Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekneye İçten takma motor uygulaması DIY

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Kardeşim tam bir tekne hastasıdır. Çocukluğunda leğen içinde kağıttan yaptığı sandalları daha sonraları da tenekeden yaptıklarını deniz kenarında yüzdürürdü. 12 yaşındayken çıtalardan yapıp üzerini şeker çuvalı kaplayarak bezirle sızdırmazlık sağladığı sandalı cami boyamasından artan beleşe bulduğu yeşil boya ile boyamıştı. Biz de ters çevirip omuzlarımızda Kalamış’a götürürken sokaktakiler saygı duruşuna geçiyordu. O zamanlar öyleydi. Kadının biri evladım cenazeyi niçin çocuklar götürüyor diye sorunca insanların niçin böyle davrandıklarını anladık.
    Sonraları bir planya, keser, testere ile 8 metrelik bir tekneyi boş zamanlarında yaptı. Çeşitli yelkenliler alıp sadece kabuğunu bırakarak üzerini tamamladı, Aliağadan aldığı 64 kişilik filikayı 3 kamaralı yata dönüştürdü. Likia 40’ın Setmarin - LIKIA 40 birinci teknesinin imalatını sıfırdan kardeşim yaptı.
    Geçen sene aldığı Danimarka malı bu sandalı geçen yıl dıştan takma motorla kullanıp şimdi marinize ettirdiği 16HP yanmarı monte edecek. İşe başladığı ilk gün yaptıkları.

Farşları çıkarıp motoru sandal içine koyduk.

Lodosum bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Omurga altındaki paslanmaz çelik kesildi. Önceden tekne üzerinden ölçü alınarak yaptırılan dümen alt yatağı için omurganın düzeltilmesi.

Zavallı teknenin kıçı kesildi.

Kesilip çıkarılan parça

Uskura su girişinde daha uygun akış sağlamak amacıyla kesilen iki sağ ve sol parçalar daha büyük açıyla yerleştirilip polyesterle birleştirilecek.

Lodosum bunu beğendi.
  4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Aynı zamanda şaft yatağının çıkarılacağı arka kapak kesilip omurgaya vidalandı.

Tekne içine de şaft yatağı ikinci parçası şaft takıldıktan sonra sabitlenecek. Her şey monte edildikten sonra polyester işleri tamamlanıp iki parça arası zift doldurulacak.

Motor takozları yüksekliği ayarlandıktan sonra 7 derece eğimli kesildi. Şaft 7.6 derece eğimli olacak.
    Bunları da birderin ölçümleri sonrası ben hesapladım.

Şaft yatağı flanşının bağlandığı arka kapaktaki yüzeyi uygun açıda boşaltıldı.

Dümen yapılanlarda hata olup olmadığını görmek için takıldı.

Daha çok iş var, uskur üzeri kavitasyonu engellemek için kesilip özel form verilecek. Direksiyon kutusu, dümen simidi takılacak hatta baş altı dolabı vs işler yapılacak. En az 2 gün daha sürer.
    İş bir tekneciye verilse 10 günde bitiremez, şaftı eğri takar, uskur hava emer, gaz veremezsin, tüm bunlar sonrası para verip uyduruk bir hizmet alırsın.

5. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Bülent Bey merhaba.
    Abiniz gibi neyi nasıl yapacağını bilen ustalar bulmak zor.
    Teknemin modifiyesi ile ilgili sizin şahsınızda abinize bir sorum olacak.
    Benim teknem Marin Boat 4.05.Teknemin kıç tarafındaki U şeklinde oturma yerlerinin altına dolap yapmak istiyorum. İşlem basamaklarını az çok planlayabiliyorum ancak yine de aklıma takılan bazı noktalar var.
    Abinizin yaptığı gibi dolap yerlerini bantla işaretleyip dekupaj ile kestikten sonra
    içine yapacağım dolabın kasasını oluşturmada hangi malzemeyi kullanmalıyım?
    Sert kontrplaktan kasayı yaptıktan sonra üzerini elyaf ile kaplayıp yerine yerleştirirken kasa ve kestiğimde açılan boşluğun kenarlarını birleştirme işlemini nasıl yapmalıyım?
    Oturma yerinden kestiğim parçayı da dolap kapağı yapmak istiyorum.
    Teknenin oturma düzeni aşağıdaki ile aynıdır.

6. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Bülent abi kardeşininde senden aşağı kalır yanı yokmuş tam sanatkar bir aile tebrikler...

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Önce, yanlış anlaşılmaması için; Resimdeki dolap kapağı yeri, piyasadan alınan kapağa göre çizilip önce matkapla testerenin gireceği boyutta delindi. Sonra dekopajla kesildi. Kapağı biraz daha büyüğü ile değiştirmek üzere kesilen parçayı bantla yapıştırdık. Nedeni teknenin iki katmanı arasına su ve pislik dolmaması için. Dolap, can yeleği ve birkaç malzeme konulmak üzere yapılacağından sadece taban kısmına kapak deliğinden girebilecek boyutta kesilmiş 3 kontraplak konulacak taban ile sızdırmazlık sağlamayacak.
    Siz de kapatma işlerini gerek taban gerek yan duvar olarak böyle yapabilirsiniz. Ve iç kısımla tamamen ilişkiyi kesmek için elyaf ve polyester kullanabilirsiniz.
    Ya da tüm bölgeyi kesip istediğiniz dolabın iç yüzeylerini tamamen sızdırmaz olarak üretip kestiğiniz kısmı elvaf ve polyesterle yapıştırdıktan sonra zımpara ile birleşim yerlerini temizleyip boyayabilirsiniz. Kapağı hazır alıp monte ederseniz daha düzgün olur. Oturma yerlerinden çıkaracağınız parçaları da dolap içinde kullanabilirsin.

Benim birader bu işi profesyonel olarak sadece Likia 40'ın ilk üretiminde ve 25 metrelik ahşap bir motor yatın 32 metreye büyütülmesi sırasında Tuzlada bir tersanede yat sahibinin isteği ile çalıştı.
    Diğer yaptığı tüm tekneleri hobi olarak üretti. Mesleği mimarlıktır. Her tekne satışında olduğu gibi tümünden zarar etti. Aklına yeni bir proje geldiğinde yaptıklarını çok ucuza satıp yeni işlere girişti. Liman maliyetleri nedeniyle son çelik konstrüsyon 10 metrelik yelkenlisini aldığı fiyata sattı. Üzerinde yaptığı değişimler ise tekne fiyatını bulur.

8. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Deniz bir hastalık.
    Tekne başka bir hastalık.
    Fakat abiniz bu işten zevk alıyor ve en önemlisi kendi yaptığı tekneye binme
    ayrıcalığını yaşayabiliyorsa buna değer.

Kapağı hazır almak daha doğru bir fikir.
    Her iki tarafa da dolap yapmayı düşünüyorum. Su kontrplağı ile dolabın kasasını oluşturup kasayı elyaf ve epoksi ile kaplayıp yerine oturtarak sızdırmazlık sağladıktan sonra kapakları monte ederim.
    Yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum.:)

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

İki gün daha çalışarak sandal bu duruma geldi. Daha sulu egzost, direksiyon kutusu montajı, tamamlanmış motor kutusunun montajı, boya vs işler var.
    Dr. Zeki ilk durumunu gördü, bitince şaşıracak.

10. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sağol Recep Bey, benim her yanıtla bakma özelliğim zayıf, yanıtını şimdi gördüm.

11. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Ben bu tekneyi ilk gördüğümde, anatomi derslerimdeki kadavralar aklıma gelmişti. Şimdi ise ölmüş-bitmiş, iflah olmaz sandığım bu teknenin yeniden atan kalp atışlarını duyar gibi oldum:) Bu özel yapım tekneyi denizde görmek için sabırsızlanıyorum:harika::harika::harika: