Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Test ettim, öneriyorum!

KARINCA

Aktif Üye
Adı
Ant M.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Herkese sevgiler saygılar, lütfen kullandığınız ve beğendiğiniz iğneleri, hangi balıklarda başarılı olduğunu düşünüyorsanız , modelleriyle paylaşınız. VMC sea e222 deneyen var mı? Mustad demon circle serisinin 4/0 harici daha küçük modellerine ulaşıp test edebilen var mı? V-tro ve pioner yeni çıkan modelleri hakkında ki düşünceleriniz nelerdir? Saygılarımla...

KalamA

Daimi Üye
Adı
Can
Şahsen çipura avlarımda vazgeçilmezlerim sırasıyla:
-Maruto 9679 (2 ve 6 numara)
-Kashima Chinu Douchi NS (2,3 ve 6 numara)
-VMC 9335 BL (1/0 numara)
-Ve elbette Mustad 496 (3 numara)
Mercan avlarımda da gözdelerimden: Maruto 2498
Yem ve balık boyu durumuna göre iğne numaralarım farklılık gösterebiliyor ama VMC 9335BL 1/0 ile her türlü yemle (boru kurdu, mamun, sülünez, çimçim, kalamar, tavuk göğsü vs.) çok avlar yaptım. Öyle bir iğne ki bu 1/0 numara, serçe parmağım kadar balık da yakalıyor, 2-3 kiloluk balık da. Saygılar...

KARINCA

Aktif Üye
Adı
Ant M.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Yem ve balık boyu durumuna göre iğne numaralarım farklılık gösterebiliyor ama VMC 9335BL 1/0 ile her türlü yemle (boru kurdu, mamun, sülünez, çimçim, kalamar, tavuk göğsü vs.) çok avlar yaptım. Öyle bir iğne ki bu 1/0 numara, serçe parmağım kadar balık da yakalıyor, 2-3 kiloluk balık da. Saygılar...
Çok sağol güzel paylaşım, elimde o kadar çok çeşit var ki önce iğnelerimi bitirip daha sonra farklı birşeyler alacağım, pioner ve v-tro iğneler aldım, bir dünyada kashima ve fudonun iğnesi var, genelde bunlar J type dediğimiz türden çapraz iğneler , iğnelerin keskinlikleri ve dayanıklıkları başarılı, ama bu model fark yaratıyor dediğim bir seriye henüz denk gelmedim.Bu arada mustad 496 serisini bende çok kullandım ancak eğilmeler ve sert tasmalamalarda balığı parçalamak gibi bir huyu var ince yapısından kaynaklanıyor olsa gerek...Saygılarımla...

karatepe

Aktif Üye
Adı
Muammer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bende Çİpura için MARUTO 9624 Chinu Black Nickel 9 no kullanıyorum.
Mercan için Maruto 2498

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Fudo derim de başka bişey demem :) yeme ve avlayacağiniz türe göre seçim yapın gerisi kısmet işi :) sadece bir kere kırıldı o da muamma olarak konu edildi sahsimca :) genel de sb chino chino iseama iğneler çok randımanlı karagöz eskina levrek minekop ispari avlarinda balık kaçırmadim
Tabii kurt solucan türevi yemler için de uzun palali modelleri de var ancak çok kullanmadım bir yorum getiremem
Bu arada şeklini semalini beğendiğim sasemme chino var
Lüfer giller ile pek hoş beş olamadığımız için onlara yönelik bir iğne bilmiyorum :)

katipoglu

Aktif Üye
Adı
Umut Katipoğlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Muammer bey MARUTO 9624 iğnenin konusunu geçirmişken bende bu tarz çok verim aldığım iğnelerden tavsiyede bulunayım. Papağan iğneler diyorlar.
Genelde Mustad, Maruto ve Youvella marka iğneler kullanırım, Youvellanın özellikle Son zamanlarda 4-5 modeline sabitlendim diyebilirim.

Youvella 1406'yı Sazan avlarında kullanarak başladım.
Ucu kıvrık / Kısa pala / Çapraz / Sarı Renk

Ardından bu iğnenin Tuzlu su için olan Karbon modelini denedim. Youvella 1407
Ucu kıvrık / Kısa pala / Çapraz / Karbon Çelik rengi

Ardından canlı yem (kurt/mamun/sülünez) için daha uzun pala iğne araştırdım.
Aynı markanın delikli olan 2 modelinde kara kıldım ve müthiş performans aldım.
Youvella 1466 - Çift Tırnaklı, Düz Delikli, Uzun Pala / Ucu Kıvrık / Nikel
Youvella 11716 - Çift Tırnaklı, Eğik Delikli, Uzun Pala / Ucu Kıvrık / Nikel & Bronz

Özellikle 11716 tarzı ile tasmalama ivmesini tamamen kıvrık uca yön vererek yapıyor, hem tırnaklar yemi sıkı tutuyor, açılı delik sayesinde yem yukarı da kaymıyor, hemde iğne çok sağlam çıktı. Bildiğim kadarıyla bu iğnelerin 4-5 no'dan daha küçüğü yok. Tamamen büyük ve güçlü çeneli balıklar için hazırlanmış diyebiliriz.

