Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Teleskopik Spin Kamış Tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında katipoglu tarafından paylaşıldı.

1. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Merhabalar, Cormoran 185 cm 2 parça Spin kamışım var. Ancak sizlerden Teleskopik Spin Kamış Tavsiyesi istiyorum.
    Genellikle otobüs/dolmuş/metro gibi ulaşım araçlarıyla da avlak bölgesine gittiğim için parçalı kamışların ince uçlarına ve halkalarına zarar vermeden taşımak biraz zor oluyor.
    İzmir çevresi avlaklarda Spin için hedef canlılar Levrek, Akya, Yaladerma, Iskarmoz, Lüfer, Melanur...
    Fiyat aralığım aslında ne kadar uygun olursa o kadar iyi şeklinde olacaktır. 100 TL civarı...
    Ancak Okuma, Shimano, Dam gibi markaları tercih etmem gerektiğinin farkındayım.
    Boy 230-285 arası diyebilirim. 240 ideal gibi duruyor, bazı markalarda 250 de var.
    Atacağım sahteler genellikle 9-23 gr gagalı/gagsız maket balık sınıfındalar. Ancak elimde Hansen Kaşıklar ve Silikonlar için Jigheadler de var. 5-10 gr gibi Hafif olanlara 5-25 atarlı 185 kamışla çok iyi aksiyon verdiriyorum. Ancak uzak mesafeleri tarayamamak can sıkıcı oluyor.
    Atar bakımından min. değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi tabiki, ancak max. değer açısından da 30 gr olmalı kanaatindeyim. 10-30 gr 'lık lar daha yaygın. Ancak 5-35 olsa mükemmel olur. Hansen 32 gr lık kaşıkların yanında 25-30 gr lık GES'leri de atabilirse çok çok iyi olur. 7-8 grlık hassasiyette fena durmaz.

Örnek: Okuma Vsystem 240 cm Tele Spin

Son düzenleme: 22 Nisan 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Son düzenleme: 21 Nisan 2015
    katipoglu bunu beğendi.
  4. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Doğrudur herhangi bir ayrıntı yazmamışım, mesajı düzenliyorum.

Verdiğiniz Shimano tavsiyesi aslında bana uygun sınıfta...
    Sanırım Catana ile V System ile aynı sayılır. Fiyatları da yakın aslında... Ama bu kaliteye yakın bir tık daha uygun kamışlar var mıdır?

Okuma Vsystem 240 Telespin/ Atar: 10-40gr/ Ağırlık: 153 gr/ 61 cm/ 6 halka/ 124 TL
    Shimano Catana CXT30 240 Telespin/ Atar: 10-30gr/ Ağırlık: 151 gr/ 62 cm/ 6 halka/ 121 TL
    Shimano Catana CXT40 240 Telespin/ Atar: 14-40gr/ Ağırlık: 184 gr/ 62 cm/ 6 halka/ 135 TL

Son düzenleme: 22 Nisan 2015
  5. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Demek ki, aradığın kriterleri doğru tahmin edebilmişim.:)

Burada en önemli unsurlardan biride, teknik özelliklerinde yazılmayan sap uzunluğu, en uç halka çap genişliğidir. Bunların gözlemlenmesi, değerlendirilmesi, kullanım açısından büyük isabet olacaktır. En uç halkanın çok dar çeperli olması, sapın kısa olması, atış erimini oldukça olumsuz kılar. Bunları gözardı etmeden incelemenizi ve bizzati görerek, deneyerek almanızı öneririm. Catana, kullandığım ve memnun olduğum bir kamış olduğundan örnekledim.

katipoglu bunu beğendi.
  6. oguzhansukur

oguzhansukur Üye

7. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Evet aslında bende Okuma ve Shimano gibi markaları tercih etmek istiyorum. Ancak biraz daha ekomonik bir kamış arayışım devam ediyor.
    Cormoran markasını 3 yıldır kullanan birisi olarak bu markanın telespin modellerine bir göz gezidiriyorum. Cormoran Black Master Telespin kullanan yada yorum alan var mıdır?

Cormoran Black Master 240 Tele Spin40 // Atar 10-40g // Halka 5 // Kapalı boy 61 cm // 180 gr // 65 TL
    Cormoran Black Master 270 Tele Spin40 // Atar 10-40g // Halka 6 // Kapalı boy 64 cm // 200 gr // 71 TL
    Cormoran Black Master 300 Tele Spin40 // Atar 10-40g // Halka 7 // Kapalı boy 65 cm // 240 gr // 98 TL
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Daiwa Mini Spin 240 cm // 10-40g // Halka 5 // Kapalı boy 60 cm // 56 TL
    Daiwa Mini Spin 270 cm // 15-50g // Halka 6 // Kapalı boy 64 cm // 69 TL
    Daiwa Mini Spin 300 cm // 20-60g // Halka 7 // Kapalı boy 75 cm // 74 TL

------------------------------------------------------------------------------------
    Lineaeffe Trout Tele Spin 240cm // 10-30g // Halka 5 // Kapalı boy 56 cm // 122 gr //82 TL
    Lineaeffe Trout Tele Spin 270cm // 10-30g // Halka 6 // Kapalı boy 62 cm // 170 gr //86 TL
    Lineaeffe Trout Tele Spin 300cm // 10-30g // Halka 7 // Kapalı boy 66 cm // 190 gr //94 TL

Son düzenleme: 30 Nisan 2015
    NRT75 ve Saygın Karataş bunu beğendi.
  8. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum.

9. Saygın Karataş

Saygın Karataş Yeni Üye

Uzun yıllardır okuma ve lineaeffe kullanıcısı olarak lineaeffe trouth spin derim bi sıkıntın oldumu gönder cengiz balıkçılığa anında değişim :)

10. Kaankaya

Kaankaya Üye

Kamis konusunda lineaeffe tek gecerim

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

3 adet Catana 270MH teleskopik sıkıştırarak elimden gelip geçtiği için pek önermiyorum. İlkinin uçtan ikinci parça üçüncüye sıkıştı.
    Uzun servis süresi sonucu yenisini verdiler. İlki 5-6 av sorunsuz olmasına rağmen yeni gelen ilk avda yine sıkışarak nakavt oldu.

Oğlum da taşıma kolaylığı nedeniyle almıştı. İşten çıkışta eve gitmeden sahile gitmek niyetiyle.
    O daha uzun süre kullandı ancak onda iki çubuk birden sıkışıp kamış boyu 1 metreyi geçti.
    Sanırım 9-10 ay önce İnce Çizgi aracılığıyla servise gönderdik. Kayboldu, önce elimizde çok iş var bakmaya sıra gelemedi,
    daha sonra bizde böyle bir kamış yok demelerinden bıkıp peşini bıraktık.

Teleskopik kamışlar ince kesitleri nedeniyle spinde genelde sorunlu. Oğlum 6 aydır tele V system kullanıyor.
    Şimdilik şikayeti yok.
    Ancak spinde tele kamıştan ben Shimano nedeniyle soğudum.