Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tolga abiye ithafen - bir lutuf, bir trofe…

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında nautilus tarafından paylaşıldı.

1. nautilus

nautilus Üye

Herkese selam,

Uzun soluklu bir macera balık avı benim için, kıyıdan ve tekneden, gölde denizde ve akarsuda bir çok balığı farklı tekniklerle avlama şansım oldu. Her birinin keyfi farklı güzel, ancak benim ve ustam Tolga abinin en gözde avcılığımız spining ile deniz levreği avı olmuştur. Tüm diğer balık avı disiplinlerini olduğu gibi levrek avcılığı konusunda da tüm bildiklerimi Tolga abiden öğrendim… Havayı anlamaktan dalga durumuna, ay hallerinden atıp çekme metodlarına, nasıl sessiz ve ışıksız olmak gerektiğine, hangi malzemenin hangi zamanda kullanılacağına ve daha bir çok teknik konuda ondan öğrendim her şeyi. Ancak ondan öğrendiğim en önemli şey tüm bu teknik şartları sağlamanın yanında bitmek tükenmek bilmeyen bir inanç ve azimle çalışmaya, denemeye, yani atıp çekmeye devam etmek oldu sanıyorum. Sonunda tüm bu öğrenimler ilk büyük balık deneyimini yaşattı bana…

Her hafta sonu sabah olduğu gibi yine avlaktayız, hava henüz karanlık, boy çizmelerimiz ve yağmurluklarımız üzerimizde her ihtimale karşı, gopro kafamda ancak henüz açık değil zira karanlıkta çekim yapmak mümkün değil. Her avlakta favori yerlerimiz var ancak şunuda biliyorum ki her an bir sürprizle karşılaşabilirim, bu yüzden avlak boyunca her noktaya sahtemi düşürmeye çalışarak ilerliyoruz. Dalga durumu aslında çok çok istediğimiz gibi değil ancak bizi umutlandıracak kadar ölü dalga var denizde. Hava hala karanlık, yaklaşık bir saattir av yapıyoruz henüz bir hareket yada takip almadık.

Hava yavaş yavaş aydınlanıyor, bir bölgede takılıyorum, burası hoşuma gidiyor kıyıya yakın büyük bir taş dalga vurdukça yaklaşık 10 metre boyunca köpük oluşmasını sağlıyor. Bu arada en favori sahtelerimden bir tanesini deniyorum. Daiwa Tournament 14,5 cm sırtı kahve rengi, muteşem bir balık. Bir çok balık getirdi bana. Hava artık aydınlandı, dalgalar gücünü yitrmeye devam ediyor, rüzgarın karayelden esmesini istiyoruz. Bu avlakta ancak bugün ne yazık ki rüzgar yok, elimizde sadece bu zayıf ölü dalgalar var. Av saati geçmeden tükenmemesini diliyorum bu ölü dalgaların, çünkü bugün aynı zamanda açık bir hava bizi bekliyor. Hava biraz kapalı olsa av süremiz birkaç saat daha artabilir ancak bugün süre kısıtlı olacak.

Bir ara Tolga abiden uzaklaşıyorum, biraz daha ileri taraflarda şansımı denemek için. 15 20 dakika sonra Tolga abinin işareti ile geri dönüyorum. Ben uzaklaşınca bir takip almış ve bir balığıda bir müddet çekmiş ancak iğneden kurtulmuş balık, kısmet deyip denemeye devam ediyoruz. Biraz daha gerideki arkadaşlarımız bir balık almışlar bu arada. İhtimaller yüksek gibi ancak burada birkaç takip ve belki bir balık alıp geri dönüyoruz genelde. Yani tüm durumlar yaşandı aslında, bugün için her şey bitmişte olabilir!!

Yok pes etmek yok devam ediyoruz, saat 07:45 suları bir çok farklı sahte deniyorum popper ve su altı olmak üzere. Uzun zamandır kullanmadığım ancak başarılı bulduğum Maria Fake Baits'i takıyorum klipsime. Büyük bir azimle fırlatıyorum bu sahteyi. Atış performansı oldukça iyi. Rüzgarın olmaması da katkı sağlıyor atışıma, sanırım 50-60 metreleri zorluyorum (tahmin ediyorum bu mesafeyi umarım abartmıyorumdur )

Birkaç atış geçiyor, güneş yüzünü göstereli 1,5 saati geçti sanırım ,birkaç atış daha, kim bilir kimden duyduğum söz aklıma geliyor "biz balıkta olmayı seviyoruz balık tutmasak da olur"… eee, tutsak daha güzel olur tabi ve birkaç atış daha. Sahtenin düştüğü yerden birkaç metre çektikten sonra muhteşem bir ağırlık hissediyorum ve aldım diye sesleniyorum Tolga abiye, çünkü orada başka balıklar da olmalı, hemen o da benim attığım yere doğru atışlar yapıyor, benim mücadelem burada başlamış oluyor, daha önce bu mesafeden ve bu ağırlıkta bir balık tutmamamıştım ,ilk algım 3kg üzeri bir balık olduğu noktasında, heyecanım artıyor zira böyle bir balığı 50 metre boyunca kıyıya getirmek bir çok ihtimali barındırır içinde, dua ediyorum kaçırmamak için (ve tabiî ki bana lutfedildiği için) …

Gerçek bir mücadele daha önce 2-2,5 kg lık levrekler yakalama şansım olmuştu bunlar benim en büyük levreklerimdi. Ancak oltanın ucundaki balık bundan çok daha güçlü bir balık izlenimi oluşturuyor bende, belki mesafeden diyorum kendi kendime. 50 metre mesafeden belki böyle hissedilebir 3 kg lık bir balık.

