Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekneden balık avında Yunanistan sorunu

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında nickname tarafından paylaşıldı.

1. nickname

nickname Üye

Yunanistan ile aramızda 6 - 12 mil karasuları probleminden ve maalesef acı kayıpların olduğu mülteci sorunundan dolayı, yaşamış olduğum Didim yöresinde Türk ve Yunan sahil güvenlik güçleri cirit atmaktadır.

Bir balık sevdalısı olarak av bölgemde bulunan muhtelif Yunan adaları, sınırlarımızı bilemediğimden ve Ege Denizi sınırlarını internet araştırmalarımda bulamadığımdan gönül rahatlığı ile avlanmama engel olmaktadır.

Ekte bulunan harita üzerinde 3 Yunan adası ((Agathonisi/Eşşek(haritada N.Gaidaros olarak belirtilmiş) - Farmakonisi/Bulamaç ve Kalolimnos)) ile Türkiye kıyıları arasında hangi alanda güvenli bir şekilde av yapacağımı bilememekteyim.

Bu konularda tecrübesi olan arkadaşlarımın mümkünse harita üzerinde ÇİZEREK Yunan ve Türk Deniz Kuvvetleri açısından farklı algılanan sınırları belirtmesini ve güvenli av için varsa püf noktaları hakkında yardımcı olmalarını rica ederim.

Eğer bu sınırları kesin olarak bilebilirsem GPS uygulamaları ile harita üzerinde sınırları işleyip olası bir soruna sebep olmam.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Aydın merhaba,

Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım, umarım yaıltıcı bir cevap vermem :)

Verdiğim bu linkte WebApp | Navionics Didim bölgesini inceleyebilirsin. Pembe çizgilerle belirlenmiş alanlar Yunanistan Kara Suları, kırmızı ile belirtilen yer ise bizim sınırlarımız. Bunların arasında kalan bölgeler de Uluslararası Kara Suları olarak biliyorum. Ortak sularda seyir etmende sorun yok ama pembe ile belirtilen sınırları zorlarsan sıkıntı yaşayabilirsin ;)

Konuya hakim arkadaşlarımız daha detaylı bilgiyi vereceklerdir...

4. TekAdam

Sanırım bu resimde net bir şekilde sınırımız belli oluyor...

5. TekAdam

Bu arada Navionics programının iPhone ya da iPad uygulamasını veya PC versiyonunu satın alırsan koordinatlara ulaşman mümkün olacaktır. Verdiğim link demo amaçlı olduğu için koordinat bilgilerine ulaşamayacaksın ;)

6. nickname

nickname Üye

Merhaba Süleyman,

Öncelikle ilgi ve alakan için teşekkür ederim.
    Yaklaşık iki sene önce Navionics Programını telefonuma indirmiştim ve bu süre içersinde bana özellikle kerterizlerim, hızım ve rota planlamalarımda çok yardımcı oldu. Ancak senin gönderdiğin linkte de ve benim telefonumdaki uygulamada da sadece bir tek kırmızı sınır çizgisi var.
    Oysa 12 - 6 mil farklılığından dolayı kırmızı çizgi olarak adlandırılılan alanın ülkelerden biri için geçerli diğeri için ise geçersiz olması gerektiğini düşünüyorum. Bugüne kadar kırmızı çizgiye, bir sorun olmaması için en çok bir mil yaklaştım ancak vermiş olduğun linkte Farmakonisi adası ile Turna Burnu'nun arasındaki alanda, 500 metre ölçekli bakıldığında görülen denizaltı kablosu ile kırmızı çizgi arasında av yapabilirmiyim, yada sözgelimi kırmızı çizgiye GPS ile 100 metre yaklaşırsam Yunan Sahil Güvenliği sorun çıkarır mı?

