Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tragonya denilen zehirli balık...

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Latince adı ''Trachinus Draco" olan ve hemen hemen bütün denizlerimizde yaşayan ve biz Amatör balıkçıların sakınması gereken en zehirli olan balık türlerinden biridir...Ekonomik değerli olmayıp, küçük deniz balıkları ve kabuklular ile beslenir.

Boyları ortalama olarak 17-18 cm ebatlarında olup, 35-40 cm boylara ulaştığıda görülebilinir..Denizin dibinde haraketsiz olarak durur iken, avına karşı son derece hızlıdır.

Sırtında yer alan dikenler ve solugaçlarında yer alan dikenlerden sakınmak gerekir.

Her hangi bir şekilde bu balık ile temas edildiğinde , en yakın sağlık kuruluşuna ulaşıncaya kadar en iyi çare temas edilen bölgeye dayanabileceğiniz oranda ''Sıcak kompres'' yapmanızdır.Nitekim, geçmiş bir tarihde yine zehirli balık familyası gurubu içerisinde yer alan İskorpit/Adabeyi tarafında sokulduğumda derhal ilgili bölgeye sıcak su uygulamış ve kısmen ağrım azalmış idi.Bunun nedeni ise, uygulanan sıcaklık, balığın zehirinin protein yapısını bozmasından dolayı etkisinin azalmasındandır...

Denizden çıktıktan ve hatta öldükten sonra bile zehiri ile temas edildiğinde etkilenebileceğimiz hususu unutulmamalıdır.Ayrıca, bu balık ile kıyıdan avlanır iken karşılaşılabileneceği gibi , 45-60 metre derinliklerde de karşınıza çıkabilir.

lwend bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu balık balıkları tanımayanlar için ciddi bir tehlike.
    Yakaladığınızda oltadan kurtarmak için uğraşacağınıza kösteğinizi keserek balığı ait olduğu yere herhengi bir riske girmeden göndermek en doğrusu

4. enis59

enis59 Daimi Üye

aynen katılıyorum şeref abi geçen yıl aynısından tutmuştum allahtan yanımda bu balıktan anlayan biri vardı sakın elinle tutma dedi misinayı keselim demiştide öylelikle kurtuldum

5. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Arkadaşlar dediklerinize aynen katılıyorum...Zira targonya gibi o da zehirli bir balık türü olan İskorpit tarafından sokulmuştum...

6. Asi ve mavi

Asi ve mavi Daimi Üye

Geçen sene, yanılmıyorsam bayram sonunda yaptığımız tekne organizasyonunda hayatımda tuttuğum ilk balıktı. Bende ki de ne şans değil mi? :) Sağolsunlar yakınlarımda Şeref ve Yaşar abi vardı. Yaşar abi, az evvel Şeref abinin bahsettiği gibi dokunmadan balığı ait olduğu yere göndermişti.

Sevinsem mi üzülsem mi bilememiştim. :)

furko1345 bunu beğendi.
  7. Volkan

Volkan Daimi Üye

Evet, iskorpit, tarakonya gibi balıkların sokmaları/çarpmaları çok tehlikeli olabiliyor.

Bazı bünyeler bu zehire karşı dayanıklı olabildikleri gibi, bazı bünyelerde de, bir tür alerji etkisi göstererek, direk travmaya sokabiliyor. Özellikle kalbe yakın yerlerden alınan darbelerin sonucu çok vahim olabilir.

8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Sokulduktan sonra amonyak filan etkili olur mu acaba?

Bir keresinde yanımda yazın güneş altında votka limon içen bir abi bu balığı tutmuştu hatta eline alıp sıkmıştı canı yanmıştı belliydi ama elini iki üç kere salladı devam etti balık tutmaya. abi gel bi hastaneye gidelim yapma etme dedik dinletemedik:)

9. sokrates

sokrates Aktif Üye

Ben bu iş için uzun saplı bir catal bulunduruyorum yanımda trakonya oltaya gelirse karaya aldıktan sonra çatalı galsamasına saplayıp oltayı çıkarıyorum ağzından bizim buralarda çoktur trakonya sokmasına gelince sıcak arkadaşlar benim bildiğim trakonyanın zehirini tek bertaraf eden ilaç balığın soktuğu yere acilen elimizin dayanabileceği sıcaklıkta suya sokmak tabii balığa giderken yanımızda tüp çaydanlık getirenler için bu geçerli bir yolu daha var her ne kadar iğrenç olsada eğer etrafta sigara kullanan birileri varsa sigarayı balığın soktuğu yere yine elimizin sıcaklığına dayanabileceği en uç noktaya kadar tutup geri çekmek bu işlemi birkaç kez tekrarlayın inanın sonuca şaşıracaksınız kanamayla birlikte ağrı ve şişme unsuru ucup gidiyor. Öğrendiğim kadarıyla işin temeli sıcak birçok zehirin protein yapısı sıcağa dayanamayıp çözülüp özelliğini yitiriyor bu arı sokması içinde geçerli. (Arkadaşlar bunlar kesinlikle tecrübeyle sabit aklınızın bir yerine yazın ve zor durumda kalmayın.) Sevgiler.

10. Volkan

Volkan Daimi Üye

Sağolun, bunu ilk defa duydum. Denemekten zara gelmez sanırım, en fazla elimiz yanar :)

11. sokrates

sokrates Aktif Üye

Birşey değil eliniz yanmaz sıcağa dayanabilecek miktarda olmalı suyun sıcaklığı yine sokulan yere yaklaştırılan ısı kesinlikle deriye temas etmemeli temas edermiscesine yaklaştırılmalı ve ısıya dayanabildiğimiz kadar orada tutulmalıdır.