Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TEKNEDEN VE KARADAN AVDA PÜF NOKTALARI

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında halimyildiz tarafından paylaşıldı.

 1. halimyildiz

  halimyildiz Daimi Üye

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  11 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2.363
  Beğeniler:
  1.533
  Şehir:
  Kocaeli/Gebze
  ALINTIDIR'' ''''60 EVLER BALIKÇILAR VE SANDALCILAR DERNEĞİ LOKALİNDEN'''
  TEKNEDEN VE KARADAN AVDA PÜF NOKTALARI

  1.Balığa çıkarken tüm malzeme ve gereçlerinizi akşamdan hazır ediniz. Yemlerinizi buzdolabında unutmamak için gerekli önlemleri alınız.. ( Parmağınıza ip mi bağlarsınız bilemem. )

  2.Tekne ile çıkanlar balığa çıktığınız marina veya balıkçı barınağının ve Sahil Güvenliğin telefon numarasını yanınızda bulundurunuz.

  3.Balıkçılık bireyseldir ama güvenlik ve sağlık açısından tek başınıza çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınınız. Hangi bölgelerde avlanacağınızı, ava kiminle gittiğinizi aile fertlerinden en az birine muhakkak önceden söyleyiniz.

  4. Demir atarken demiri ve zincirini kayığın küpeştesine değdirmeden sessizce suya bırakınız. Demiri asla fırlatmayın, zincirin küpeşte kenarına ses çıkaracak şekilde sürtünmesine izin vermeyiniz. 20-25 m civarındaki derinliklerde böyle bir sese neden olduysanız orada uzu bir süre balık vurmasını unutun.. (Tabi çipura, mırmır, karagöz tipi balıkları kastediyorum. Kupes, izmarit, isparoz bundan pek fazla etkilenmeyebilir.)

  5. Tekneden veya kıyıdan avlanırken ( günümüzde biraz fantezi gibi görünse de..) bir kepçeyi kullanılır durumda el altında bulundurmayı unutmayınız. ( Hani olur ya şapkanız filan denize uçabilir.. )

  6. Kıyıdan avcılıkta avlağa vardığımızda, özellikle sığ kıyılarda, hele deniz de sakinse, yakındaki balıkların sizi görüp ürkeceğinden emin olunuz. Bu yüzden avlağa çok sessiz ve çömelerek yaklaşınız. Hazırlıklarınızı alaca karanlıkta ışık yakmadan sessizce yapıp ilk oltalarınızı atınız. Eğer kıyıda iri balık varsa bu şekilde alabilirsiniz. ( Çipura , levrek, mırmır gibi). Sonra zaten sizi görüp daha derine çekileceklerdir. O yüzden gün ışığında oltayı daha uzağa atmayı deneyiniz. Kıyıda denizin çalkantılı, hatta dalgalı olduğu zamanlarda çipura , levrek ve mırmırın kumluk bölgelerde, karagöz familyasının daha derin ve kayalık bölgelerde iyi av verdiğini unutmayınız.

  7. Tekneden, özellikle avlağınızda 50 m ye kadar olan derinliklerde ( demir atılabilen derinliklerde) , ( karadan avcılıkta iskele gibi derin yerlerde) imkanlar dahilinde mazmuz yapmak inanılmaz faydalıdır. Hem balığı toplar, hem de sık sık yer değiştirmeniz gerekmez.

  8. Yakalanacak bir zehirli balığın olası sokmasına önlem olarak yanınızda küçük bir şişe amonyak bulundurunuz.( Her eczaneden alabilirsiniz.) Zehirli balıkları tekne içine almadan borda üzerinde uzun saplı bir cisimle vurarak etkisiz hale getiriniz.

  9. Tekneniz motorlu olmasına rağmen kürek çekmeye de uygunsa sadece motora güvenmeyin. Küreklerinizi, yedeği ile ıskarmozlarınızı, ıskarmoz iplerinizi de her zaman yanınızda bulundurunuz.

  10. Teknenizde 2006 yılından beri uygulanan Ö.T.B ( Özel Tekne Belgesi), A.D.B ( Amatör Denizci Belgesi) ni ve Ö.T.B nin arka kapağında yazılı olan “ bulundurulması zorunlu teçhizat " ı eksiksiz ve güncel olarak bulundurunuz.

  11. Avlağınızda usulüne uygun demir atıp avlanırken avladığınız balıktan ortalama 20-30 dk süre ile hiç vuruş alamamışsanız yer değiştirmenizde fayda vardır. Balığın cinsine göre karar veriniz.