Ayrıca, tecrübelerine dayanarak Novionics hakkında, senin göndermiş olduğun link ile benim telefonumdaki görsel farklılıklardan dolayı aşağıdaki sorularıma yardımcı olursan memnun olurum.
    1. Linkte ölçek metre olmasına rağmen derinlikler metre cinsinden değil, nasıl metre ölçü birimi olarak görebiliriz.
    2. Linkte balık işaretleri var, anlamı gırgır türü ticari balık mı yoksa amatör taş balıkları mı?
    3. Linkte 10 metre ölçekli görmeme rağmen telefonumda 40 metre ölçekli görebiliyorum. Çözümü var mı?
    4. Turna Burnu açıklarında Tekağaç Bankı'nın tam ortasında ''RKY'' yazısına baktığımda telefonumda açıklama olarak ''Seabed Area(Rock) yazısını görmekteyim. Denizyatağı kayası ile işaretlenen bölge 9 metrelik derinliği olan bir alan. Bu işaretleme büyük yatların salmalarını risklere karşı korumak için mi işaretlenmiş, yoksa farklı bir anlamı var mı?
    5. Linkte, 500metre ölçekte görülen D-Marin Didim ile Panayır adası arasında Altın Banklar civarında, doğu tarafında dikdörtgen içersinde daire bulunan ve batı tarafında sadece küçük daire bulunan patlayıcılar ile işaretlenmiş alanlar var. Aslında burada bir uçak ile yapay resif için batırılmış SG botu bulunmakta. Bu patlayıcılar işaretlemesi bu batıklar için mi? Yoksa tatbikat çalışmaları vs. nedenler ile mi işaretlenmiş?
    6. Ve son olarak aynı bölgede her iki batığın arasında yaklaşık 2,5 km çaplı bir daire var. Dairenin içi çoçukların yaptığı martı işareti gibi pembe renkli çizimler ile dolu, anlamını biliyor musun?

Biliyorum, sıkıntı verdim :) Ancak herkesin cevaplayamayacağı bilgiler olduğu için bende adamını bulmuşken fırsatı kaçırmak istemedim. Anlayış göstereceğine inanıyorum.

Not: Telefonumdaki uygulama ücretli değildir ve versiyonunu bilmiyorum.

7. TekAdam

Aydın merhaba,

Öncelikle rica ederim :)

Elimden geldiğince hem sorularına hem de genel anlamda konuya katkı yapmak açısından bildiklerimi aktarmaya çalışacağım. Zira, yakın gelecekte "seferi" bir şekilde ülkemizin sularında balık peşinde koşma planlarım var ve kısa zaman sonra tekne alacağım, eli kulağında diyelim ;) Bu bağlamda benim de üzerinde durduğum ve zaman zaman araştırdığım bir konuyu gündeme getirmişsin. Bildiklerimizi paylaştığımızda sanırım çok yol almış olacağız ve başımıza gelebilecek sıkıntıları bertaraf etmiş olacağız

Konuya, sorularından başlayacağım;

1-) Linkteki program demo amaçlı ve USA içerikli olduğundan derinlikleri "feet" olarak gösteriyor ve bunu değiştirme şansın malesef yok :(

2-) Linkteki balık işaretleri balık çiftliklerini gösteriyor. Yani, taş ya da gırgır balıkçılarının av sahası anlamına gelmiyor ;)

3-) Bunu ben de kontrol ettim, linkte 10 m ölçeğe kadar görebilirken telefonumda 48 m'ye kadar, bilgisayarımdaki programda ise 50 m'ye kadar görebiliyorum. Bu durumda ne diyeceğimi bilemedim :)

4-) Cevabı sen yazmışsın zaten, ayrıca 6,4 metreye kadar sığlık var ve kesinlikle salması olan yelkenli ya da büyük gemiler için tehlikeli bir yer anlamına geliyor ;)

5-) Bu soruna kesin olmamakla beraber edindiğim tecrübeye dayanarak cevap vereceğim. Bu tip yapay resifler koruma altına alınıyor ve dalış turizmi için kullanıma açılıyor. Benzer bir uygulamayı Fethiye'de görmüştüm ve ticari balıkçılığa yasak bir yerdi. Ayrıca kıyıya o kadar yakın mesafeli bir alanda tatbikat yapılacağını düşünmüyorum.

6-) Bu kocaman alan deniz uçaklarının inebileceği alan olarak belirlenmiş. Hiç uçak inmişmidir bilmiyorum ama bu bölgeyi ayırdıklarına göre bir bildikleri vardır. O bölgede balık avı yaparken dikkat et, üstüne uçak inebilir :D

Sıkıntılık bir durum yok, bildiğimi paylaşmaktan keyif alıyorum. Bilgi paylaşınca güzel ve anlamlı oluyor. Konunun başında da bahsettiğim gibi bu konu benimde üzerinde durduğum bir konu, bu bağlam da haritaları okuma konusunda kursa gitmeyi ve aklıma takılan konularda da Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan bilgi almayı düşünüyorum. Bu düşüncelerimi kısa zamanda hayata geçireceğimi düşünüyorum. Daha sağlıklı ve doğru bilgilere ulaştığımda herkese faydası olması açısından detayları anlatabileceğim bir konuyu genele açmayı düşünüyorum.

