Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Temmuz Bereketi (İri Lagos ve Sinarit)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Son bir haftada sıcaklar balığın tadını kaçırdı. Nisan, Mayıs gibi kıyılayıp güneşin tadını çıkarmaya başlayan balıklar bile hoşaf kıvamına gelen denizin karanlıklarına çekilmeye başladılar. Güneş öyle yakıcı ki kayığın koyu renkli kısımlarına yanlışlıkla basarsanız peşinden çığlığı da basarsınız. Herşeye rağmen 19 ve 23 Temmuz'da şansımı denedim. İlk denemede Marmaris'te çok basık ve rügarsız bir hava vardı. Mecburen uykuya kıyıp sabah güneş doğmadan yola koyulduk. Ama bölgenin insanları gibi balıkları da keyfine düşkün olduğundan saat 0800'dan önce vuruş alamadık. Zaten sabah suyunun hiç bereketi olmadığını her zaman söylerim ama arkadaşları ikna etmek imkansız. Balıkçılığın şanından mıdır nedir illa güneş doğmadan çıkılacak! Profesyonel balıkçıların erkenden kalkmalarının nedeni paragat ve yemli bırakma avları. Ayrıca erken kalkan yol alır mantığıyla da hareket ediyorlar. Şunu açıkça söyleyebilirimki "Güney Ege'de sırtı avlarında sabah çok erken ve akşam güneş batarken verim çok düşük oluyor. Boşuna kendinizi yormayın." İlk av gününün favori zokası RAPALA X-RAP SILVER 10cm oldu. Güzel aksiyon için rolantinin biraz üstünde bir süratle 10-15mt derinliklerde balık aradık. Kayalık kıyı şeridi boyunca yaptığımız dip sırtısında tahmin edileceği üzere SİNARİT ve KAYA LAGOSU yakalamak kısmet oldu.

Bugünkü ava tek başıma çıktım. Yine Rapala markasının X-RAP serisinin muhteşem turuncu ve sarı renkleri ile lamba gibi parlayan 12cm'lik "HH" modelini kullandım. Her zaman yokladığım 13-16mt aralığını aşmak için sakin havayı fırsat bilip kalomayı tam 200 metreye ayarladım. Bu kaloma ile takım takribi 18-22mt aralında sürütüyordu. Derinliğin 21-25 olduğu hatta dümen tutup dolaşmaya başladım. En iyi ihtimalle dipten 3 en kötü ihtimalle 7 metre yüksekten geliyordum. Aslında benim için bu değerler yüksek ancak 15 metreden daha derinde sırtı takımının derinliğini kontrol etmek çok zor. Bu nedenle duruma razı olmak ve balığın kuytusundan ayrılıp sizin leziz rapalanıza saldırmasını ummaktan başka çareniz yok. Nitekim öyle oldu. Yakalandığı andan itibaren büyüklüğü konusunda hiç kuşku bırakmayan beyaz lagos 200 metre kalomaya rağmen "beni yakaladın!" diyordu. Zaman zaman takımın uzunluğundan istifade ile erişte tarlalarına dalıp ben onu koparıncaya kadar sakince saklanıyor sonra tam üstüne tekne ile gelip asılınca tekrar fişekliyordu. Lagosçular bilir; sert ilk vuruşlardan sonra çok az mücadele ederler. Ancak iri olanlar oltacıya haz verecek deparlara kalkarlar. Yavaş büyüyen bu balığın irisi yaşlıdır, kurnazdır ve tecrübelidir. Bu balıkla yaptığım 15 dakikalık mücadelenin her anında bu tecrübeyi hissettim ve aynı şekilde karşılık verdim. Gücünü hissettirdiğinde selam verdim (boş verdim), dibe yattığında asılmayıp tekneyle üzerine gittim. Balık yüzeylediğinde her iki iğneninde dudağının kemikli tarafına saplandığını görüp rahatlasam da 0.30mm 7kg çekerli kösteğe güven olmayacağından kepçeleyip aldım.