  12. Tekneden veya karadan av esnasında mümkün olduğunca gürültü yapmayınız. Özellikle gece avlarında bu durum çok daha önemlidir. Tekneden avlanırken genelde sarkıtma tipi köstekli takımlar kullanıyoruz. Bunların da kurşunları çoğu kez armut , silindir veya puro şeklinde oluyor. Bunlar yem takma veya balık çıkarma esnasında teknede meyilli yüzeylerde yuvarlanarak hem ses çıkarır hem de oltayı gamlandırarak ( burarak ) dolaşmasına sebebp olurlar. Köşeli kurşunlarda ( dikilitaş modeli) bu sorun ortadan kalkar. En azından bu silindirik kurşunları düzgün ve sağlam bir zemin üzerinde çekiçle döverek küçük düz yüzeyler yaratıp kolayca yuvarlanmayacak hale getirebiliriz..

  13. Av esnasında yanınızda bol miktarda yedek takım bulundurunuz. Oltanın ciddi dolaşmalarında herkes balık tutarken siz olta açmakla uğraşmayınız. Fırdöndüden ayırıp yeni takım bağlayınız. Dolaşık takımı çantanıza koyun, evde açarsınız. ( Ben yedek takımları şişe mantarlarına sararak muhafaza ediyorum. Her mantara bir takım..)

  14. Çok sakin ve dalgasız bir havada demirsiz avlanıyorsanız ( akışta) ve akış esnasında balığı bulmuş iseniz tekneniz siz farkına varmadan akmaya devam edeceğinden biraz sonra balığı tekrar kaybetmeniz olasıdır. Bu durumda balık almaya başladığınız yerde hemen yarım sayfa bir gazete kağıdını suya seriniz. Islanıp ağırlaşacak ama batmayacaktır. Denizle bütünleşeceğinden akıntı hariç oldukça uzun bir süre neredeyse sabit kalacaktır. Balık üzerinden uzaklaştığınızda tekrar gazete kağıdına dönerseniz eski yerinizi bulmuş olursunuz. ( GPS den daha hassasdır. Kontrol edebilirsiniz..

  15. İstemeden yakaladığınız Hanoz cinsi balıklar derinden geldikleri için basıncın azalması ile hava keseleri şişerek balon gibi ağızlarına gelir. Eğer bu şekilde geri atarsanız tekrar dibe dönemezler. Ancak ağızlarına gelen hava keselerini iğnenizin ucu ile hafifçe delip patlatırsanız muhtemelen dalabilecekler ve o minik delik de kısa zamanda iyileşecektir.

  16. Tutulan balıkları av esnasında gün boyu kurutmadan muhafaza etmek için en sağlıklı yol örme saz sepet kullanmaktır. Büyücek boy denizde iyice ıslatılmış sabun çuvalının yarısını sepetin dibine serin. Tutulan balığı üzerine koyup kalan yarısını da balığa değecek şekilde üzerine örtün. Arada sırada sepeti suya daldırıp çıkararak çuvalı ve balıkları ıslatın.

  17. Avlanırken yemlerinizin hepsini kutusundan, paketinden çıkarmayınız. Özellikle mamunu bir avuç alıp kullanın, bitince yeniden alın. Diğerlerini gölgede bir kutu içine sererek muhafaza edin. Bu şekilde kurumamış mamunları canlı olmasalar da eve geri götürüp derin dondurucuda bir sonraki ava kadar muhafaza edebilir ve kullanabilirsiniz. ( Hiç yoktan iyidir.)

  18. Sırtıda gam yaptığından şikayet ettiğiniz misinalarınızı teknede avlağa giderken tamamını çıplak olarak suya salıp toplayarak gamını büyük ölçüde giderebilirsiniz.

  19. Sırtı çekerken örgü misina kullanmamaya gayret ediniz. Eğer kullanıyorsanız asla el ile tutmayın, muhakkak kamış ve makara kullanınız. ( Eldiven vs. de kullansanız dibe takılırsa elinizi çok kötü kesebilir.)

  20. Sırtıda misinayı elinize, bacağınıza vs. sarmayın, bir yere sabitlemeyiniz.

  21. Takım çantanızda bir yan keski bulundurunuz. ( Kaza ile ete batan iğnelerin çentikli ucunu kesip çıkarabilesiniz diye.)

