Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tenteyi Kendimiz Yapmaya Kalksak Daha Kullanışlı Olmazmı ?

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında Fishman07 tarafından paylaşıldı.

1. Fishman07

Fishman07 Üye

Henüz bir teknem yok ama incelerken dikkatimi çeken bir konu ile alakalı fikir alış-verişinde bulunmanın faydalı olacağını düşündüm.
    Her amatör balıkçının hayalidir. Tekne almak kimi küçük kimi büyük boyutlarda ama illede balık avı için dizayn edilmiş olmalı :)
    Amatör balık avcılarının hemen hemen hepsi ( ben dahil ) 3.5 metre ile 5 metre arasında fiber tekneleri inceler dururuz ve karar verip alırız.
    Almayı düşündüğüm günden bu yana Sıfır teknelerin TENTE' leri dikkatimi çekmiştir hep. katlanan ve açıldığında belli bir kısmı güneşten koruyan tenteler.
    Sorunda burda başlıyor, Tente; açık halindeyken krom kısmı V şeklinde olduğu için güneşten korunmak için girdiğimiz tentenin altından balık avı yapamayız çünkü yukarı doğru yaptığımız her hamle krom aksama çarpar.
    Kaldı ki birde bu tekneden 3 yada 4 kişi olduğunuzu düşünün artık kim güneşte kim gölgede kalır belli değil.
    Hem sadece güneşten korunmakta yetmiyor. Sonbahar yada kış aylarında rüzgar, yağmur bunlardan da korunmak lazım.
    Ben ahşap balıkçı tekneleriyle balık avına çıktığım zaman onların pek kaliteli olmasa da işlevsel olan hatta su boruları ile yapılanı bile var olan tente iskeletlerinden esinlenerek ( tabiii ne kadar anlatabildim çizimle bilmiyorum ama kusura bakmayın ) yapmış olduğum bir çizim var.
    Tekne üzerinde uygulamaya çalıştığım tentenin ( kışlık olarak düşünün ) krom kısmını gri olarak yapmaya çalıştım. Mavi yüzey, rüzgar ve yağmura dayanıklı ( artık ne tür olur bilmiyorum ama) kumaş veya ..... her neyse
    çizimin içinde kalan beyaz kısımsa kenarlarından fermuarla açılıp kapanabilen şeffaf plastik.
    NEDEN böyle bir şey ?
    fermuarlı kısımlar duruma göre açılıp kapatmak ve kış aylarında özellikle rüzgarın etkisini azaltmak için, özellikle baş makarasına kadar kapatmayı düşünmem de, rüzgar nereden eserse teknenin o tarafa dönüyor olması yani baş kısmından devamlı rüzgar alıyor olması. Bu çizimi kışlık olarak düşünürsen yazı için sadece üzerini kapatacak bir örtü yeterli olur sanıyorum.
    Şimdi sizden ricam, bu tür tenteli teknesi olan arkadaşların varsa resimleri yada şöyle olsa daha iyi olurdu gibi tavsiyeleri, yada bunun için kışlık olan tentede şu örtüyü yazın şu örtüyü kullansan daha iyi olur gibi düşüncelerini almak.
    Kış için amacım ( fermuarları kapatınca içerde yanan misal tek bir mumun bile içeriyi ısıtacak olması) rüzgardan, yağmurdan korunurken geniş bölümlerden oltamı rahatça atıp çekebilme imkanımın olması.
    Yorumlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum. resmi ekleyeceğim ama karalama oldu kusuruma bakmayın. Umarım anlaşılır olmuştur.
    :confused:

Başlıktaki hatayı yeni gördüm ( Kapmaya ) değil Yapmaya olacaktı :D

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. efilefil

efilefil Yeni Üye

Aynen haklisin, bizde bu ara kendi tentemizi yapacagiz resimleri paylasirim