Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Trabucco Poetica Hakkında

vinetu

Yeni Üye
Adı
Hasan MUTLU
Öncelikle forumdaki sanıyorum ki ilk mesajım ve ilk konum olması itibariylende Herkese Selamlar..
Trabucco poetica üstelik te 200 gram aksiyonlu.. 0.15 örgü 150 gram ile standart kullandıığım parmak koruması eldivenden üzerinden parmak haşlıyor ve istediğim parabol yayılımı almıyor kamış bu sebeple de atışlar vasat 100-130m de kalıyor (Aynı firmanın Nightwish modeliyle 150 metreyi geçebiliyorum). Bu sebeple halkalarını BKWAG serisi ile değiştirip tepeden bir halka azaltmaya, makina yatağını da 10 cm geri almaya gittim, ama netice aynı kamışı ehlileştirip istediğim baş üstü atışı yapamadan ip her seferinde parmaktan erken kurtuluyor (eldivenle atmama rağmen parmak su topladı nasır tuttu neden?). . kamışı kullanan arkadaşlardan benim neyi yanlış yaptığımı açıklarlarsa sevinirim.

murat karahan

Daimi Üye
Adı
Murat Karahan
bir futbol sahasını canlandırın gözünüzde, uzunluğu 120 metre. Çaprazlamasına 150 metre eder. Kafaüstü atışlarda bu tür mesafeler zordur.
Poetica gibi üç parçalı bir kamış ile nightwish gibi teleskobik kamışı karşılaştırmak zor. Genelde parçalı kamışlar daha hızlı aksiyonludur yani yük bindikten sonra kısa sürede (hızlı bu anlamda) kendini toparlar. Bu yüzden hızlı aksiyonlu bu tür bir kamışta yükün hızlanarak atış anına yakın kamışa bindirilmesi gerekir. Siz atacağınız noktaya kamışı getirmeden daha, kamış kendini toplama işlemine geçmiştir. Teleskobik kamış ya da herhangi bir yavaş aksiyonlu sahil kamışı yükü biraz daha uzun sürede ve de uçtan gövdenin daha uzun bir bölümüne yansıtarak alma eğiliminde olduğundan kafaüstü atışa daha uygundur. Poetica için önerilen atış tekniği, sırtınızı denize dönerek yapılan türden atışlar.
Büyük olasılıkla Poetica ile yaptığınız atışlar daha yatay gidiyordur. Parmağa o kadar yük binmesinin ve haşlamasının nedeni de odur. Alıştığınızın aksine biraz daha erken ve yukarıdan bıraktığınızda kurşunun ideal açıya daha yakın gittiğini görürsünüz.

vinetu

Yeni Üye
Adı
Hasan MUTLU
bir futbol sahasını canlandırın gözünüzde, uzunluğu 120 metre. Çaprazlamasına 150 metre eder. Kafaüstü atışlarda bu tür mesafeler zordur.
Poetica gibi üç parçalı bir kamış ile nightwish gibi teleskobik kamışı karşılaştırmak zor. Genelde parçalı kamışlar daha hızlı aksiyonludur yani yük bindikten sonra kısa sürede (hızlı bu anlamda) kendini toparlar. Bu yüzden hızlı aksiyonlu bu tür bir kamışta yükün hızlanarak atış anına yakın kamışa bindirilmesi gerekir. Siz atacağınız noktaya kamışı getirmeden daha, kamış kendini toplama işlemine geçmiştir. Teleskobik kamış ya da herhangi bir yavaş aksiyonlu sahil kamışı yükü biraz daha uzun sürede ve de uçtan gövdenin daha uzun bir bölümüne yansıtarak alma eğiliminde olduğundan kafaüstü atışa daha uygundur. Poetica için önerilen atış tekniği, sırtınızı denize dönerek yapılan türden atışlar.
Büyük olasılıkla Poetica ile yaptığınız atışlar daha yatay gidiyordur. Parmağa o kadar yük binmesinin ve haşlamasının nedeni de odur. Alıştığınızın aksine biraz daha erken ve yukarıdan bıraktığınızda kurşunun ideal açıya daha yakın gittiğini görürsünüz.
söylediğiniz her noktayı hafta boyunca detaylı düşündüm, gribe yakalanmamdan anca hafta sonu yani bu gün deneme fırsatı buldum ama tabi bu arada bi halka daha eksiltmeye gittim performans arttı.. şu anda istediğim 150 metre mertebelerine yaklaştım ama bunda daha kalın bir parmaklık kullanmamın da etken olduğunu düşünüyorum.. tabi kamışın refleksi sizin söylediğiniz gibi atış noktasına gelmeden toparlanma eğiliminde, erken bırakmak ta işe yaramıyor.. aslında sorunun daha ziyadesiyle teleskopik kamışlardaki ince ucun bu kamışta olmaması olduğunu hissettim ama bi halka daha eksiltecek gibiyim.. nightwish e gelince poetikanın halkalarını ona transfer ettiğimi söylememiş olabilirim, aslında bu da farketmez, çünkü eski halinin performansı da aynıydı emin olun abartmıyorum 150 metreyi aşan ilk atışta benim de şaşkınlığımı görmeliydiniz.. bu arada 150 metreyi yemleme roketiyle (SPOMB MIDI) ile keza baya aerodinamik gözyaşı bombası şeklinde havada süzülen bir aparatla yapıyoruz tek kötü tarafı yumşak uçlu olması ama sanırım bu mesafeye de bunun sayesinde erilebiliyor.. poeticayı ehlileştirme çabalarım sürecek buraya sonucunu yazabilirim umarım bir gün.. yorumunuz için de teşekkürler..