Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekneye İçten Takma Benzinli Motor Olur mu?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında cenkozatay tarafından paylaşıldı.

1. cenkozatay

cenkozatay Üye

Merhaba Balık Sevdalıları,

Öncelikle aranıza yeni katıldım ve hem balıkçılık hem de tekneler konusunda kendimi geliştirmek adına forumumuzda olmaktan çok mutluyum.

Hem gezi amaçlı hem de balık avına çıkmak için 4.50 - 5 metre aralığında fiber bir tekne almayı planlıyorum. İnşallah bu benim ilk teknem olucak ve çok fazla tecrübeli değilim. Araştırma yaparken dıştan takma motorların çalınma riski ve fiyatlarının yüksek olması, beni içten takma teknelere yöneltti. Bildiğiniz gibi Kutlay, Rota, Özkaya gibi birçok üretici içten takma motor takılabilen tekneler üretiyorlar. Bu durumda, hangi içten takma motor diye bakıldığında da karşınıza Çin malı uygun fiyatlı dizel motorlar ve fiyatları bu tarz bir tekne için oldukça yüksek Yanmar, Perkins gibi dizel motorlar çıkıyor. Çin malı motorları kalitesinden, sesinden dolayı; diğer markalı dizel motorları ise fiyat pahalılığından dolayı kullanmak istemiyorum.

Benim merak ettiğim ve sizlerin tecrübelerinizden faydalanarak öğrenmek istediğim; bu tarz içten takma teknelerde Honda gibi kaliteli markaların jeneratörler için ürettiği 11-20hp aralığındaki 4 zamanlı hava soğutmalı benzinli motorlarını kullabilirmiyim. Beni böyle bir düşünceye yönelten nedenler;
    - Dıştan takma motorlara ve markalı dizel motorlara göre fiyatının uygunluğu
    -Çin malı ürünlere göre daha kaliteli bir markanın ürünü olması.
    - 4 zamanlı olması nedeniyle düşük yakıt tüketimi
    - Dizel motorlara göre sessiz çalışması
    - Çalınma riskinin düşük olması

Kullanmayı düşündüğüm motorlar; Honda GX390 (11hp) veya GX630 (20hp)

Konuyla ilgili olarak beni bilgilendirirseniz; olucağını düşünüyorsanız tavsiyeleriniz, olmayacağını düşünüyorsanız nedenleri ve yaratacağı problemler hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. Ayrıca bu tarz bir motor kullanan tekne örnekleri hakkında bilgi verirseniz çok iyi olur.

Yardımlarınız ve destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

merhaba bu tür honda motorlar var ( çin ) solax diye geçiyordu sanırım ancak içten takma motorlarda pekte rağbet görmedi benzinli motor hava soğutmalı motor dizel de bi nebze de benzinli de kısa sürede harareti yükseleceğini belirtmek isterim
    tabii ki bu işin içinde olan ustalar daha iyi bilgiler verebilir ben de sizin gibi bir araştırma içerisine girmiştim pahalı felan dedim ama bide baktık ki mercury 9,9 4 stroke motoru almışız :) aklın yolu bir benzinli motorların ucuzuna kimse meyletmiyor malum orası deniz yol yardımı yok yarıda kalırsanız size yardımcı olacak pek kimse bulamazsınız

4. cenkozatay

cenkozatay Üye

Merhaba Hızır Bey,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Bence bahsettiğiniz çin malı benzinli motorların rağbet görmemesinin nedeni aynı markanın dizel seçeneğinin olması, aynı kalite baz alındığında dizel varken benzinliyi kimsenin alacağını düşünmüyorum.

Güvenlik konusunda size hak veriyorum, gerçekten çok önemli. Ben zaten bu tarz benzinli bir içten takma motor kullanırsam aynı zamanda arkasına güvenlik amacıyla 2.el uygun fiyatlı 3-5hp dıştan takma bir motor daha takmayı düşünüyorum. Böylece ailemle binmeyi düşündüğüm teknede denizin ortasında kalma riskini çok azaltırım diye düşünüyorum.

