Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trakonya dikkat edin

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ishak tarafından paylaşıldı.

 1. ishak

  ishak Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2012
  Mesajlar:
  64
  Beğeniler:
  3
  sevgili doslar öncelikle istanbul boğazı ve çevresinde çıkan bir balık (Trakonya) denen bir balık çeşidinin dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmak istedim Trakonya'nın sırt dikenleri cilde temas ettiğinde şiddetli ağrı ve uyuşma ile kendini gösterir.. balık yavru bile olsa çok fazla can yakar.. tecrübeyle sabittir.. çaparime takılan iki yavru trakonya oltanın ucunda şiddetli rüzgarla savrulup dikenleri koluma batmıştı, antihistaminik iğne olmama rağmen acı etkisini 2 gün kadar hissetmiştim..
  Trakonya zehirlenmelerinde dikenin battığı yere sıcak su uygulamasının iyi geldiği söylenir (tecrübe edenler der), ancak bu uygulamanın vakit geçirilmeden hemen yapılması lazım.. termosunuzda çay varsa hemen o bölgeye dökebilirsiniz mesela..
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
 4. kefalci

  kefalci Aktif Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  11 Mart 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  2
  trakonya-varsam -iskorpit - lipsoz -deniz çıyanı -deniz kestanesi- deniz anaları - insanın huzurunu bozabilecek türler.. özellikle allerjik bünyelerin çok dikkatli olması gerekir.. bu konu önemli bünyesinde allerjenlere tepki veren kişilerin bir şekilde yanlarında ilaç bulundurmalarında da fayda vardır
   
 5. guray.85

  guray.85 Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2011
  Mesajlar:
  133
  Beğeniler:
  1
  yanımızda mutlaka 1 şişe amonyak bulundursak ıyı olur her balık avımızda dogrumudur?
   
 6. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.844
  Beğeniler:
  1.271
  Sadece istanbul ve çevresinde değil neredeyse her denizimizde bulunur bu balık. Özellikle çapari ile avlanan acemi ve daha her balığa aşina olup tanımamış arkadaşlar çaparilerinde tanımadıkları bir balık görürlerse hemen ellerini atıp tutmaya kalkmasın.