Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekneyi kıyıya bağlama

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında KEFALKIRAN tarafından paylaşıldı.

1. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

Arkadaşlar yaz için hazırlıklara başladım. Kısmetse satın aldığım teknem de yakın zamanda ulaşacak. Ben de bana lazım olacak malzemelerin listesini hazırlıyorum. Bu noktada merak ettiğim bazı sorular var. Deneyimli arkadaşlar fikir verirse sevinirim.

İlk olarak tekneyi yazlık bölgede kıyıda dubaya bağlayacağım. Yalnız sistemin kıyıdan çekerek tekneyi kıyıya yanaştırabileceğim şekilde olmasını istiyorum. Bu düzeneğin adı nedir ve nasıl yapmalıyım, kaç metre halat almalıyım. Başkaca hangi ekipmanlar gerekir?

İkinci olarak çıpaya ne kadar uzunlukta bir halat almalıyım ve bu halatın kalınlığı ne olmalı? (Tekne 3.5 metre)

Bu malzemeleri en uygun nereden temin edebilirim? (Şu an İstanbul'dayım)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

kıyıdan ne kadar uzaklıkta?

4. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

merhaba. kıyıdan yaklaşık 25 metre uzaklıkta. deneyimli bir abimin yardımıyla şöyle bir görsel hazırladım. sanırım bu iş görür:

5. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bu konuda sana yardımcı olabilirim sanıyorum. ancak cep telefonu ile uxun yazmak zor. eski yazdıklarıma bir göz at istersen. detaylı şekilde yazmış olmalıyım. çok babaca söylemek grtekirse (sen sorarsan detaylandırırım) 3'5 mt tekneye iri bir lastik tekerin içine dökilmiş demirsiz yüksek dozajlı beton yeterli olacaktır. hesap et ağırlığı, ben ettim, betonun özgül ağırlığı dozajına bağlı olarak 2200–2500 kg/m3 tür. elindeki ladtik tekeri ölç silindir hacminden taban alanı x yükseklik hacmini bul, bu değeri 2200kg al. birimlere dikkat et mt cindinden hesapla. yaklaşık 75 kg gelmeli. bu kafi. beton donmadan bir çubuklu halka sapla, hazır satılıyor galvaniz olanları. ya da inşaat demiri bükersin ondörtlük nervürlü satın slmak şstemiyorsan. sonra mapa ile zincir bağla, zincirin baklasına göre numaraları vardır, ben ezbetden söyleyemeyeceğim, ancak kavradığında avucun ancak kapanmalı. bu konuda da forumda çok detaylı bilgiler var bir arkafaşımıxın yazdığı. 5mt zincşr artar bile, ardından halatbağla 10mm galiba. ondan da bir yedi mt iyi gelir. ırgat ile duba üzerinden mapafan geçirerek tekneyi suya çekme işine vargel ya da döngel gibi bşrşey diyorlar. alaapın halat mesafesi dubayı neteye attığına bağlı. bu sistemlerde genelde ıslak kuma on onbeş mt ye yani çok yakına duba atılıyor, ırgatın çelik halatına ekkenen halat yirmi otuz mt civarında oluyor. manuel ırgat ise, elektrikli değil ise iş zor. bunu yapacaksan normalde tekneni tutacak 75kg ağırlık da yeterli olmayabilir, ahşaptan plywood – ısb kalıp yapıp demirli 200 kg (betonarme) çıkmanı öneririm. rastgele...

6. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

ilginiz için çok teşekkür ederim. sağolun.