Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekneden lüfer avında kurşun seçimi nasıl olmalı?

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında renzokuken tarafından paylaşıldı.

1. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

Herkese selam; ayrıca hayırlı bayramlar;

Bostancı adalar arasında lüfer avında sırtı sırasında dalgasız denizde kullanılması gereken kurşun ağırlığı tam olarak nedir?

Kaşıkla avda (kaşık ucunda canlı yem varken) genelde gezinen kurşun kullanılmış ve en fazla 4 x 40 gr kullanılmış ancak hareket halinde rolantide bu ağırlık kesinlikle yetmiyor gibi; 240 - 300 gr arasına çıkınca ağırlık daha verimli oldu gibi;

siz tekneden kaşıkla avda ne kullanıyorsunuz? İnternette bir kaç bağlama stili var ana ağırlık sonrasında 3-5 kulaç sonrasında fırdondu arasında 30-40 gr lik kurşun;sonrasında 5 kulaç akabinde kaşık olarak;

genelde bu bağlama stili mı kullanılır?

Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kgndz

kgndz Üye

Anılan yerde 6x40 gram ya da tek 250 gr kurşun ve arkasında aralarında rulmanlı fırdöndü bulunan toplam 7.5 kulaç uzunluğundaki köstek ile verim alırsınız.

Kemal

4. fatihh

fatihh Üye

Benim 1 kulacim yaklasik 1.70cm gelmekte 7.5 kulaç yaklasik 13m yapıyor yanlis anlamamisim değil mi?

5. shimano

shimano Daimi Üye

durgun suda 250 350 gr arası ıdealdır bu gun denız mesela cok hareketlıydı akıntı yonunde 350 gr kursun bır turlu batmadı 2 adet 250 gr toplamda 500 gr agırlıgında avlanmak zorunda kaldık teknenızde bence 250 gr 350 gr 400 gr 500 gr arası kursun bulundurun

6. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim, tek parça kurşun olmadığından önce 4x40 daha sonra 8x40 taktım 0,40 mm misinaya, misina çok fazla titreşim yaptı kurşunlar nedeniyle, acaba bu titreşimin nedeni kurşunun birden fazla parça olması mı yoksa misinanın inceliği ya da kalitesizliği mi?

Mantara sarılı bölüm 0,90 mm, fırdöndü sonrası 0,40 a iniyor, acaba bu titreşimde 0,90 mm nin de rolü büyük mü yoksa her daim bu titreşim olacak mı?

Misal lüfer avlamaya çalışırken 25 cm lik bir kırlangıç tuttum şans eseri, aşırı ufak olmamasına rağmen çekişi o kadar zor hissettim ki resmen şans eseri misinayı topladım diyebilirim...