah gönlüne göre versin

6. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Tesekkur ederim bilgilendirme icin, ben de İzmir'de olsam muhtemelen capari ile ugrasmazdim, mercanlar, cupralar, karagozler varken :) Hayatimdaki ilk hedeflerden birisi zaten İzmir yada Mugla seceneklerinden birine tasinip ufak bir tekne almak. Simdilik daha vakit var gibi ama Allah'in isi bu belli olmaz :)

7. arkadas

arkadas Aktif Üye

benmi yanlis biliyorum acaba 10 lbs 4,3 grama tekabül ediyor diye biliyorum degilse zaten düzeltirler arkadaslar

8. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

1 lbs 453 grama tekabul ediyor...