Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TEKNEYİ SUYA ATMA VE KARAYA ÇEKME KONUSUNDA YARDIM

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında emreersoz tarafından paylaşıldı.

1. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

herkese merhaba.kısmetse 4.50 bir tekne ve 20 hp honda sahibi olucam..siz deneyimli abilerime sormak istediği şu; bizim sahilde tekneleri denize atmak ve çekmek yardımlaşma usulü oluyor.çoğunluk balıkçı olduğundan hepsinin denize açılma ve dönme saatleri aynı.ben ağırlıklı dalış ve zıpkıncılık yaptığımdan saatler uymaya biliyor.yani yardım edecek birileri olmazsa yandık gitti..

oldu da , tek başına yada az kişi ile nasıl yapabilirim bu işi fikirleriniz nedir.piyasa da uygun fiyatlı makaralar var bunları nasıl kullanabilirim.kuma gömme yapsak tekneyi çekecek güce ulaşabilirmiyiz.yada tekne altına koyacağımız birşey ile işi rahatlatabilirmiyim ( bir abim ,biz çuval seriyoruz.fiberide koruyor demişti )

tavsiye edeceğiniz bir ürün varmıdır ( makara konusunda ) yada araba ile uzaktan çekmeyi denesem sizce çelik halat bile olsa riskli olurmu.

not:sorum saçma gelebilir ama malum deneyim eksikliği çok tekne konusunda. bu konu kafamı kurcalıyor.o yüzden sizlere danışmak istedim.herkeze şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ümit

Ümit Aktif Üye

Araba ile çekmeden bahsediyorsun, o zaman romörk al daha iyi :D

4. night fisher

night fisher Aktif Üye

sahil uygunsa(araba gömülmeyecekse)uzun bir halatla çekilir,zaten 4.50 tekneyi ve 20 hp motoru birarada çekecek en az 4 delikanlı lazım.Ama denize indirirken ne yaparsın onu bilemem.Sahil işi adamı bezdirir yalnız,bi mendirek falan yokmu tekneyi suda tutabileceğiniz.

5. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

linea araba 4.50 isatek tekne + 15 hp yamaha motoru, benzin ve yükü üzerinde bir halde iken çekiyor, patinaj bile yapmıyor. ancak arkasında bir çekici demiri olmadığı için halatı (bildiğin kalın çapa ipi, baş parmak kalınlığında, çelik tel filan değil) ön camları açıp çevirip öyle bağlıyordum. aracın ön ve arka camlarını ayıran dikmede halatın geldiği noktalara yükü bindirmeden önce havlu koymak gerekiyor, ilk denememde yapmamıştım, bakaliti kaldırdı yüke binince.
    sonuçta kendi deneyimin bu ve oldu, tekneyi yolun tam karşısına getirmek gerkiyor. salga ile yanlamasın diye biri başında bulunup, sana komut verecek sadece.

indirirken (benim teknem hafif 200 kg civarı motor da 37 kg olmalı bunlar aklımda kalanlar, toplamda 300 kg nun altında kalır tüm yükü filan binse dahi. benzin ve çapa var vb.) 3 kişi indirebiliyoruz. 4 kişi çok çok kolay, uçar gibi.
    bir kez zorda kalınca 2 kişi bile indirdik. 2 kişi bile önünü çaprazlaya çaprazlaya adım adım indirilebilir. sizde kumsal enini ve çekilen noktayı bilmiyorum, bizde denizde 8 mt filan uzakta kalıyor tekne.

denizden çıkartırken zor o işler. tam dalganın vurduğu yerde oyalanırsan ıslak kuma gömülüyor. ben şantiyede plywood (yağlı kalıp tahtası) kestiyip getirdim ancak bodoslamanın boyasını kaldırıyor. çekmek için bauhaus'ta geçen sene 300 tl ye satılan elektrikli motorlar işi görüyor. ancak bunu beton , çelik bir yüzeye civatalamak lazım. kuma saplamakla olacak iş değil sanırım. bunun için sahil uygun olmalı ve elektrik alacağın bir mekan olmalı.

6. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

ümit abi kısmetse onuda yapıcaz ama şuan maddi olarak fazla geleceğinden yapamıyorum..çünkü römork olayına girdiğim an arabaya çeki demiride şart olucak.birde ben tekneyi eylülde karaya alacağım ve yazlıkta bırakacağım.o yüzden römork olayına şuan giremiyorum.kışın karaya çekerken römorklu bir abimizden rica edeceğiz artık.iyi bir römork alayım desem ( uzun yola gelebilecek ) 2000 tl üstünde olmalı fiyatı...oda şimdi zor anlayacağın.

7. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

fatih abi tşkler cevabına..sahil araba ile çekmek için uygun abi.ama malesef tekneyi suda tutabileceğimiz bi yerimiz yok.50 tekne var sahilimizde hepside karada..benim içinde bilinmezde kalan tek şey senin dediğin gibi sahil işi.2000 senesinden beri serbest dalış ve zıpkın avı yapıyorum.denizden asla bıkmayız.Allah denizden ayırmasın hiçbir zaman ama dedim ya ilk teknem olucak ve beni pişman eder mi etmez mi bilmiyorum.