5. tdemirtay

tdemirtay Yeni Üye

Merhaba
    1- içten takma alan olarak çok yer kaplar
    2-benzinli içten takma hava soğutmalı çabuk şişer(hararet yapar)
    3-dizele göre çok fazla yakıt tüketimi vardır
    4- özellikle ufak teknelerde arıza durumlarında müdehalesi zor olur
    5-bunlara ek olarak şanzıman alacakasınız , şaft alacaksınız , pervane alacaksınız
    ,dümen alacaksınız v.s gibi bir çok parça ve bir sürü maliyet
    6-fiber tekneklerde içten takma benzili motorlar yangın tehlikesine karşı
    güvenli değildir

aklıma gelen ler bunlar

6. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

İçten takma motor alırsanız, her an yanmaya ve patlamaya hazır olun derim...
    Benzinin affı yoktur...Elinde bir sigara ile veya motor gövdesinin ısısı ile en ufak bir sızıntıda BOM havadasın...Allah rahmet eylesin...olursunuz....demedi deme....

7. cenkozatay

cenkozatay Üye

Merhaba Nuri bey,

Anladığım kadarıyla en büyük problemi yangın ve patlama riski; böyle bir durumda içten takma benzinli motor kullanılmaması gerekiyor. Benim merak ettiğim ve sizden öğrenmek istediğim Stingray, Larson gibi Amerikan sürat teknelerinde yaygın olarak kullanılan Mercruiser marka içten takma benzinli motorlar var; bu motorların benim kullanmayı düşündüğüm motor sistemiyle arasındaki farklar nelerdir ve Mercruiser motorlarda bahsetmiş olduğunuz tehlikeler nasıl engellenmiştir?

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu bahsettiğin marka ve modeller sürat ve performans için tasarlanıp üretilmiş tekneler. İçlerinde kullanılan tüm ekipmanlar marinize edilmiş, soğutma sistemleri ona göre yapılmış ve aklımıza gelmeyen sürüyle güvenlik önlemi tekneye eklenmiştir.

Bütün bu fabrikasyon tasarım işleriyle kıyaslayınca sizin yapmak istediğiniz şeyle uzaktan yakından benzerlik göstermemektedir.

Siz alacağınız basit bir fiber tekneye deyim yerindeyse "motor uydurmaya" çalışıyorsunuz. İşin içine girdiğinizde toplam maliyetin kıçtan takma motordan ucuza gelmeyeceğini gördüğünüzde iş işten geçmiş bile olabilir.

Diğer taraftan zaten hareket alanı kısıtlı olan teknenin içine motor için yuva, kıça kadar şaft, araya şanzıman yeri konulacağını da hesap edince siz neresine binip avlanacak ya da gezeceksiniz.

Bu yazdıklarım/düşündüklerim özel tasarımlanmamış tüm içten takmalı motor kullanan tekneler içindir.

9. Lodosum

Lodosum Aktif Üye

denizde ekonomi yapalım, motordan tasarruf yapalım, benzinden tasarruf yapalım derken, kendimi güvende hissetmeyeceğim bir teknede olmak istemem doğrusu.

daha doğrusu denizde güç iyidir. arayışım ekonomiden çok, güvenlik üzerine.
    bir zevkimiz , hobimiz için tasarruf yapmakla uğraşırsak , işin sonu hüsranla bitebilir.
    deniz şakaya gelmez..
    karada ekonomi yapıyoruz. arabaya lpg taktırdım. denizde durum farklı;
    açıkta hava patlarsa, hızla kıyıyaa ulaşmak bir an evvel tekneyi sudan almak , eve gidip sıcak çay kahve içmek isterim.

10. cenkozatay

cenkozatay Üye

Tüm bilgiler ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben sadece alternatif olarak böyle uygulama yapılabileceğini düşünmüştüm ama uygun olmadığını anladım. Sonuç olarak bu tarz fiber teknelerde içten takma çok mantıklı görünmüyor; o nedenle dıştan takma bir tekne ve motor arayışıma devam edeceğim. Yakın zamanda güzel bir tekne sahibi olup, sizlerle keyifli av raporları paylaşmak dileğiyle.

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

size sıfıra yakın bir uygun motor bakmanızı öneririm hırsızlık için ise söküp evinize getirebileceğinizi belirtmek isterim bende aynı sizin gibi araştırdım soruşturdum nasıl yapılır ne olur ölçtüm biçtim çok kişinin kafasını şişirdim bide baktım ki elimde 4 zamanlı 9,9 mercury var :) bence en mantıklı yöntem bu