Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Teknemizi / botumuzu suya nereden indiririz ?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında dusty35 tarafından paylaşıldı.

1. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar ,

Çok sıkıntılı olduğum bir konuda sizlerin paylaşımlarını bekliyorum.
    İzmir ve çevresinde römork üzerindeki teknemizi / botumuzu suya nereden atıp çekebiliriz ?
    Tabi İzmir dışı da paylaşılır ama benim ilgi alanım İzmir.
    Beton rampa veya uygun sert zemin.

- Mordoğan yeni limanda rampa var. Ücretsizdir.
    - Foça'da rampa var. Kullanım saatleri var.
    - Karareis koyunda insanların kendi imkanları ile yaptıkları rampa var.
    - Davutlar'da barınakta rampa var.Rezil durumda ama 20 TL para istiyorlar.
    - Çeşme marinada rampa var. Tekne Türk bayraklı olacak ve 20 euro istiyorlar.
    - Yeni Foça'da barınakta rampa var ama kapatmışlar ve muhattap yok.
    - Gümüldür Doğanbey'de rampa varmış ama ben görmedim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Bir sonraki sefer bu kadar kazık soru sormayacağım.
    Hatta belki soru bile sormam.

4. γavuz

γavuz Daimi Üye

:)
    bu işi daha önce yapan birileri lazım sana.. izmirden yani

5. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Daha önce bu tarz konu açılmıştı Maalesef ülkemizde rampa sistemi göz ardı ediliyor İstanbul'da şöyle adam gibi kullanılacak bir rampa yok. Kıyıdan köşeden binbir zahmet kıyamet bişeyler yapmaya çalışıyoruz. Yapılan devasa marinalarda çalışan yetkililer konudan bi haberler!! Yada işlerine gelmiyor.
    Resimde Amerika'da ki Çözüm var rampa olmasada olur adamlar forklift ile indiriyorlar tekneler raflarda. Bu tarz 7/8 metreye kadar tekneli koyacak yerler yapsalar bile razıyım. Defaten Belediyeye yazdım gidip görüşmeler yaptım rampa için, muhatap görevliye sorunu anlatırken bile zorlandım hayatında teknesi olmamış insan nasıl anlayabilir tabiki anlayamaz. Bir tanesi tekneyi neden karaya alıyorsunuz tekne denizde gider karada ne işi var diye akıl vermeye bile çalışmıştı, ya sabır çekip sessizce uzaklaştığımı hatırlıyorum.

SAM_0161.JPG

Goksell bunu beğendi.
  6. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Bu rampa sistemi istanbuldada var hatta tekneyi işin bitince bırakıyorsun temizliğini felan yapıp rafa kaldırıyolar

7. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

İstanbul da bir yerde var konuştum zamanında fiyatı dünya standardında lokasyon şehirler arası mesafe.

8. γavuz

γavuz Daimi Üye

abicim araçın arkasında romörkü yokmu senin teknenin ?

9. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Fiyat neydi ve tam olarak nerde

10. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Internetten araştır bulursun.

11. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Bu konu beni çok yoruyor. Avlanmak istediğim yerlerin bütün kıyılarını bir kaç kere inceledim. Sağlıklı ve emniyetli bir çözüm bulamadım.
    Belediye / Devlet yetkililerinden hiç bir olumlu beklentim yok artık.
    Daha farklı düşünmeye başladım.
    "Bunlar bir şey yapmayacak.Yapmadıkları gibi tabiatım izin verdiği yerleri de koca koca kayalarla veya anlamsız beton duvarlarla kapatıyorlar"

Çoğunlukla kum dolayısıyla aracın gidemediği mesafe 10 m-50 m arasında. Römorku serbest bırakarak mekanik bir düzenekle nasıl bu mesafe aldırılabilir ?
    Trailer valet diye bir şey var Amerka'da. Sarhoş tekerin oraya bağlanıyor ve römork park manevraları için kullanılıyor. Türkiye'de yok ama benzer bir sistem yapılabilir.
    Avustralya'da easy mover diye bir şey var. Gene ön tekere uzun kollu bir cır-cır anahtar iliştirmiş ve ön tekere de dişli sistem yapmış. Yönününü cır-cır ile ayarlıyor ve ileri geri hareketlerle römorku itiyor. Ama bütün bunlar hep beton zeminde yapılan hareketler. Elektrikli ve fosil yakıtlı sistemlerle ilgilenmiyorum.

Römorku sudan çekmek daha basit çünkü ip kullanma imkanı oluyor. Come along dedikleri kollu çektirme gerdirme Türkiye'de var. 1,5 tonluk bir çektirme ile bahsedilen 10m-50m alınabilir. Ama suya ittirme konusu daha zor.
    Mekaniğim çok iyi değil ama eminim ki burada mekaniksel anlamda ortaya koyduğum problemi çözebilecek arkadaşlar vardır burada.

Bir sonraki üzerine düşündüğüm konu da seyyar yol. Rulo şeklinde sarılabilir , kuma batmayacak ve üzerinden teker geçecek kadar geniş olmalı.
    Römorkun önüne sere sere bu yolu suya kadar ilerleyecek. Ama iyice düz olması gerekiyor , engebede olmaz. Bu da biraz sıkıntı.

Zaman ve imkanım olsa bir beton transmikserinin dibinde kalan betonu döktürüp , elimden geldiğince rampa şekline sokmayı da düşündüm. Ama o güne kadar ortada olmayan belediye , o gün bana ceza kesmek için ortaya çıkar.

Artık bu şekilde çözümler üzerine düşünüyorum.