Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tescil boyu 4,94..cm tam boy 5 mt.vergi ödermi?

Konu, 'Duyurular' kısmında ritmix tarafından paylaşıldı.

1. ritmix

ritmix Yeni Üye

tescil boyu 4.94 ..tam boy 5 mt.kayıtlarda yazılı.şimdiye kadar vergiden muaf tutulurken yeni kayıt yaotılar vergiye tabi tutuldum..5 mt.benim dilekçemde yazılı diye 5 mt. üzerinden muamele görüyor,,ben 15 metre deseydim böyle kabul edilecekti demekki...buna itiraz ettim fakat o tekne bu tekne değil derz başın ağrır tehdidiyle karşılaştım,bu güne kadar tescil boyundan vergi muafiyetim varken yeni kayıtta vergi uyguladılar..lütfen nasıl bir yol izlemem gerektiğini açıklarmısınız...
    şimdiden teşekkür ederim..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Siz teknenin 5 metre olduğunu beyan edince memur da ona göre işlem yapmış. Benim düşünceme göre siz öncelikle şu işlemleri yaparsanız büyük bir olasılıkla düzeltme yapılacaktır.
    Kayıtlı olduğunuz Liman Başkanlığı’na bir dilekçe yazıp daha önce … tarihte Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi almak için yaptığınız başvuruda sehven teknenin boyunu yanlış yazdığınızı, gerçek boyutun 5 metre olmayıp 4.94 cm olduğunu, 25 Eylül 2014 tarih ve 29130 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ’nin 35. Maddesinde belirtilen ölçme işleminin yapılarak ölçme sonunda tespit edilen tam boyun dikkate alınmasını ve Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesinin buna göre değiştirilmesi gerektiğini bildireceksiniz.
    Bu dilekçenin ekine ise Üreticiden teknenin 4.94 olduğuna dair bir belge alıp eklemeniz gerekir. Ayrıca teknenin Faturası ve Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesini de bu dilekçeye eklersiniz.

Liman Başkanlığı işi az ise size bir görevli tayin edecek tekneye gidip ölçüm yapacaklar. Ya da siz tekneyi Liman Başkanlığı’nın önüne getirip ölçümü yapmalarını sağlayacaksınız. Ölçüm, sizin söylediğiniz gibi 4.94 ise Liman Başkanlığı size yeni bir Bağlama Kütüğü hazırlayacak ama onun için de ilk defasında olduğu gibi ayrıca ikinci kez kütük harcı yatırmanız gerekecek. Çünkü, Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi yenilenmiş oluyor.
    Ayrıca, Tekne üreticisi ile de konuşmanız gerekir. Biliyorsunuz, siz liman Başkanlığı’na başvuru yapmadan önce tekne üreticisi sizin tekneye verdiğiniz isme göre internetten girip teknenin boy ölçüsünü sizin sayfaya işlemişti. Liman Başkanlığı bu sayfa ile sizin verdiğiniz bilgileri de karşılaştırıyor. O sayfaya ölçüm boyu olarak ne yazmış ? . O da önemli. 5 Metre yazdıysa zaten yapacak bir şey yok.
    Liman Başkanlıkları arasında farklı uygulamalar olduğunu okuyoruz. Sizin Liman Başkanlığı nasıl bir işlem yapacak onun için kesin bir şey söylemek zor. Ancak, ortada bir yanlış beyandan kaynaklanan durum söz konusu olduğundan düzeltilmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Yönetmeliğin tamamı burada ;
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/09/20140925-4.htm

YEKTA ve Önder Kanığ bunu beğendi.
  4. ritmix

ritmix Yeni Üye

Cevap için teşekkürler. .
    Dilekçe yazdım liman baş. Na..itiraz süresi bittiği için bişey yapamıyorum. .anladım eski tonilato daki tescil boyunu, yeni bağlama küt. Ruhsatnamesine neden yazmamislar. .yeni evrakta tam boy diye bir bölüm de yok..eski evrakta ki gibi 4.94 tescil boyu yeni evrakta olması gerekmektedir bence. ..tam boyu, tescil boyu yerine yazmış. .sizce normal mi??

5. ritmix

ritmix Yeni Üye

1452561295663345116802.jpg

6. ritmix

ritmix Yeni Üye

Bu eski evragim.

7. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Bir yanlışlık olduğu ortada. Fakat , bu maddeye göre, itiraz süresinde başvuru yapmamışsınız.

MADDE 24 – (1) Başkanlıklarca, bağlama kütüğü kapsamında yapılan iş ve işlemlere karşı ilgilisi veya bu iş ve işlemden hakları etkilenecek olanlar, işlemin öğrenildiği tarihten itibaren yedi gün içinde işlemi gerçekleştiren başkanlığa itiraz edebilir. Başkanlık, itirazı onbeş gün içinde inceler ve sonuçlandırır.
    (2) İtiraz kabul veya gerekçe gösterilmek suretiyle ret edilebilir. İtirazın kabul edildiği durumda, yapılan işlem itirazın mahiyetine göre değiştirilir ve keyfiyet diğer ilgililere tebliğ edilir. İtirazın reddedildiği durumda, itiraz sahibinin genel hükümlere göre dava açma hakkı saklıdır.

Ölçme işlemleri
    MADDE 35 –
    (1) Gemi, deniz ve içsu araçlarının bağlama kaydına esas ölçüleri ve tonilatosu ölçme işlemi ile tespit edilir. Ölçme sonucunda tespit edilen tam boyunda, bir metreden küçük değerler dikkate alınmaz.

35. maddeye göre de sizin evrakı düzenleyen memur 4.94 ölçümü yuvarlamış ve ölçümü 5 metreye tamamlamış. Bana göre yanlış olmuş. Çünkü, böyle düşünürsek 4.60 / 4.80 / 4.90 cm olan tüm tekneleri de 5 metreye tamamlamak gerekir. Bu durumda itiraz süresi de geçtiğinden dava açma hakkınız oluyor.

Fakat, siz yinede bir dilekçe ile bir başvuruda bulunun. Yeniden ölçüm isteyin. Bunlar olmaz ise, Yıllık vize harcınız 378.30 Tl oldu.

ritmix bunu beğendi.