  22. Avdan döndükten sonra üşenmeyin en uygun zamanda kullanılan takımlarınızın bakımını yapın, çantanızı düzenleyin.

  23. Takımlarınızı, her zaman ava çıkmadan önce hazırlayınız, avda değil..
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Dentex

  Dentex Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2014
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  İZMİR
  değerli ve gerekli bilgiler teşekkürler..
   
 4. forkill96

  forkill96 Aktif Üye

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  8 Şubat 2012
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  163
  Şehir:
  istanbul
  güzel bir yazı olmuş teşekkürler Halim abi
   
 5. bariss1975

  bariss1975 Yeni Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  14 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  izmir
  çok faydalı bilgiler.bir çoğumuza yol gösterecektir...
   
 6. Babali07

  Babali07 Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Nisan 2014
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  302
  Şehir:
  antalya
  gazete kagidi GPS ten Hassas değil ayrıca bir sonraki gidişte orda olmuyor

  A.d.b amatör denizcilik belgesi amatör tekneler için zorunlu değildir isteğe baglidir isteyenler başbakanligin ilgili mevzuatina bakabilir ama sahil güvenliği inandırmak için mevzuatin bir kopyasini yaninizda bulundurun ama :)

  Ayrıca teknede yazin plaj şemsiyesi bulundurun motor bozulursa hergun öğleden sonra denizden karaya rüzgar eser kürek çekmekten iyidir

  Teknede büyük bir kova veya 1 × 1 ölçülerinde branda bulundurun kovaya ip bağlayarak veya brandadan paraşüt yaparak teknenin akinti ve rüzgardan daha az etkilenmesini saglayin


  Bilmeyenler için gerçekten yararli bilgiler var güzel paylasim
   
 7. ozturkemre

  ozturkemre Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  17 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  15
  Tesekkurler guzel bilgiler..

  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 8. androsam35

  androsam35 Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Aralık 2013
  Mesajlar:
  144
  Beğeniler:
  121
  Şehir:
  İzmir
  emeğinize sağlık.. çoğu zaten bilip de uygulamadığımız faydalı bilgiler.. teşk..
   
 9. Yakamoz

  Yakamoz Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2010
  Mesajlar:
  530
  Beğeniler:
  386
  Şehir:
  İstanbul
  Mukemmel paylasim. Yazaninda paylasaninda eline saglik. 14. e bayildim. İlk firsatta denicem.
   
 10. barisgirgin

  barisgirgin Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  6 Kasım 2013
  Mesajlar:
  649
  Beğeniler:
  556
  Şehir:
  istanbul/üsküdar
  Teşkkürler faydalı bilgiler için :)

  GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 11. Yakamoz

  Yakamoz Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2010
  Mesajlar:
  530
  Beğeniler:
  386
  Şehir:
  İstanbul
  Mesajınızdaki bu iki paylaşımın da doğru olmadığını düşünüyorum.

  Zira, 2.5 metre ila 24 metre arasındaki 10 beygir ve üstü her türlü özel tekne için ADB zorunludur. (aşağıda linkini verdiğim özel tekne donatım ve kullanıcı yeterlilikleriyle ilgili yönetmeliğin 7. maddesi ve diğer içeriğini incelerseniz durum açıklığa kavuşur.) Ancak bilmediğimiz yada gözden kaçırdığımız başka bir mevzuat varsa bilgilendirirsiniz seviniriz.

  T.C. Resm Gazete

  Diğer bir konu da mesajınızda her gün öğleden sonra denizden karaya rüzgar eser denilmiş. Böyle bir şey olamaz yanlıştır. Bulunduğunuz yörede belli dönemler böyle rüzgarları gözlemlemiş olabilirsiniz ancak bir çok sahilde bunun tam tersi rüzgarlar görülür. Örneğin Ayvalık Sarımsaklı Altınoluk sahillerinde mayıs eylül arası öğlen saat 3 ten akşam 7 e kadar arkadan Kaz dağlarından sert poyraz eser. Bu rüzgarın yönü karadan denize doğrudur. Hatta bu nedenle bölge oksijen ve düşük rutubet açısından dünyada sayılı ve doktorların astım bronşit hastalarına şiddetle önerdiği bir bölgedir. Muğla Datça da böyle benzer özellikler gösterir. Başka yerlerde başka yönde rüzgarlar esebilir. Hatta bahsettiğim bölgede esen rüzgarlar arada sırada yön değiştirip bir iki gün tam tersi lodos estiği de görülür.