Ben Bronz olanının 4 no'sunu, Nikel olanının 2 ve 1/0 no'sunu aldım. Emin olun 2 no ile en sağlam Çuprayı bile alırsınız. Yemi takıyorsunuz ve zımba gibi kalıyor. Özellikle Madya ve Sübye gibi yemleri taktığınızda beklemeli kıyı avcılığında gözünüz arkada kalmaz. Büyük balık vurmadığı sürece oltadan yemi alıp götüremiyorlar. 3 köstekle falan uğraşmayın tek iğne ve gezer kurşunlu 3 ayrı takım gönderin çayınızı kahvenizi için. Ayrıca Tavuk eti, Sardalya, Sülünez gibi yemleride biraz güneşte tuzlayıp kurutunca zımba gibi duruyor. Papağan iğneler artık favorim.

karatepe

Aktif Üye
Adı
Muammer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kesinlikle katılıyorum HOCAM.....

karatepe

Aktif Üye
Adı
Muammer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Hocam Peki sizce tekneden MERCAN Avı için ideal iğne ve takım hangisidir.

Bölge : Didim AKbük
Büyüklük : 250-500 gr

Muammer bey MARUTO 9624 iğnenin konusunu geçirmişken bende bu tarz çok verim aldığım iğnelerden tavsiyede bulunayım. Papağan iğneler diyorlar.
Genelde Mustad, Maruto ve Youvella marka iğneler kullanırım, Youvellanın özellikle Son zamanlarda 4-5 modeline sabitlendim diyebilirim.

Youvella 1406'yı Sazan avlarında kullanarak başladım.
Ucu kıvrık / Kısa pala / Çapraz / Sarı Renk

Ardından bu iğnenin Tuzlu su için olan Karbon modelini denedim. Youvella 1407
Ucu kıvrık / Kısa pala / Çapraz / Karbon Çelik rengi

Ardından canlı yem (kurt/mamun/sülünez) için daha uzun pala iğne araştırdım.
Aynı markanın delikli olan 2 modelinde kara kıldım ve müthiş performans aldım.
Youvella 1466 - Çift Tırnaklı, Düz Delikli, Uzun Pala / Ucu Kıvrık / Nikel
Youvella 11716 - Çift Tırnaklı, Eğik Delikli, Uzun Pala / Ucu Kıvrık / Nikel & Bronz

Özellikle 11716 tarzı ile tasmalama ivmesini tamamen kıvrık uca yön vererek yapıyor, hem tırnaklar yemi sıkı tutuyor, açılı delik sayesinde yem yukarı da kaymıyor, hemde iğne çok sağlam çıktı. Bildiğim kadarıyla bu iğnelerin 4-5 no'dan daha küçüğü yok. Tamamen büyük ve güçlü çeneli balıklar için hazırlanmış diyebiliriz.

Ben Bronz olanının 4 no'sunu, Nikel olanının 2 ve 1/0 no'sunu aldım. Emin olun 2 no ile en sağlam Çuprayı bile alırsınız. Yemi takıyorsunuz ve zımba gibi kalıyor. Özellikle Madya ve Sübye gibi yemleri taktığınızda beklemeli kıyı avcılığında gözünüz arkada kalmaz. Büyük balık vurmadığı sürece oltadan yemi alıp götüremiyorlar. 3 köstekle falan uğraşmayın tek iğne ve gezer kurşunlu 3 ayrı takım gönderin çayınızı kahvenizi için. Ayrıca Tavuk eti, Sardalya, Sülünez gibi yemleride biraz güneşte tuzlayıp kurutunca zımba gibi duruyor. Papağan iğneler artık favorim.

katipoglu

Aktif Üye
Adı
Umut Katipoğlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Benim için Mercan avında da geçerli olan iğneler bunlar.
Çünkü aslında Mercan / Çupra arası pek bir fark yok gibi.
Bu tip iğnelerin en büyük farkı yemin tutuşu ve tasmalama becerisi.
Yani misina/kamış/makine/balıkçı farklarını daha aza indirgiyor.
Bence Sardalya/Mamun/Karides/Tavuk göğsü yemleri kullanılan avlarda;
Mercan/Çupra/Karagöz/Sargoz/Isparoz/Mırmır gibi türlerde güzel çalışır.
Teknede olta eldeyken bu tarz iğnerl balığın yemi oynamasına izin verebilirsiniz.
Yemi aldıktan sonra hafifçe asılarak, sarabilirsiniz. Sert tasmaya ihtiyaç yok.

karatepe

Aktif Üye
Adı
Muammer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Cevabınız bir ÜSTAD edasıyla anlaşılır ve doğru söze nedir....
Saygılar....