Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne sahibi olabilmek için prosedürler nelerdir ?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında gsozata tarafından paylaşıldı.

1. gsozata

gsozata Aktif Üye

S.a arkadaşlar, belki bu sorduğum sorunun cevabını biraz araştırarak google da bulabilirdim. Ama ben buradan daha detaylı ve daha doğru şekilde bilgiye ulaşmak için konuyu açma gereği duydum.

Kısmet olursa ev sahibi olduktan sonra en büyük hayalim küçük bir tekne sahibi olmak. Ama gel gelelim bundan önce boğazdaki vapurlar harici herhangi bir deniz taşıtına binmişliğim veya ilgilenmişliğim ne yazık ki yok.

Sanırım 5 metre altı tekneler için herhangi bir ehliyet vb. evraka ihtiyaç duyulmuyor. Peki şöyle güzel kamaları 7 8 metre boyunda aile tipi bir tekne sahibi olmak istesem bu tekneyi kullanabilmek için ne gibi bir yol izlemeliyim. Ehliyet sınavları zor mudur ? Nereye başvurmam gerekir, süreç nasıl işliyor, ne kadar sürüyor.

Ayrıca İstanbul boğazında üç beş arkadaş avlanacağız, boğaz için 3 4 kişinin rahatça avlanabileceği en ideal boyut sizce nedir ?

Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. vetburak35

vetburak35 Aktif Üye

Hocam 5 metre altındaki tekneler yıllık vergiden muaf, ehliyet şartı motorun gücüne bağlı. 10 bg den yukarıda ehliyet şart.

gsozata bunu beğendi.
  4. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

tekne öncelikle bilgi ister denizden anlamak lazım 5 metreden yukarı teknelerde
    yıllık vergileri vardır bide liman bağlama ücretleri büyük tekne büyük masraf bol zaman gerekir
    ve zamanla bakıcı ararsın sonrası alına mutlu -- satına mutlu olursun
    5 metre altı eknelerde 9,9 lar için belge gerekmiyor
    10 beygir üstü tekneler için Amatör Denizci Belgesi ( ADB ) Gereklidir sınavlar zor değil ama örnek sorulara çalışman lazım

gsozata bunu beğendi.
  5. gsozata

gsozata Aktif Üye

İstanbul boğazında avlanmak için sanırım çok fazla büyük bir şeye gerek yok, anladığım kadarıyla 9,9 hp olanlar işimi fazlası ile görecek gibi.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tekne sahibi olmak için gereken tek şey para ama kullanabilmek için ehliyetten de önce denizcilik bilgisi lazım.
    Boğaz çok akıntılı, çok trafikli bir yer. Kıçtan takma 9,9 motorlu fiber bir tekne ile avlanamazsınız. Boğazda çapa atamazsınız, akıntıya karşı motor çalıştırarak sabit durmaya çalışabilirsiniz ki bu durumda da elinizi motorun kolundan çektiğiniz anda tekneniz döner.
    Bir de bağlama sorunu var tabii Marianalar ateş pahası malum..
    Çeşitli barınaklarda yerleri ile birlikte satılan teknelere bakmanızı önerebilirim. Satanlar size kullanmasını da öğretirler. Geçmişte böyle örneklerle karşılaşmışlığımız var. Bu tekneler genelde ahşap, daha ağır, daha denizci teknelerdir.

Ehliyet almak eskiden kolaydı. ADF.org üzerinden form doldurup sınav tarihlerinden size uyanı seçerek sınava girebiliyordunuz. Şimdi bu yetki liman başkanlıklarına verildi. Tavsiyem ehliyet garantili kurslara katılarak daha kısa yoldan bilgi, deneyim ve ehliyet sahibi olmanızdır.

havatemiz ve gsozata bunu beğendi.
  7. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Şeref abi bence kursa para vernmeye gerek yok 1000 küsür tlden başlıyor uzaktan eğitim dedikleri olay var bi kaç senedir ben tamaladım gayet kolay bence

gsozata bunu beğendi.
  8. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Gazi abi deniz teorik ders dinlemiyor en iyi pratik yapmaktır

9. gsozata

gsozata Aktif Üye

Evet ona kesinlikle katılıyorum. Ama söz konusu Deniz taşıtı olunca pratik yapmak tekne sahibi olmadan imkansız gibi. Eğer uygun fiyatlı teknesinde eğitim verenler var ise orası ayrı.

Sent from my iPhone using Tapatalk