Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne tamiri için usta tavsiyesi acillll

Konu, 'Tekne ve Motor Bakımı' kısmında acemi34 tarafından paylaşıldı.

1. acemi34

acemi34 Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba;

Avcılar balıkçı barınağına bağlı 7 m 27 bg asmelsan motorlu kamaralı bir teknemiz var. Bundan yaklaşık bir ay önce barınaktan bir arkadaş aradı motorun üstüne kadar teknenin su dolduğunu söyledi. Otomatik sintine arıza yapmış. Motor yağını değiştirdik. Enjektörleri temizlettik. Bakımlarını yaptık ama teknenin maksimum hızı 3'te 1'e düştü. Teknenin altına baktık, fakat sürati azaltacak kadar sakal yoktu. Pervaneye sarılmış halat vs. başka bir ilişken de yok. Ama ne yaptıysak teknenin süratini arttıramadık. Lütfen helal süt emmiş :D işini iyi bilen bir tamirci tanıdığınız varsa bana yönlendirebilir misiniz?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ben hem uzaktayım, hem de emdiğim süt helal miydi bilmiyorum.

4. acemi34

acemi34 Yeni Üye

Bülent Bey helal süt emmişsinizdir tabiki :D. Bana yardımcı olabilir misiniz? Sizce bu problem neden kaynaklanıyor?

5. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

Öncelikle çok geçmiş olsun :( suya düşmüş motorlar suya batmış motorun farkı yoktur. Ben dıştan takma motorlarla içten takmanın farkı varmı su konusunda bilmem ama dıştan takma motor suya düştüğü zaman ne kadar uğraşırsanız ne kadar masraf yaparsanız yapın eski randımanı hayatta alamazsınız. Umarım bu içten takma motorlar için geçerli değildir.

6. acemi34

acemi34 Yeni Üye

İlgin için sağol Oğuz İnşallah dediğin şartlar geçerli değildir.

7. heraktitus

heraktitus Üye

Benim ustalardan duyduğum parça isimlerini hatırlıyamamakla beraber soyle:
    Suya dusmus motor eğer çıkarıldığında kurumaya bırakılmaz ise dizel ise kolay bir şekilde toplanır, benzinli ise aklımda isimleri kalmayan bir iki kısım değiştirmek kaydı ile adam edilebilir şeklinde.

Pek emin olmamak ile mantık yuruterek soyliyebileceğim , suya dustu diye performansı dusen motor olmaması lazım (hele %60) belki sudan yanlıs yada eksik kurtarıldığı için verimsiz çalışan motor olabilir ama bunu zaten devrinden, sesinden anlarsınız süratten once. Cunku bir motor gaz verdiğinizde 3000 devir yapıyor ise, daha sonrasında devir yine aynı ise pervane aynı hızda donuyor demektir. Buda sorunun ayrodinamik yani sakalda yada teknede ağırlıkta bir fazlalık olduğu anlamına gelir.

İlginç çözümü bulduğunuzda paylaşırsanız memnun olurum.