Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tonoz zinciri ve kilit

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında Balikci1 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci1

Balikci1 Üye

Arkadaşlar hepinize merhaba tonoz zinciri hakkinda sorularim olacak.Öncelikle hırsızlık olayları sebebiyle tüm sistemde asma kilit kullanacağım.Fakat su geçirmez asma kilitler tanesi 60-70 tllerden bahsediyorlar.Size sorum şu şimdi ben bu sistemde normal asma kilit kullansam paslanmaz olmayan normal hırdavatcilarda satilanlardan alsam ne kadar sure su altinda korozyona ugrayip kopmayacak sekilde dayanir? Zincirleride normal zincir yapmak istiyorum.Sistemi 3-4 ay kullanacagim sizce ne kadar idare eder bu sekilde malzeme kullanirsam.Seneye yeniden yapmayi dusunuyorum bu sistemi beni dedigim surece idare etse yetecek.Eger kilitler ve zincirler galvaniz paslanmaz olursa 500 tl gibi bi maliyet gidiyo bu sekilde yaparsam 100 tlyi gecmeyecek yardimci olursaniz cok sevinirim

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Kalın zincir ve kilit var bende dediğiniz gibi 4yıldır bağlı ve ben yokken ne tekneler bağlı hertürlü fazla gider içiniz rahat olsun

4. Balikci1

Balikci1 Üye

Yani simdi dediginiz kilit ve zincirler normal hirdavattan alinan paslanan zincirler degilmi normalde kullanılan zincirlerden.Galvaniz yada paslanmaz degil

5. Balikci1

Balikci1 Üye

Birde tonoz konusunda yardıma ihtiyacım var.Teknemin ağırlığı 200 kg. motorda 50 k. kadar.Boyu 4.50.Sistemi 4-5 m. derinliğe kurmayı düşünüyorum.Yazlığımızın önüne.Dediğim yer sahil zemin mil kum yani.Sabahtan dalgalı oluyor.Öğleden akşama kadar sakin oluyor.İlk defa böyle bir sistem yapacağım için tavsiyelerinize ihtiyacım var.Şimdi düşündüğüm sisteme benzer örnek bir resim buldum ve yapacaklarımı ve sorularımı resim üzerinde anlatmaya çalıştım.Böyle olursa daha iyi olur bu olmaz gibi yönlendirmelerinize ihtiyacım var.Yardımcı olursanız çok sevinirim...

lşişlkjhgfds.jpg

6. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Ali abi ben tonoza u kilit ve zincirlerin baklalarrından 2 tane saplama yaptım tekneye bağlarken 60-70TLye kilit aldım ama o bile paslandı normal bi marka iyi bir asma kilit alıp belli aralıklarla pas sökücü ve yağlama yaparsan yeterli olur
    Zincir paslanmaza gerek yok galveniz kapli olsun büyüklüğü ise kalınlarından al ama zincirin baklasından kilit geçecek kadar yer olması gerekir

7. Balikci1

Balikci1 Üye

Anladim kardesim peki bu anlattigim sistem nasil

8. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Abi tonozun tutma sapından zinciri geçiriyorsun u kilitle zinciri bağla sonra zincirin baklasından siğer baklasına motorda kullanılan sağlamalardan tak iki tane yeterlidir ve iyice sık eve gittiğimde çizip foto atarım

9. Balikci1

Balikci1 Üye

Kardeşim çok teşekkür ederim ilgin için de benim için bi resim cizebilirmisin boyle ayrintili bi baglama sekli tonoza kendin nasil bagliyorsan cok iyi olur

10. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Galvanizli zincir yeterli. Ancak asma kilit konusu zor. Piyasada satılan en kaliteli asma kilit dahi pasanıyor. Bu yıl şöyle bir kilit buldum ve aldım internetten aratınız. Bakalım işe yaracakmı ?

Yale PVC Kaplama Marin Asma Kilit

11. Balikci1

Balikci1 Üye

Fiyati uygun gercekten 5 tane fln lazim tonoza flnda kullanicam yani surekli suyun altinda kalicak su gecirmez kapagi var ama disarida hallettigim zaman baglama islerini oylece atarim kapagida boylece acilmamis olur su icinde