Av güncesini uzatmamdan da anlayacağınız üzere o andan itibaren keyfim yerine geldi.Resimleri çekip etrafı toparlayıp sırtıya devam ettim. Bu sefer dibe daha yakın, lokum balığı yakalayacak kadar yakın çektim. Takıma oturduğu anda bunun küçük bir balık olduğunu biliyordum. Tekneyi boşa alıp misinayı sarmaya başladım. Biraz sonra takım birden ağırlaştı ve hareketlendi. Hemen kuvvetle tasmaladım. Tekrar boşaldı. Sonra tekrar ağırlaştı. Tasmaladım. Yine olmadı. Al gülüm ver gülüm takımı topladım. Güverteye eti kemiğinden sıyrılmış şekilde geldi Lokum balığı.

Balıktan kalanlara bakarken sevinsem mi? üzülsem mi? bilemedim. Yarım kalmış bir hikaye gibi. Resimleri çektim. Ortalığı toparladım. Sonra hikayenin devamını yazmaya karar verdim. Lokumdan kalan filatoyu kafasından ayırıp üçlü hırsız iğneli uzun oltaya balık takar gibi taktım.

Biraz evvel saldırıya uğradığım yerlerde dip sırtına devam ettim. Yarım saat kadar sonra gizem çözüldü; lagos. Son fotoğrafları da çekip dönüşe geçtim.

Bir önceki av raporumda da belirttiğim gibi yaz tatiline çıkan balık sevdalısı dostlara tatil keyiflerini balık hırsı için harcamamalarını, imkan var ise balık turlarına katılmalarını tavsiye ederim. Herkese rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kaptanım belgesel tadında bu seferki :D tebrik ederim demek turistik yerlerde balıklarda turistlere göre vardiya alıyor :D sabah kim kalkacakta balık arayacak :D

4. AKIN KAPTAN

Sağol Şeref. Balık keyif verince raporuda keyifli oluyor. Vallahi öyle. Bizim balıklar hep akşamdan kalma.:D

5. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Akın Kaptan,
    Sonunda sonar aldıracaksın bana:cool:
    Şu dip sırtı avlarınız o kadar keyifli ki... Lağos mücadelesi pek hoş olmuş. Tecrübe kolay kazanılmıyor ama yaman avcının eline düşen lağosun şansı da pek azmış
    Sabah için biraz moralim bozulmadı değil, 5,30 gibi denizde olma planım vardı. Gerçi sıcağa kalmamak için biz gene erken yol alalım.;)
    Keyifli rapor için teşekkürler.
    Rastgele...

6. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Sevgili Akın yine senin ellerinden çıkan güzel bir av ve güzel bir rapor...Bundan sonraki avlarında lokum balığını eksik etme bence takım çantandan :D Avlarında bol şanslar...Selamlar.

7. AKIN KAPTAN

Sağolun. Sabah avınızın sonuçlarını heyecanla bekliyorum. Şimdiden rastgelsin.

8. AKIN KAPTAN

Teşekkürler Mehmet.
    Ah keşke. Lokum balığı bizim buraların JOKER'i. Hem akya hem lagos çok seviyor. Bir yolu olsada bolca tutup canlı avlanabilsek.

9. Yaban Avcisi

Yaban Avcisi Üye

Tebrikler Akin Kaptan afiyet olsun eline emegine saglik paylasim icin tesekkürler.Bol sans ,Rast gele.

Selamlar.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Sıcaklarda piştiğine değecek bir av olmuş, çok güzel ve de en değerlilerinden yakalamışsın.
    Senin bütün raporların balık ve balığın hikayesinden başka herkesin işine yarayacak çeşitli bilgi ve tüyolar da içeriyor.
    Bu anlamda raporların eşsiz.
    Her zaman rastgelsin, daha da güzelleri rastgelsin

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Akın, yine güzel avlar olmuş. Raporda harika olmuş, eline sağlık.

Rastgele..