Ve, küçük bir tüyo vereceğim; verdiğim linkteki programı 500 ölçeğe kadar büyülttüğünde sol altta WiFi ikonuna benzer bir ikona tıkladığında derinlikleri daha detaylı göreceksin, belki işine yarar

Bu bölüme şimdi de cevap verebilirim ama net cevaplarımı yarına vereceğim ;)

Umarım biraz olsun konuya katkım olmuştur. Görüşmek üzere, sağlıcakla kal Aydın...

8. nickname

nickname Üye

:)
    Güzel bilgiler, ellerine sağlık. Şimdiden alacağın tekne için hayırlı olsun diyelim.

Belkide biliyorsundur ama yinede paylaşmak istedim YachtWorld.com Boats and Yachts for Sale linkinde istediğin boy, bütçe ve yaş kriterlerini girerek özellikle USA kaynaklı yarı fiyatından hatta bazen daha da aşağı tekne bulabilirsin. Gemiyle yada seyir ile getirebilirsin, bence çok cazip tekneler var.

Gelelim konumuza, 2 numaralı cevabın yanlış olduğunu düşünüyorum, çünkü verdiğin linkte d-marinin güneydoğusunda bulunan toprak adanın az doğusunda( koordinat girememek ne kötü yahu) 500 metre ölçekte görünen balık çiftlikleri var. Bence linkteki balık işaretleri ticari yada olta balıkçılığı için olmalı, yada belki özel habitat alanlarıdır bilemiyorum. Anladığım kadarı ile senin kaynakların daha geniş bunu bir araştırırsan sevinirim.

O verdiğin küçük tüyo var ya , tabiri caizse cuk oturdu. :) Tam bir senedir avlaklarımın 3D haritasını arıyordum , WiFi ikonuna bastım tüm mera 3D olarak aklımda şekillendi. Yani çooook işe yaradı teşekkürler. Şimdiden belki sende başka tüyolarda vardır diyede düşünmeye başladım :)

Yarına vereceğin cevabını sabırsızlıkla bekliyorum. Oooo yarın olmuş bile, bende balığa çıkayım belki kısmet ablamla nasib abim gelmiştir.

9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Çok rahatlıkla Yunan Karasularına girebiliyorum.Ama fazla aşırıya kaçmamak şartıyla.Eskisi gibi Yunan SGK botları cirit atmıyor.Kezaoltacıları sadece uyarırlar başka birşey yapmamaktalar.Hatta tekne arızalınıverse tamir ederler yardımcı olurlar.

Elbette bunlar resmi değil ama en azından iç rahatlatır.

Rasgelsin.

10. TekAdam

Aydın merhaba,

Bence de güzel bilgiler :harika::harika:

Tekne konusu biraz detaylı bir konu, çevremdeki arkadaşlarım gelecek planlarımı ya da hayallerimi biliyorlar. Şimdi bu konuda değil de daha sonra sana da anlatırım. Verdiğin linki bilmiyordum ama benzer bir linkten yurtdışından teknelere baktım. USA'de şirket kurup getirmenin yollarını da buldum. Hesaplı görünen çok tekne var ama oradan Türkiye'ye getirteceğim tekneye 3 yıl sonra sahip olabilirim. Zira düşündüğüm tekne modellerine göre 40-70 bin Euro fiyat aralığında, bundan daha düşük değerli bir tekne için şimdi USA'de şirket kurmaya gerek görmüyorum. Burada römork ile taşıayabileceğim ve çok hızlı hareket edebileceğim birkaç tekne var. Üzerinde konuşuyoruz, illa ki, bir tanesi olacak ;)

Düşündüğüm tekne 6,5 metre civarı ve 140-150 HP Four Stroke full donanımlı tekneler. Netleştiğinde sana tam bilgisini veririm. Böyle bir tekne düşünmemin bir sebebi de Yunan sularını zorlamak için ve bu konuda tam düşüncelerime oturduğu için üzerinde duruyorum :)

2. sorunun cevabını haritan aldığım açıklamaya göre verdim ve hala da aynı fikirdeyim. Zira o bölgede çok fazla balık çiftliği var, ayrıca balık avlanacak bölgeleri bu haritada bulman imkansız (çok emin değilim ama şimdiye kadar ben görmedim). Balık ikonlarına tıkladığında açılan pencerede Marine Farm/Culture yazısı çıkıyor, bu da balık çiftliği anlamına geliyor

