Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Terkos Turna Avı - 3 Temmuz 2011

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında mbektas tarafından paylaşıldı.

1. mbektas

mbektas Aktif Üye

Hafta içi bir arkadaşım turna avına gideceğini eğer gelmek istersen 4 kişilik bir grup kurabilirsen bi teknede sana tutarız dedi. Heyecanlandım tabi turna için daha önce bir kere kıyıdan deneme yapıp hiç balık tutma zevkini yaşayamamıştım. Tekne için hemen sürekli balığa gittiğim arkadaşları arayıp sordum ama malesef biri tatil programı yapmış bir diğeri deniz programı yapmış vs. vs. kaldım tek. Aradım arkadaşı dedim olmayacak 3 kişi bulamıyorum. Eğer sizin ekipten gelmeyen olursa direk beni yaz dedim.. 2 gün sonra aradı biri gelmekten vazgeçmiş hemen yaz beni dedim :)
    Pazar sabah buluşup tuttuk Terkosun yolunu bütün turna ekipmanlarım daha 1 gece öncesinden hazırdı zaten. Çeşitli slikonlar, kaşıklar, sahteler turnada iş yapabilecek gibi gördüğüm herşeyi hazırlamıştım. Sabah 7 gibi tekneye binip açıldık ilk balığı Orhan abi aldı. Ben sürekli denemeler yapıyorum elimdeki malzemelerle, günün tek iş yapan malzemesi sihirli kaşık dedikleri kaşık oldu. 2 balığıda onunla tuttum. Resimdeki balıklar öğlene kadar 4 kişi tarafından tutulan balıklar 2 si benim :) öğlenden sonra toplamda 4 kişi 3 balık daha tuttu boyları daha iri idi.
    2 ayrı teknede 2 gruptuk öğlen bir araya gelip kıyıya çıktık, diğer teknenin kaptanı bir turna ziyafeti çekti ki tadı hala damağında.:) Tabi lezzetin tarifinide almadan bırakmadım, şöyle; turnayı güzel fileto çıkartıyor, güzel temizleyip 6,7 mm aralıklarla çizikler atıyor sonra büyüklüğüne göre 2 ye 3 e bölüyor. kızartmadan önce mısır ununa bulayıp atıyor tavaya. burada mısır ununun önemi büyükmüş:) mısır ununa köfte harcı ve pulbiber karıştırıyor ki anlatılmaz yaşanır bir tat :)

Balıkların ölçeklendirmesi 1.5 lt lik su şişesi ile yapılmıştır. :)
    iş o lezzetin başlangıç anı..
    ve son olarak bir tekros manzarası

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Temmuz 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Mustafa abi tebrik ediyorum seni, çok güzel bir gün yaşamışsın, o turnanın tadını ömrün boyunca unutamazsın, öyle tatlıdır:) daha güzel avlara rastgele.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Mustafa
    Güzel bir gün, güzel bir av olmuş.
    Dışarıdan tekne getirmek yasak Terkos'a.
    Neymiş?
    Egzos gazları gölü kirletiyormuş.
    Ordaki tekneler hidrojenle çalışıyormuş.
    Sahi sizin kiraladıklarınız hidrojenle mi çalışıyordu?

5. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Tebrikler Mustafa Bey. Terkos gölü canavarlarını yakalamışsınız. Göldeki küçük balıklar biraz rahat eder. Hep rastgelsin.

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Tebrikler Mustafa,harika bir av olmuş..Bol yağda kızaran turnanın kokusu taa buralara geldi inan.Afiyet olsun.:)

7. mbektas

mbektas Aktif Üye

Hidrojenmi :) ne hidrojeni abi bütün gün başım ağrıdı ya. pata pata pata:) eğer gerçekten öyle bir yasak varsa ben hidrojenle çalışan bi tane tekne görmedim. Hatta bi ara sürat teknesi geçti kaptan bu yasak falan dedi. Bi müddet sonra bi grup jet-ski keyfi yapıyodu.. ama elektrikli motorlu botlar gördüm. bilmem anlatabildimmi.

8. mbektas

mbektas Aktif Üye

Teşekkürler Oktay gerçekten tekne sahibi işin erbabıydı.. önce salatayı yaptı, ince kıyım, peşinden fleto çıkarttı ki orda ustalığı belli oldu.. o andan sonra sonuçtan hiç şüphemiz yoktu:)

9. mbektas

mbektas Aktif Üye

Teşekkürler Akın abi, senin canavarların yanında lafı bile olmaz :)

10. mbektas

mbektas Aktif Üye

Teşekkürler Erdal, birde videosu varda henüz bilgisayara aktarmadım onuda ilave edicem inşallah.. Kokusu değil ama cızırtısı net :)

11. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sevgili Mustafa
    Terkosta Turnayla avlanmanın ilk müdavimlerinden birisi Av marketi sahibi Atilla kardeşimdir.
    Bir fırsatını bulup görüşebilirsen sana önemli tavsiyelerde bulunabilir.
    Tekneyle kaşıkla sırtı yapıp aavlanırken en önemli iki husus vardır.,
    İlki kaşığın ana renginin sarımsı olması,diğeri kaşıktan sonra birkaç metre uzağına ufak bir kurşun ilave etmendir.
    Zaten sende arada kaşığı çekip bırakaraktan kurşunun yardımına ihtiyaç kalmadan bir miktar kaşığın daha derine gitme fırsatını yaratıp netice almışsın.
    BU aralar Terkosta Turna geçen seneki bereketinin hayli uzağında görünmektedirki,esasen neredeyse bütün meralarda durum aynıdır.
    Bu bakımdan avınızın bereketli geçtiği görünmektedir.
    Tebrik eder devamını dilerim.
    Sevgimle kal