Kullandığım makine Daiwa Luvias 2500 Custom ve bana hiç zorluk çıkartmaz çok güçlü bir makine, her zaman kalama bir miktar açıktır her ihtimale karşı. Ancak henüz bu kalama miktarından yol alabilen bir balık olmamıştı ve ben Luvias'tan hiç bu cııırrrr sesini duymamıştım. İnanamıyorum bu daha büyük bir balık olmalı, kolu daha hızlı çevirmemle balık kendisini su üstünde gösteriyor. Evet bu daha büyük bir balık ,heyecanım daha da artıyor ve kolu çevirmeye devam ediyorum. Bir müddet uysal bir şekilde geliyor biraz dirense de, sonra tekrar cııırrrrr deyip yol alıyor bir taşa doğru. Dikkatli olmalıyım, kalamayı biraz sıkmam gerekli, ben 2-3 kiloluk bir balığa göre ayarlamıştım bunun için fazla açık kalama, istediği zaman yol alabiliyor. Kalamayı nerdeyse kapatıyorum tamamen, aramızda 20 metre mesafe var Tolga abi atçeği bıraktı ve bana destek oluyor. Kamışı yatık tutmaya çalışmamı söylüyor ve sakin olmamı, kafasını çevirmesine izin vermememi söylüyor, yarım yamalak işitiyorum, söylediklerini yapmaya çalışıyorum.

Artık iyice yaklaştık 3 Kasım'ın hayatımda böyle bir öneminin olacağını düşünmemiştim bu sabah ve sanıyorum bu o gün. İlk trofe günü. Çekmeye devam ediyorum bir taraftan dua ederek, kıyıya geldi sayılır. Son birkaç hamle daha yapıyor ancak yaklaşık 5-6 dakikadır mücadele ediyor benimle ve yorulmuş gibi, ilk zamanki güçte değil atakları.

Sakince çekiyorum, aramızda 5 metre var ve Tolga abi suya giriyor balığı alıyoruz. İnanılmaz devasa bir balık, hayatımda gördüğüm en büyük levrek. Sanırım 7-8 kg lık bir balık, Tolga abiyle sevinç nağraları atıyoruz "işte bu, işte bu" diye. Böyle bir mutluluk olamaz. Gopro'nun şarjının bitmiş olmasına çok üzülüyorum, bu anları kaydedemedim, kısmet.
    Mutluluktan uçuyorum sanırım 3-5 dakika sürdü kendime gelmem, arkadaşlarım yanıma geliyor tebrik ediyorlar, heyecanımı paylaşıyorlar. Balığı tartıyorum tam 6.030 gr, boyu tam 85 cm. O bir trofe ve o bana nasip oldu, şükürler olsun. Bırakmayı istedim balığı ancak bu ilk olduğu için aldım, Bundan sonrası için 2 kg üzeri balıkların tümünü suya iade etmek kararını alarak bu balığı alıkoydum.

İnanılmaz güzel bir duygu ve heyecan, yıllardır biriktirdiklerimin bir karşılığı, tüm avcı dostlarıma daha büyüklerinin nasip olmasını tüm samimiyetimle diliyorum. Rapor yazmak çok adetim değil, ancak bu balığı sizinle paylaşmak istedim, çünkü bende çok fazla böyle bir balıkla karşılaşma umudunda değilidim. Bu boyda balıklar var ve bizi bekliyorlar, her zaman bunun için hazırlıklı omlalıyız. Eğer misinamı yeni değiştirmiş olmasaydım, düğümüm eski olsaydı, sahtedeki iğneler paslı yada zayıf iğneler olsaydı (Fake Baits'in üzerinde 3 numara Owner iğne var) bu balığı alamayabilirdim, bu yüzden her zaman böyle bir balık oltaya gelecekmiş gibi hazırlıklı olamak gerekli…

Hepinizi saygıyla selamlıyorum, bu balığı sevgili ustam Tolga abiye ithaf ediyor, katkıları ve öğrettikleri için teşekkür ediyorum, sağlıkla kalınız….

Kullanılan ekipman:
    Kamış:Shimano Techinum 2,70 mt, 20-50 gr atar
    Makine :Daiwa Luvias 2500 Custom
    Sahte balık: Maria Fake Baits 130 cm
    Misina:Nippon Süper Tough 0,28 mm

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Kelimesi kelimesine heyecanla okudum. Nefis anlatımın ve trofen için seni tebrik ederim. rastgelsin.

4. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Tebrik ediyorum sevgili Ahmet.:harika:
    Muhteşem bir trofe,çok güzel bir av güncesi.
    Tolga abi kim?:)

5. nautilus

nautilus Üye

Teşekkürler , daha irileri rastgelsin,beğenmenize sevindim.Selamlar.

6. nautilus

nautilus Üye

Teşekkürler,çok teşekkürler,Tolga abi benim av arkadaşım,ustam,her türlü balık avı konusunda bilgili ve kara avında da ,ben kara avı yapmadığım için bazen o karada ben su da oluyoruz ,onun dışında hep beraberiz...Selamlar...

7. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Bizler tanıyor muyuz?

8. ryetik

ryetik Aktif Üye

Ahmet tebrik etmiştim zaten ama buradanda yazayım.
    Tebrik ederim , harika balık :)
    Tolga Abinin enerjisine yetişmek çok zor ama bu balık harcadigin tüm enerjiye değmiş..

9. nautilus

nautilus Üye

Bilmiyorum,çok öyle tanınan birisi değil,ancak heryerde av yapmış belki bir yerde karşılaşmış olabilirsiniz.

10. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Ramazan,bu balık o balık mı?:)

11. ryetik

ryetik Aktif Üye

Evet Emre bu o balık :)