Tüyonun işe yarayacağını bildiğim için verdim ve beğenmene sevindim. Başka tüyolar olabilir ama şimdilik üzerinde çalışıyorum. Yakın gelecekte ya da teknemi alıp denizleri dolaşmaya başladığımda kuracağım bir sistem var. Gezdiğim her yerin 3D haritasını oluşturan bir program sayesinde avlaklarımı en ince detayına kadar şekillendireceğim. Bu konu da çok teferruatlı bir konu, zamanı geldiğinde bilahere anlatırım. Belki bir çay eşliğinde uygulamalı da anlatabilirim, bunu zamana bırakalım ;)

Bu gün için vereceğim cevaplardan bir tanesini değerli büyüğüm Vedat ağabeyim vermiş. Onun avlandığı mera Sivrice'de ve sık sık Müsellim geçidine ava gidiyor. Sadece o değil, o bölgede bir çok avcı Müsellim geçidine gidiyor. Onun da dediği gibi fazla zorlamadığın sürece kimsenin geldiği yok, hele denizde botları yoksa hiç limandan çıkmıyorlar. Bunun bir sebebi de seni zaten suüstü radarından görüyorlar, oradaki seyir hızından ne yaptığını biliyorlar. Ama Yunan sularına 15-20 mil hız ile girip, onların sularına doğru devam edersen helipkopter bile gelebilir. Vedat ağabeyin de dediği gibi fazla zorlamadan şansını deneyebilirsin ki, bizim de Kuzey Ege'de zorlayacağımız yerler var ;)

Dün bahsettiğimiz kırmızı çizgi sadece bizim sularımızda var. Diğer Avrupa ülkelerinin arasında ben bir sınır çizgisi göremedim. Biz de Avrupa Birliğine girebilirsek bu kırmızı çizgi haritadan kalkacak (İnşallah). Bu kırmızı çizgiyi ne biz ne de Yunan'lılar belirlemedi, ortak noktada çizilen bir sınır diye biliyorum, aralarda kalan yerler de uluslararası sular, herkese açık olarak biliyorum. Daha detaylı bilgilere ulaşmaya çalışacağım, edindiğim bilgileri yine burada paylaşırım ;)

Şimdilik bu kadar, kısmet ablaya ve nasib abiye selamlar :)

Her zaman rast gelsin...

11. nickname

nickname Üye

Tecrübelerinden daima yararlandığım Vedat abi ve Süleyman kardeşim teşekkür ederim. İçime su serptiniz, P.tesiden itibaren Kırmızı çizgiye oturacağım, bakalım ne olacak :) eğer Yunan botlarıyla sorun yaşarsam bütün suçu sizlere atacağım haberiniz olsun.

Süleyman, ikinci cevapta sanırım hala aynı fikirdeyim, çünkü bölgeyi iyi biliyorum ve balık işaretli bazı yerlerde çiftlik yok ve eskiden de olmamıştı. Aklıma şöyle bir fikir geldi, acaba Novionics kullanıcıları kendi cihazlarında işaretledikleri balık bölgelerini internet üzerinden Novionics veritabanına bildiriyorlar mı? Yada veritabanı otomatik olarak bu bilgileri alıp güncelliyor mu? Belkide çiftliklerin yanında bulunan avlaklar da olabilir, benim telefonumda balık işaretleri çıkmıyor o nedenle bakamıyorum. Amannn boşver, eğer kesin ve net bilgiye ulaşabilir isen paylaşırsın dostum...

Gezdiğin yerlerin 3D haritasını çıkaran programı biliyorum,bir ara bakmıştım, çok detaylı ve offline kullanabiliyorsun. Sanırım balık bulucu olarakta çalışıp yan tarama da yapabiliyordu. Ancak oldukça pahalı bir alet namussuz. Eğer alırsan emin ol seni buraya getirmek için elimden geleni yapacağım. Belki Didim 3D bilgilerini çalmak için fırsat yakalarım :)

Pekala, dediğin gibi detaylı bilgilere ulaşacak olursan buradan paylaşırsın. Bu arada bu günkü avda ne kısmet vardı, nede nasip... İlk fırsatta selamını söylerim :)

Oltan balık, gönlün huzur dolsun...