Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

teknemize alacağımız motorda ne türlü evraklar gerekli

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında hızır şeref gültekin tarafından paylaşıldı.

1. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

merhaba teknemize uygun gördüğümüz kendi dıy üretimimiz motoru denizlerde evraklandırmak için neler gerekli mesela 10 bg lik bir motoru ister dizel ister benzinli motoru keyfimize göre revize edip teknemizi yüzdürmek ve evraklandırmak için neler gerekli mesela profosyonel teknelerde araba motorları görüyorum ford motoruda en tutulanlardan bunları neye göre evraklandırıyorlar yada sulama amaçlı üretilmiş pancar motorları kayığa uyguluyorlar ben bugün kara kara düşünürken kendi motorsikletim gibi az yakan çok kaçan 98 cc cap :) hiç sorun çıkartmayan bir motoru kayığa nasıl uygularım diye düşünürken gözlerimde yıldızlar parıldadı bunu uygulamaya koyabilmek için yasal yollarını araştırmaya başladım :D ancak bu işin uzmanı bugün telefonu açmadı :) konuyu açarak size danışmanın çok iyi olacağını düşündüm iki tane motor seçenğim var birisi 3 ileri bir geri vitese sahip 110 luk atv motoru bir diğeride 98 cc cap 4 ileri vitesli neler yapılabilir ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Volkan

Volkan Daimi Üye

Hızır tam olarak neyi sorduğunu anlayamadım, evraklandırmak derken denize açılırken motorla ilgili yanında hangi evrağın olması gerektiğini kastediyorsan eğer, ya motoru seri numarası ile teknenin faturasına yada ruhsatına işleteceksin, yada motorun sana ait olduğunu gösterir bir belgeyi (fatura gibi) yanında bulunduracaksın.

4. hızır şeref gültekin

volkan abicim tamda bunu sordum hurdadan motor alıp çalışır hale getirilen bir motor da olsa sıfır alınmış bir motorda olsa neler yapmalı yani evrakları mecburen yanımızda bulunduracağımız aşikar ruhsat vs bu yeni eklenen motoru nasıl evraklandıracaz ? sadece faturası yeterli mi ?

5. Volkan

Volkan Daimi Üye

Hızır teknenin kaydı yapılmış olacak, motorla birlikte. Kaydı teknenin ve motorun faturasıyla yaptırabiliyorsun (tabi daha birçok şey istiyorlar).

Fatura olmadığı durumlarda ise denizcilik müsteşarlığının talimatı aşağıda olduğu gibidir.

02.09.2005 tarih ve 2860 sayılı Müsteşarlık Talimatı ile faturası bulunmayan deniz taşıtlarının kayıt ve tescilinde istenecek sahiplik belgesi; Liman Başkanlıklarınca deniz taşıtlarının sicil kaydı (kayıt ve tescil) yapılırken veya deniz taşıtına ait fatura ibrazı gerektiren diğer işlemlerde; konu deniz taşıtına ait fatura ibrazı yapılamadığı durumlarda Sahiplik Belgesi talep edilecektir. Bu sahiplik belgesinde deniz taşıtının bedeli (fiyatı) bulunacaktır. Sahiplik Belgesi; Medeni Kanunun 777 nci maddesi hükümlerine istinaden alınacaktır.” şeklinde açıklanmıştır. Sahiplik belgesinin hukuka uygun ve geçerli kabul edilebilmesi, ancak resmi bir merciden alınmış olmasına bağlıdır. Mahkeme kararıyla alınacak sahiplik belgesinin yanı sıra, ilgilinin ikamet ettiği veya faaliyette bulunduğu yerin muhtarlığı, kaymakamlığı veya valiliğinden yahut kanunla kurulmuş olan meslek kuruluşlarından (Deniz Ticaret Odaları gibi) alınacak sahiplik belgesi de geçerli kabul edilmektedir.

Deniz taşıtının bedeli ile ilgili olarak; teknenin bir faturası bulunmuyor ise değer, ilgili meslek kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ile belgeyi verecek resmi kuruluşun teknik personelinden ve yerel halktan oluşacak bir komisyon marifetiyle ilgili resmi kuruluşun koordinatörlüğünde tespit edilebilir, ancak yine de komisyon oluşumu belgeyi verecek idari merciin takdirindedir.

Hiç olmadı git liman başkanlığına tek tek anlatırlar ;)

6. Onur Özben

Onur Özben Üye

Tahminimce yetkili mercilerden deniz taşıtlarında kullanılabilir ibaresi taşıyan bir belge ve yine sanıyorum sanayi bakanlığından CE belgesi almanız ayrıca motor için bir kullanıcı kitapçığı oluşturup bunu bakanlığa tescil ettirmeniz gerekiyor.

Bütün bunlar bittikten sonra, motor için sizin adnıza biryerde ya fatura kestirmeniz lazım yada motoru komple sizin ürettiğinize dair yine bakanlıktan onaylı bir belge lazım.

Ayrıca bahsettiğiniz motorun durumunu bilmiyorum ama günümüzde 2 zamanlı motorlar yasaklandığı için, üzerinde çalışmayı planladığınız motor 2 zamanlı ise bu maceraya hiç atılmayın.

Bu belgeyide elde ettikten sonra, motoru kullanacağınız teknenin CE belgesi, üreticinin CE kodu, teknenin faturası ve bir önceki adımda elde ettiğin motor için geçerli belge ile Liman başkanlıklarına başvurabilirsiniz :)

7. hızır şeref gültekin

benim kayığım kayıtlı ancak üstünde kayıtlı olan motoru perte çıkartmak ve yerine 4 zamanlı benzinli bir motor revize etmek istiyorum motora sadece bana ait olduğuna dair bir faturayla ve kayığa kaydettirmek üzere liman başkanlığına yani ruhsatta değişiklik yapmak için başvurmalıyım anladığım kadarıyla bakalım liman başkanını ulaşabilirsem kesin ve net bilgileri de paylaşırım

8. hızır şeref gültekin

Bugün ulaştığım yetkili liman başkanı eğer trafikteyse kullanılacak motorun trafikten düşürüldüğünü belirten belge ve size ait olduğunu gösteren bir fatura ile bu işin olabileceğini söyledi artık ar ge ye devam edebilirim :)