Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekneme Akü tavsiyesi

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. kaygisiz

kaygisiz Üye

Rota Martı R560 (Kamaralı) Almaya kara verdim.
    • Tekneme Bir adet balık bulucu, toplam 2 metre şerit led ve Seyir Feneri, Radar Reflektörlü, Bayrak direği set takmayı planlıyorum.
    • Bunun İçin kaç amperlik Bir Akü almam yeterli olur.
    • 239 TL gibi bir fiyatı Olan Türkiye de üretilen FZA 40A Jel akü alsam Uygun olur mu?

Alacağım malzemeleri kaç saat kullanmayı düşünüyorum:

Seyir feneri: Gece demirlediğimde üstteki beyaz ışık sürekli güvenlik için yanık duracak (En az 8 saat) (Çekiceği enerjiyi bilmiyorum.)

2 metre 120 LED'li şerit LED: En fazla dışarıdaki 1 metre şerit 2 saat, İçerideki 30 dakika aynı anda yanmayacak.

Balık Bulucu: 5-6 saat yada daha fazla. (0,625ma çeker)

Tekneme Almayı Düşündüklerim:

1) Seyir Feneri, Radar Reflektörlü, Bayrak direği set Harcadığı Enerjiyi bilmiyorum

2) 1'er metre Kamara içi ve dışarıya kamara kapısı üstüne şerit LED. (Silikonlu Metrede 120 LED)

3) Humminbird 688 CI HD DI Balık Bulucu (Çektiği enerji 0,625mA)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Deniz ismini hatırlamıyorum ama anilmarinden aldığım akü beni hiç bi zaman uzMedi ve fiyatı da senin yazdigindan daha uygun istersen arastir yada marin tek den bak ordada var aynı akü den ben saatlerce tv led ve seyir feneri açık çok kullandım taş gibi bi akü

4. kaygisiz

kaygisiz Üye

Erol Bey,

Sizin dediğiniz gibi Marintekte ucuza akü yok. Ben marinteke bakmıştım. Bana biraz daha yardım lazım. Gene de yardımlarınız için teşekkür ederim.

5. heraktitus

heraktitus Üye

Normalde Nasıl yapılır.
    - Teknelerde normalda güvenlik için iki akü bulundurulur. Biri kullanım amaçlıdır ikincisi starter (Motor Marş) içindir. Aydınlatma, Tv vs için kullanım aküsünü kullanırsın. Akün bitse bile motor starter aküsü ayrı olduğu için motorunu çalıştırabilirsin.

Kullanacağın Led, Seyir feneri ve balık bulucu bunlar çok az enerji çekerler. 40 A lik bir akü ile bunları çok rahat karşılar.
    - Örnek olarak.
    1 Amper Balık Bulucu, 1 Amper Seyir Feneri, 3 Amper Led ler çektiğini düşünelim. 8 Saat e yakın bir süre kullanabilirsin hepsini aynı anda. Yani 8 saat bir yerde hiç motor çalıştırmadan durursan akün biter. Dediğim amper hesabıda abartılmış hesaplamadır. Yani bu boyutlardaki hiç bir balık bulucu 1 amper çekmez. Resimdeki gibi bir seyir feneride 1 amperden biraz az çeker. Ledler 60 adetlik 0,8 amper metrede çeker.

Burda önemli olan bence senin stabil ve güvenli bir sistem kurman.
    1. Motoru elle çalıştırabiliyormusun. Çalıştıramıyorsan iki akülü bir sistem tercih etmen yerinde olur.
    2. Akü Akım ve Volt göstergesi kullanman ve seyir veya demir esnasında arasıra takip etmen.

Ayrıca 30 beygir üzeri dıştan takma motor ve 10 beygir üzeri pancar motorlarında şarj dinamosu 10 - 15 dakkalık orta devir bir çalışma ile 40-60 amper aküleri yaklaşık %80 lik kısmını şarj eder. Bu tabi akünün yaşına, kalitesine ve ne kadar iyi kullanıldığına bağlı bir değişkendir.

Son olarak Seyir fenerlerini LED alabiliyorsan almanı tavsiye ederim.

Kolay Gelsin.