Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tekne seçiminde yardim edebilirmisiniz

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında NiGHTMaRe07 tarafından paylaşıldı.

1. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba..bayram sonu bir fiber tekne almayı planliyorum..motor olarak mercury 4 zamanlı 20 hp olacak büyük ihtimalle..fiyat KDV ÖTV dahil peşin 6850 TL..tekne ise safter 4.50 KDV ÖTV dahil peşin 4800 TL..bu şekilde bir kombinasyon yapacagim fakat nazi arkadaşlar balik avında M gövde tabir edilen tekneyi öneriyorlar..M gövde tekne 3500tl ile 4500 TL arasında.. sizce hangi tekneyi almaliyim..?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Babali07

Babali07 Aktif Üye

güzel takım antalya için güzel hatta ideal
    bu setle derin su bile yaparsın korkmadan

ben de tekneyi değiştirmeyi istiyorum ancak bu yeni teknelerin boş ağırlıkları bile beni korkutuyor :D

tekneye alacağın romorkun ırgat (calaskar ) büyük boy olandan taktır ustaların dediğine aldırma 20-30 tl fazla ver ömür boyu dua edersin

calaskar ufak olunca ağır tekneleri romorka yüklemek harbiden zor

NiGHTMaRe07 bunu beğendi.
  4. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Sizce hangi tekneyi almaliyim ali bey?

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

M tipi tekneler genellikle göller için tasarlanmış,dalgasız sularda kullanılmaya uygun teknelerdir.Balık tutmak için geniş alan sağlarlar(ördek avındada avantajlıdır).Ege ve marmarada bu tip tekneler çok nadirdir,bu denizlerde rüzgar çok değişken olduğundan dalgasız deniz nadir olur. Antalyada genellikle M tipi teknelerin kullanıldığını ilk gözlemlediğimde yadırgamıştım,sonra düşününce ,denizin genellikle dalgasız olması(rüzgarın karadan esmesi) dolayısıyla tercih edildiğine hükmettim.Bazende birbirinden ne görüyorsa onu tercih ediyor insanlar.
    Sonuç olarak,dalgalı çalkantılı sularda gezecekseniz M tipi değil,klasik burunlu ve bordası yüksek modelleri tercih ediniz.

TekAdam bunu beğendi.
  6. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Aynen katılıyorum

Antalya'da bir arkadaşımın M tipi teknesi var. Bu gün beni aradı ve teknesini değiştireceğini söyledi. 4.50 Safter ya da Marine Boat için fikrimi sordu, ben de iki marka hakkında fikir sahibi olmadığımı söyledim. Tavsiye edeceğin marka nedir diye sordu ben de Anıl Marin veya Yerliyurt 4.60 için tavsiyede bulundum. Anıl Marin oldukça pahallı, Yerliyurt dizayn açısından çok kullanışlı bir model. Aynı tekne arkadaşımda var. 20 HP Four Stroke Mercury ile 20-21 mil yapıyoruz, livar doluyken ve yükümüz fazla iken 13-14 mile kadar düşüyor ama sonuç olarak bizi 3-5 / 4-6 havalarda bile hiç üzmedi..

Bu arada Safter kullanan arkadaşlarım var. Memnuniyetsizlik içeren yorumlarına şahit olmadım. Anladığım o ki, herkes rahat ettiği tekneyi alıyor ;)

Ve, yeni teknen şimdiden hayırlı olsun, avların kanlı olsun

zıpkıncı ve NiGHTMaRe07 bunu beğendi.
  7. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Aynen katiliyorum

M tipi tekneler dümdüz denizde avantaj sahibi ancak ufak dalgalar basladiginda performans kaybi yasiyor ben bir sonraki teknemi deniz tipi v olanlardan alacagim

8. flap

flap Aktif Üye

Yerliyurt 4.60 in livari tapayi acinca su almiyor kovayla su dokmeniz lazim bilginize....motor icinde honda bf20 derim biraz maliyet yukselir ama alinca bir kere aliyorsunuz.

9. ergun0403

ergun0403 Üye

Süleyman birde forum üzerinden teşekkür etmek isterim her zaman olduğu gibi tecrübelerini yine biz dostlarınla paylaştığın için. Ben birde forumdaki arkadaşlarada sormak istiyorum fiyat olarak bana uygun olduğu için 4.50 Marin Bot veya Safter kullanıcılarına bir karşılaştırma yapabilirmiyiz. Teşekkürederim.

TekAdam bunu beğendi.
  10. ergun0403

ergun0403 Üye

Bu arada konuyu açan arkadaşımdanda özür dilerim . Konumuz aynı olduğu için ekleme yaptım ikimizede hayırlı olacağını düşünüyorum.

TekAdam bunu beğendi.
  11. Fishman07

Fishman07 Üye

Öncelikle şimdiden hayırlı olsun, üstadların söylediklerinin üzerine söylenecek söz yok. Küçük ama önemli detayları kaçırmadan karar verirseniz en doğru seçimi yapmış olursunuz sanırım :)
    Yaşadığımız yer ne Karadeniz gibi hırçın dalgalı nede Marmara gibi her an değişen rüzgar alan bir yer. Arkadaşlar yaşadığı yerin iklim koşullarına göre en ideal tekneyi önermişler. Ben marka yada model önermeyeceğim ama söylenenin aksine bir şey söylemek istiyorum. M tipi tekneler Akdeniz için uygun teknelerdir. Sebebi az öncede bahsettiğim gibi ne Marmara ne Karadeniz değil, Sonuçta körfezde kullanıyorsunuz, Teknenin İç kullanım alanı geniş olduğu bir gerçek ve size + avantajlar sağlıyor. Akdeniz' de fırtına çıktığında ne M tipi ne V tipi nede deplasman tipi hiç bir tekne zaten suda kalmıyor. Burada en önemli şey motor seçiminiz ve motorunuzun ürettiği güç. Sizi ne kadar çabuk kıyıya ulaştırdığı önemli bence.

TekAdam bunu beğendi.