8. Darben

Darben Yeni Üye

Sevgili Emre bu konu tam benlik.:) Çünkü hemen hemen her sene değişik yerlerde bu sistemi uyguluyorum..Öncelikle ekipmanı tam olarak almalısın. Bunlar nedir. Tekneyi çekeceğin yere 50 cm civarında derinliği olan 30-40 cm çapı olan (bu rakamlar görecelidir ama derinlik dediğimden az olmasın) bir çukur açacaksın. Daha sonra 1,5 'luk bir borudan(galvanize gerek yok)en az 120 cm lik bir boru kestirip boruyu yere dik pozisyonda tutup ,dibine ortalama 20 cm'lik yere paralel olan iki parça demir karşılıklı olaracak şekilde kaynaklatacaksın.( gene söylüyorum çukura rahat girmesi için verdiğim rakamlar daha uzun yapabilirsin. abartmadan ama) Bu ikinci adımındı. Daha sonra bir çıkrıkedinmelisin .Bunu MARİNTEK'ten aldığım için tavsiye ediyorum.Çok kaliteli dişli vinç kolu ve halat kanca mevcut.Paslanma minimum.( E-5 üzerinde köprü çıkışına gelmeden göztepeyi geçince) Bu aldığın çıkrığın tabanına demirciden bir zemin kestirip onun altınada bir karışlık bir parmaklık boru kaynak yaptırıp diğer borunun içine takacaksın.(ÖNEMLİ..:bu zemini kestirirken vinç kolunun dairesel hareketini unutmayıp o tarafı tablaya sıfır olarak kestireceksin yada traşlayacak..) çıkrık tabanında 3 adet vida yeri göreceksin. Bunları demircide kestirdiğin zeminde işaretleyip deldir ve çıkrık ile tablayı birbirine vidala.Böylece portatif zemini ile portatif ama bir mekanizman oldu. Bir karışlık bir parmaklık boruyu 1,5 'luk borunun içine koyup enine demirciye deldirip bir vida ve karşısına pullu vida ile geçici olarak sabitleyebilirsin. Bu işlem kışın kayığını kaldırdığında çıkrığıda tablasıyla söküp eve götürmeni sağlayacak. Gelelim beton işine . Çukura 120 cm 'lik boruyu yerleştirirken MUHAKKAK vinç halatının kancanın yönünü KAYIĞI ÇEKECEĞİN NOKTAYA 90 DERECE DİK olmasını sağlamalısın.azıcık bir fark çekerken halatın bir yöne sarılmasını ve ani gevşemelere neden olacaktır. Tam yönünü ayarladıktan sonra boruyu o şekilde sabit tutup bir arkadaşına dibine kaya parçaları atıp ayağıyla tepmesini böylece o dibine kes dediğim parçaların taşlara denk gelmesini sağlamalısın. Daha sonra bir kovada karacağın betonu döküp kuruyana kadar 2 gün günde 3 defa sulaman sana sapasağlam bir bağlama kazığı sahibi edecektir. Kayık çekme için ise bir oduncuya kavaktan kestireceğin 5'lik kalaslardan kızak yaptırman aralarına Perşembe pazarından alacağın romörk tekerlekleri yerleştirmen balık dönüşü sadece kancayı kayığa takıp düzgün bir şekilde çıkrıkla tıkır tıkır karaya çekmeni sağlıyacaktır. Kızak için değişik alternatiflerin mevcut.Plastikten yapanları gördüm. Ben kışlama sırasında kısağı kayığın üzerine çekip romörkte bırakıyorum. Dediğim kazık olayınıda bu sene gene yeniliyeceğim. Deniz sökmüş atmış. :( Ustası oldum artık bu işin her sene her sene..:) Kolay gelsin şimdiden..

9. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

cevabına teşekkürler özgür.seninle tekneden ,kullanım tarzımıza ve kullanım yerimize kadar çok benziyor..bizim sahilde de tekneler denizden 7- 8 m arası mesafede duruyorlar.sahilin eni çok çok geniş.bende araba ile çözücem sanırım bu sorunu.yada herkezin denize çıktığı ve döndüğü saatlere denk getiricez..

şimdi sırf bu sıkıntılar vardiye de bu sevdamdan vazgeçmek istemiyorum.heleki tekneden motora her konuda karar verip görüşmeleri yaptıktan sonra.yıllarca bekledik teknemiz olsak diye.atıp çekme derdine vazgeçmeyelim dimi :))).özgür sen ne kadar süre kullanıyosun peki tekneyi.mesela ben haziran sonu suya indiricem.eylülde karaya alıcam.yıllık izin ve hafta sonları gittiğimde kullanıcam tekneyi..bazen diyorum bukadar kullanım zamanı için almak doğrumu bir tekne.ama sonra yaz gelip denize açılanları teker teker görünce içimize oturuyo neden bi teknemiz yok diye. : )))...yeni bir uğraşa başlamak zormuş gerçekten.

10. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

abi sen gerçekten işin uzmanı olmuşsun :)) ben teknik kafası olan bir adam olmadığımdan ilk okumada anlamadım tabi doğal olarak :)) şirketteki mak.mühendisine okutup çizdiricem artk şeklini ve mantığını.ama anladım kadarıyla gerçekten iş yapan bir sistem ve aklımada yattı..denenebilir yani.

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Yakın olsan Pelitköy İçmelere gel çek diyeceğim. Eğimli kızak yaptık, iki konik dişli tambur, çelik halat, sahilde beton zemin üzerine monte ettik. Buraya tek başına çeker, kızak eğimli olduğu için tamburun emniyet dişlisini boşalıp iter indirirsin. Yer lodos alsa da tekne lodosa karşı çok emniyetli.

Ancak sistem şimdi boş duruyor, çünkü 4.50 teknemizi 20HP Johnson motoruyla birlikte çaldılar.
    Çalana hayırlı olsun.:mad:
    Tekne çekmek isteyenlerden kira istenmez.:)