Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekneden Rapala kullanimi hakkinda

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Kunteper tarafından paylaşıldı.

1. Kunteper

Kunteper Üye

Arkadaslar, tekneden rapala kullanmayi denedim hafta sonu ancak sanirim baglanisi kiyidan kullanimda bagladigimizdan farkli imis. Zira surekli rapalam bedene dolandi, bir turlu istedigim verimi alamadim. Bu konuda forumu aradim taradim ama belki beceriksizligimden belki dikkatsizligimden net bir bilgi bulamadim. Palamut, lüfer vb. baliklar icin tekneden kullanim icin rapala takimi nasil hazirlanmali bilgi verebilecek arkadas varsa son derece mutlu olurum.

Gokhan /1972
    İstanbul

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. echoes

echoes Aktif Üye

Ben sana uyguladığım en basit yöntemi söyleyeyim, fırdöndünün önüne delikli kurşun ondan sonrada 5-6 kulaç 0.35 misina ,ucuna da rapala takıyorum.

4. Kunteper

Kunteper Üye

bu sekilde rapalanin da bedene dolanma olasiligi kalmiyor degil mi. Peki agirlik olarak orta su icin kac gr kullanmayi onerirsin?

5. umooth

umooth Aktif Üye

Kaşık takımı gibi hazırla, kaşık yerine rapala koy ben bu şekilde kullanıyorum. Daha verimli bir yöntem var mı bilen varsa yazar mutlaka..

6. Kunteper

Kunteper Üye

bilgiler icin cok tesekkur ederim. birde bu sekilde deneyeyim bakalim ne olacak sonuc.

7. echoes

echoes Aktif Üye

Hayır dolanmıyor.Hatta rapala için kullandığın bedenden önce yine bir kulaç misina ve fırdöndü de takabilirsin.Ağırlık olarak da avlandığın merayı bilmyorum ama ben kendi meramda duruma göre 50-100 gram arası kurşunlar kullanıyorum..

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sahte bedene dolandığına göre misina gam yapıyor demektir.
    Bunu önlemek için öncelikle kaliteli ve bilyalı fırdöndü kullanmalısın.
    Takımın uzunluğuna göre her 4-5 kulaçta bir tane kullanmalısın.

Avlandığın yer akıntısız ve çok derin değilse hafif, akıntılıysa daha ağır kurşun ya da kurşunlar kullanmalısın.

Takımdaki kurşunları rahatça artırıp azaltabilmek için telli kurşunlar kullanabilirsin.

Ya da tek fırdöndülğü bir takım için ana bedene çok sayıda delikli kurşun ekleyip duruma göre teker teker salarak ağırlığı artırabilir ve derinliğini ayarlayabilirsin.

9. Kunteper

Kunteper Üye

yorumlar ve tavsiyeler icin cok tesekkur ederim. Cok faydali oldu. İlk is firdondumu degistirip bilyali firdondulerden edinmeliyim anladim. İkincisi yayli kursunlardan almaliyim. Hatalarim cokmus cok faydali oldu bilgiler cok tesekkur ederim.

10. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye