Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tenya tenya dedikleri

Seddülbahir

Aktif Üye
Adı
Serdar Altınbilek
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba Arkadaşlar,

Son zamanlarda epey arttı. "Tenya" denilen ama "parazit" anlamına gelmeyen suni bir aparat var.
Çeşitli markaların farklı modelleri mevcut. Yüzüklerin efendisi filmindeki Sauron'un gözüne benzeyen göz modeline özellikle bittim :p:p

Epey de para laf aramızda o_Oo_O
Ama jig avlarına gidildiğinde tekne duruyorken bununla gayet güzel balıklar alınıyor. Ciklemekten kolun yorulduğunda avdan geri durmamak için ideal bir şey :rolleyes::rolleyes:
Hiç kullanmadım ama genellikle iri karides takılıp derin suda kırmızı balık hedefleniyor, yanılıyor muyum?

Aslında bana soracak olursanız janjanlı ve muhtelif ağırlıkta zokadan başka bir şey değil.
Ama varsa bir özelliği, bir kendine haslığı dinlemek isterim..Bu konudaki fikir ve tecrübelerinizi alabilir miyim?

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

süheyl

Daimi Üye
Adı
süheyl
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhaba serdar..
çok ilginç bende yeni görüyorum kullanan varsa bizde bilgilenek..

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Bunlar son birkaç senede popüler oldular.
Dip ve taş balıklarında çok işe yarıyorlar. (Ben daha hiç denemedim ama kullananların yorumlarıyla.)
Bu kafaya ya iri karides ya da silikon ahtapot takıp dipte sektiriyorlar

B

BS Okuru

Misafir
Memleketimizde gayet iyi bilinen, hatta yöntemin piri ustaları bulunan, gelgelelim yeni nesil tarafından pek rağbet görmediğinden hemen akla gelmeyen "hırsızlı yemli zoka"nın Japon versiyonu. Mucizevi bir şey değil, bu kadar da şaşırıp hayrete düşülecek bir şey de değil.

Japon'un ne yaptığını merak etmek yerine bizim zokacılar ne yapmış, bu yapılageleni modern olta balıkçılığına nasıl uyarlarız, ona bakmalı kanaatimce.

İyi şanslar...

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Memleketimizde gayet iyi bilinen, hatta yöntemin piri ustaları bulunan, gelgelelim yeni nesil tarafından pek rağbet görmediğinden hemen akla gelmeyen "hırsızlı yemli zoka"nın Japon versiyonu. Mucizevi bir şey değil, bu kadar da şaşırıp hayrete düşülecek bir şey de değil.

Japon'un ne yaptığını merak etmek yerine bizim zokacılar ne yapmış, bu yapılageleni modern olta balıkçılığına nasıl uyarlarız, ona bakmalı kanaatimce.

İyi şanslar...
Bizde bunlar var, doğrudur ama zaman eşeği boyayıp babaya satma zamanı..
Japonlar bunları tabiiki icat etmedi ama allayıp pulladılar, yeni şekil verdiler, boyadılar ve pazara sundular.
Bizim zokacılarımız ise maalesef anılarda kalmış vaziyette.
Sonuç olarak ne üretirsen üret, pazarlıyamıyorsan satamazsın.. :)

Seddülbahir

Aktif Üye
Adı
Serdar Altınbilek
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba Arkadaşlar,

Durum anlaşılmıştır.. İlk mesajda yazdığım gibi, olay görüntü itibarıyla bildiğimiz hırsızlı zokanın "janjanlı/sosyetik hali" şeklinde duruyor.
Ama,
Normalde zokalı av esnasında (ben) zokayı dipten yarım ila bir kulaç yukarda tutarım. Lüfer dip balığı değildir zira..
Ama bu kırmızı balık hedeflenen avlarda karides kullanıldığından ve karidesin de yerde yürüdüğünden yola çıkarak, acaba bunlar zokayı yere oturtuyorlarmı diye merak etmedim değil.
Bazı zokaların alt kısımlarının düz formda olması da bu yöndeki düşüncelerimi pekiştirdi..
Yine de farklı bir tecrübesi olan arkadaş varsa paylaşsın bizimle..

ayhan arıkan

Aktif Üye
Adı
Ayhan ARIKAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bunların Agir gramajlı olanlarına kalamar takip sırtıda kullanıyorlar. Ek tertibat kurşun olmadan pratik bir yöntem gibi duruyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mehmet Fatih

Daimi Üye
Adı
Mehmet Fatih
Kan Grubu
A Rh Pozitif