Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Temmuz Soğukları

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında trkc tarafından paylaşıldı.

1. trkc

trkc Aktif Üye

Selamun aleyküm..:)

Uyarı: Birazdan okuyacaklarınız ve seyredeceğiniz görüntüler tamamen yaşanmış bir olaydan alınmış olup videolar sıkıcı olmaması için kısa tutulmuştur.

Yıl 2016, aylardan temmuz..

Yine bir pazar sabahı.. Evde oturuyorum. Saat sabah 10 suları.. Telefon çalıyor. Arayan Özkan Yazıcı (@trakonya79).
    - Alo..
    - Haydi gidiyoruz!
    - Hop nere?
    - Falan yere.
    - E geç değil mi? Saat 10 olmuş.
    - Bişey olmaz.
    - İyi bakalım geliyorum.

Nevale arabada hazır. Zaman kaybetmeden yola çıkıyorum ve yolda buluşuyoruz. Oruçlu olduğumuz için yeme-içme ile vakit kaybetmiyoruz. Hava 30-32 derece dolaylarında. Alev atıyoruz..:D

Türlü zorluklar, farklı maceralar, bir açıp bir kapanan havalar eşliğinde araba ile gidebileceğimiz son noktaya (öyle veya böyle) varıyoruz..

IMG_8656.JPG
    IMG_8657.JPG

Hava ara ara kapanıp açılıyor. Yürüyerek devam edeceğimiz kısımdan önce yola çıkmadan önce eksik bir şey var mı diye son kontrolleri yaparken yağmurluğu peşime alsam mı almasam mı diye tereddüt ederken almaya karar veriyorum. Bu arada ekip de hazırlıklarını tamamlıyor.

Her şey hazır, artık yola çıkabiliriz..
    Güle oynaya, çiçek böcek fotoğrafları çeke çeke ilerliyoruz.:)

IMG_8665.JPG
    IMG_8658.JPG
    IMG_8659.JPG

İlerledikçe artan eğim, çıktıkça azalan oksijen seviyesi ve düşen basınç, ıslak ve yumuşak zemin, bunların üstüne bir de aç olmamız bizi tahmin ettiğimizden erken yoruyor.

IMG_8660.JPG

Ara ara dinlenerek yola devam ediyoruz..
    Bu arada aşağıda 30 derece civarlarında olan hava 15 derecelere düşüyor ve bu kadar olumsuzluğa bir de azalan hava sıcaklığı ekleniyor.

Belli bir mesafeden sonra zemin yerini kocaman kaya parçalarına bırakıyor..

IMG_8661.JPG

İlerlemeye devam ediyoruz. Konum itibariyle telefonlar haliyle çekmiyor. Elimizde sadece navigasyondan aldığımız son ekran görüntüsü var ve pusula ile yönümüzü bulmaya çalışıyoruz. Ama bastıran sis nedeniyle görüş mesafesi iyice azalıyor ve bu sırada grubun en arkadaki üyesi bir anda gözden kayboluyor.

IMG_8662.JPG
    IMG_8663.JPG

Neyse ki bağırarak sesimizi birbirine duyuyor ve kısa bir süre sonra arkadaşı sislerin arasında görüyoruz.:)

IMG_8664.JPG

Biraz daha çıktıktan sonra içinde bulunduğumuz durumu özetleyen, günün anlam ve önemini ifade eden o cümle Özkan abinin ağzından dökülüyor.

"Çok b*ktan bi yola girdik.!!"

Durmuyor tırmanmaya devam ediyoruz..
    Burada hayat aşağıdakinden çok farklı. Islak ve kolay dağılan zemin tehlikenin boyutunu arttırıyor. Neredeyse her adımda aşağıya büyük kayalar yuvarlanıyor. Verilmiş sadakamız varmış ki hiçbirimiz bir zarar almıyoruz. Attığımız her adımda deniz seviyesinden biraz daha yükseğe çıkıyoruz.

Hava iyice soğuyor. Ara ara yağmur yağıyor ama fırtına atlatmıştan beter su içindeyiz. Yorgunluk hat safhada ve aç bir şekilde yola devam ediyoruz. Bu engelleri bir şekilde aşmak zorundayız..

IMG_8668.JPG
    IMG_8667.JPG

O gün orada yetersiz oksijenden dolayı beyin fonksiyonlarımız mı durdu bilmiyorum ama şuan normal şartlar altında şöyle bir bakıyorum da hakkaten "Bizim burda ne işimiz var.!?"

Zorlu kısımları atlattıktan sonra biraz daha düzgün yerlere ulaşıyoruz. Düzgün dediysek önceki yerlere göre düzgün.:D Yoksa yine kayaların üzerindeyiz..
    Bir yerden şarıl şarıl su sesleri geliyor ama etrafta akan bir su göremiyoruz.
    Meğer su nereden akıyormuş..:)

Son bir kuvvet ile bu dik kayalıkları da aşıp düzlüğe ulaşıyoruz. Normal bir insanın temmuz sıcağında hiç de alışık olmadığı görüntülerle karşı karşıyayız.

IMG_8669.JPG
    IMG_8666.JPG
    IMG_8670.JPG
    IMG_8673.JPG
    IMG_8671.JPG

Burada baş ağrısı, nefes darlığı, açlık, iyice artan yorgunluk, havanın kararmaya yakın olması ve mevsim normallerinin anormal derecede altında olan sıcaklık nedeniyle çok fazla duramıyor, bir yarım saat kadar dinlenip dönüş yoluna giriyoruz.

IMG_8674.JPG

İçinde bulunduğumuz bu anormal durumdan ötürü amacımız eve tek parça halinde dönmek..
    Düşe yuvarlana, ama öyle ama böyle bir şekilde arabanın yanına ulaşıyor, yazın ortasında klimayı en sıcağa açıp buzlarımızı çözmeye çalışıyoruz.
    Her tarafımız toz toprak, sırılsıklam bir halde gecenin bir yarısı evlere ulaşıyoruz..
    Bunu niye yaptık? İnanın biz de bilmiyoruz.:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. eylmz

eylmz Daimi Üye

Guzel treking olmuş Ramazan ayında olmasi sizin icin biraz yorucu olmuş
    Bazen insanın herşeyi bırakıp kaçası geliyor sizinki de o hesap hayatta herşeyin bir sebebi olmak zorunda degil
    Sapa sağlam donmuşsunuz o da guzel tarafı

trkc ve trakonya79 bunu beğendi.
  4. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Manzaralar süper... Sanırım bizimkisi yaşam değil... Yapışık düzen evler... Su sesine kuş sesine bırak rüzgar sesine bile hasret duvarlar arasında yaşıyoruz yada yaşıyormuş gibi yapıyoruz...Paylaşım için teşekkürler...

eylmz, trkc ve trakonya79 bunu beğendi.
  5. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Doktor selamlar,
    Açık konuşmak gerekirse Azdaha Zai olacakdık temmuz ortasında o soğuk neydi öyle ya :)

Gerçekden çok güzel yazmışssın gülümseyerek o anlara o güne giderek okudum emeğine sağlık gel 2016 gel :)

Hakkat ne soğukdu be sen 3 saat yol yürü ve geri dön :)

Bunlarda benden gelsin.

[​IMG] ----Meydana yolculuk başlasın..

6. ahmet10

ahmet10 Aktif Üye

Ben en çok burayı beğendim :)

trkc bunu beğendi.
  7. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Sunum mükkemmel olmuş.. Oruçlu olmanız da ayrı bir motivasyon kaynağı olmuştur.. Böyle güzellikleri görüp de tefekkür etmemek elde değil.. Elinize, ayağınıza sağlık..

trkc bunu beğendi.
  8. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

At resmi alıntıdır :D

trkc ve M.Taha D. bunu beğendi.
  9. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

Forumdaki en güzel güncelerden biri olmuş teşekkürler..Sisle kaplı kayaların resmi pc başında bile ürpertici

trkc bunu beğendi.
  10. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Aleyküm selam, size imreniyorum böyle güzel bir yerde yaptıklarınız normal bence ben istanbulda oruçlu iken 35-36 derecelerde saatlerce tekneyle kürek çekip balık yakalamaya çalışıyorum orda olsam o doğada kim bilir neler yapardım. Allah'a emanet olun.

trkc bunu beğendi.
  11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Şimdi anlıyorum insanlar neden yaylalara gidiyorlar yazları..
    Gerçi sizin durum çok farklı. Alçak irtifa çarpmış sizi, yükseklere gittikçe de açılmış zihniniz.. :)

trkc bunu beğendi.