Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tırıvırı ve Yılan...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Mehmet Sertkaya tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Sertkaya

Mehmet Sertkaya Aktif Üye

Alabalık avı esnasında etrafta çok tırıvırı görüyorum. Tırıvırı ile avlananları uygun dille uyarıyorum ama nafile. Bazı insanlar en kısa sürede balığı nasıl tutarım onun hesabındalar. Su içerinde veya kenarda gördüğüm tırıvırı kalıntılarını mutlaka sudan uzaklaştırıp yakıyorum. Su içiresinde bırakılan tırıvırılar alabalık yengeç yılan gibi canlıları tuzağına düşürüyor ve düşürmeyede devam ediyor. Çürümüş balık bedenleriyle dolu tırıvırıyı içim acıyarak sudan çıkarıyorum. fotoğraf makinam yanımda olmadığı için çoğu görüntüyü kaydedemedim ama bu yaz bir yılan objektifime takıltı... sözün bittiği yer. yorum size kalmış...

Ekli Dosyalar:

hakan4117, Theseus, Levreka ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Söyleyecek söz yok maalesef.. :(

4. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Arkadaş ben anlamıyorum biizm mutfağa soktuğumuz dananın küpe numarasına kadar kontrol eden tarım il/ilçe müdürlükleri neden bu olaya el atmıyor.

verin maliyeyele el ele yapın baskınları satanın kafasını kopartın yazın caydırıcı cezaları tövbe tövbe

Levreka ve despiro bunu beğendi.
  5. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

bu işin tek bir çözümü var bu zıkkımı satan duyarsız bayiler den geçer devlet avcıdan önce tedarikçiye çözüm bulması lazım en az 10 tane bayi sayabilirim el altından tırıvırı küsbe tuzak vs satan bir vardırya imam yaparsa cemaat ne yapmaz yazık günah ya

6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bu davranışların çok gerilerinde, her şey insan için yaratılmıştır inancı var.
    Diğer hükümler uygulanıp uygulanmaması önemsiz kalmakta.

despiro bunu beğendi.
  7. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Allahından bulsunlar

8. Mehmet Sertkaya

Mehmet Sertkaya Aktif Üye

Samsun bafra ilçesinde bir köy okulunda fen bilimleri öğretmeniyim. Bulunduğum bölge itibarı ile yöre halkının balıkçılığa ilgisi oldukça yoğun. Kızılırmak'ın denize döküldüğü kısım burası.Gerek denizde gerekse Kızılırmak'ta balık yakalıyorlar. Teneffüste çocuklarla sohbet ediyorum, erkek öğrencilerin çoğu hafta sonu yaptıkları balık avından söz ediyorlar. Benimde ilgi alanım olduğundan tüm detaylarıyla soruyorum onlara. Ne yakalıyorsunuz, nerede yakalıyorsunuz nasıl ne ile avlanıyorsunuz ? vs
    Çocuklardan duyduğum cevap çok üzücü. Tırıvırı ile avlanıyorlar çoğu... Yasak değil mi diyorum.. "Jandarma veya başka denetim birimi görecek olursa tırıvırının misinasını kesiyoruz kimse görmüyor öğretmenim" diyorlar. Bu daha büyük felaket. Çocuklarımız yasağın arkasındaki nedeni bilmiyorlar. O tırıvırının suyun içinde nelere yol açabileceğini bilmiyorlar. Onlara yasağın arkasındaki gerçekleri anlatıyorum sürekli. Sürdürülebilir balıkçılığın öneminden bahsediyorum bunu kavramaları uygulamaları için gayret sarfediyorum.
    Sınıfımda öğrencilerle "doğa düşmanı tırıvırı" diye köşe hazırlayıp tırıvırı katliamı ile igili görseller ve yazılar astık.
    Faydası oldumu derseniz olmadı... Çünkü babaları abileri amcaları akranları aynı yöntemle avlanmaya devam ediyor. Maliyeti çok düşük olduğu için avcılığı pratik olduğu için tercih ediyor büyüklerimiz diyorlar.
    Bende köy çapında bir proje yapalım dedim çocuklarla. Tırıvırının zararları ile ilgili posterler hazırlayıp bunu çocukların köylerinde asmalarını büyüklerine zararları hakkında bilgi vermelerini sağlayıp farkındalık çalışması yapalım dedik. Bunun için poster broşür gibi yayınların basımı, görsellerin hazırlanması için desteğe ihiyacım vardı haliyle... 2013 mart nisan gibi Yaban Tv ye mail attım. Bana güzel düşüncemden ötürü tebrik mesaji geldi ve beni olta balıkçılığı federasyonu başkanı ismail atalay a yönlendirdiklerini söylediler. İsmail Bey den de tebrik mesajı geldi sizle ilgileneceğiz size dönüş yapacağız dedi... Bir daha arayan soran yok...
    Şimdi soruyorum size başka kim ilgilenir bu işle. Asıl ilgilenmesi gereken yer o federasyon iken başka kurumlar neden ilgilensin ki. Olta balıkçılığı federasyonunun amacı bazı derelerde balık yakalama videoları yayınlamak mı sadece...

Yasak koymakla işin üstesinden gelemeyeceğimiz kesin. Okullardaki derslerde çevre müfredatı içerisinde çocuklarımıza mutlaka bu illetten bahsetmek gerek. Ben sürekli bahsediyorum. Bu çocuklar ve çevre bizim... Herkes üzerine düşeni yapmalı. Saygılar...

Yhy ve bulent45 bunu beğendi.
  9. Berkayy

Berkayy Aktif Üye

söylenecek söz bulamıyorum.
    aslında o tırıvırıyı atan kişiler ile özel olarak çok görüşülecek şeyler warda neyse yazık yani can candır.

10. Pellegra45

Pellegra45 Aktif Üye

Gerçekten çok üzücü bir durum. Benim de üyesi olduğum SAMADER bunun gibi durumlara jandarmayla ortak çalışarak baskınlar düzenliyor. Samsum daki Amatör balikcilik derneğiyle bi görüş. Olayi anlat. Belki oldu bi sempozyum düzenleyrek öğrencileri bilgilendirebilirler.
    www.samader.com etkinliklerimize bakabilirsiniz.

Süleyman

11. Levreka

Levreka Aktif Üye

İçim acıdı yav... :(

Broşür vb şeylerin maliyeti ne kadar tutar acaba? Buradan destek için 5-10 bir şeyler toplasak diyorum. Ne güzel sizin elinizde gerek çocuklara gerekse köy halkına, yani kitleye hitap edebilecek bir fırsat var.

Halkımızın Öğretmene her daim saygısı vardır, değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.