Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trakonya / El yapımı parçalı sahtem

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar
    Trakonya balığına oldum olası hayranımdır. Çok defalar oltamı ziyaret etmiş ve ben de ona duyduğum hayranlıktan her sefer denize iade etmişimdir. [​IMG]Bu sefer kalıcı olmasını arzuladığım için ve de levrek balığının menüsünde ilk sıralarda yer aldığı için sahtesini yapmayı denedim. Gerçekçi olması için parçalı yaptım. 23 gr ağırlığında ve 165 mm uzunluğunda. Aksiyon olarak at-çekte, yalpalar yaparak ve parçalar; simetrik bir şekilde hareket ederek müthiş bir aksiyon sergiliyor.

Kullandığım Malzemeler:
    1cm kalınlığında Balsa levha
    1,2 mm çapında krom paslanmaz tel
    5 dk epoksi karışım
    şeffaf ahşap tutkalı
    çift taraflı yapışkan bant
    akrilik boyalar
    simli kalemler
    renkli ojeler
    3 mm kalınlığında şeffaf mika
    çelik ve kurşun bilyeler
    plastik menteşe
    Nano yüzey koruyucu sprey

Balsadan 2 parça olarak şablon yardımı ile kestiğim modeli çift taraflı bant ile yapıştırıp falçata ve zımpara ile şekil veriyorum.

Parçaları ayırıp ortasına ağırlıkları ve teli yerleştirmek için el motoru yardımı ile oyuklar açıyorum. Teli ve ağırlıkları yerleştirip, menteşeleri de taktıktan sonra ahşap tutkalı ile yapıştırıp presliyorum.

Üzerini şeffaf ahşap tutkalı ile kaplayıp, kuruduktan sonra zımpara ile pürüzlerini alıyorum. Göz yuvalarını el motoru ile oyup, çift taraflı bant yapıştırdığım sarı alüminyum folyo ile kaplıyorum. Falçata ile üzerini yavaşça çizerek desen veriyorum.

Üzerini bir kat epoksi ile kaplayıp akrilik boya kullanarak renklendirdiğim epoksi, renkli simler ve ojeler ile boyayıp epoksiden hazırladığım gözlerini takıyor ve bir kat daha epoksi ile kaplıyorum.

Damağı takacağım yeri el motoru ile oyup 3 mm kalınlığındaki şeffaf mikadan keserek şekillendirdiğim damağı epoksi ile yerine sabitliyorum. Üç kat daha epoksi ile kaplayıp son olarak Nano koruyucu spreyi sıkıyorum.

Keyifli seyirler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Güzel bir sahte daha.
    Ben bunu Barbun'a da benzettim

4. sokrates

sokrates Aktif Üye

Tebrikler Özcan abi trakonya yı yemlik olarak gören balıklar kesin bu sahteye atlayacaklar.

5. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

Mükemmel emek ve sonucuda bir o kadar mükemmel.Ellerinize sağlık .Boya için sırtı biraz daha açık renk bırakıp biraz daha kalın siyah çizgilerle destekleseniz daha iyi olurdu ama sadece benim görüşüm sadece.

6. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Şeref bey. Renk olarak barbunu hatırlatsa da şekil olarak ve karekteristik özellikleri daha çok trakonya. Barbun da var yapacaklarımın arasında.

7. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Murat kardeş. Trakonya; bildiğin gibi salgıladığı zehiri sırtındaki ve yan yüzgeçlerindeki iğneye benzeyen uzantıları aracılığı ile kendine saldıran avcı balıklara karşı savunma silahı olarak kullanıyor. Avcı balıklar da bunu çok iyi bildikleri halde ki "özellikle iri levrekler" bu riski göze alarak büyük bir iştahla bu gösterişili ve bir o kadar da tehlikeli balığı kafadan yutmak suretiyle afiyetle midelerine indiriyorlar. Doğa bir şekilde onlara bu yeteneği vermiş! Ben de bunu düşünerek ilk trakonya sahtemi yapmaya çalıştım. Bakalım babaç levrekleri de kandırabilecek miyim ? :)

8. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim arkadaşım. Renklendirmeyi yaparken gerçek örnekleri inceliyorum. Dikkatimi çeken özellikle trakonya balığının birkaç türü denizlerimizde yaşıyor ve karakteristik özellikleri birbirine çok benzese de aynı renk tonlarına sahip farklı desenlerde türleri mevcut. Ben de hepsinin özelliğini ortak bir sahtede birleştirmeye çalıştım. Çalışması çok zevkli bir modeldi. Yapacağım yeni modellerde senin de dediğin gibi farklı renk ve desen tonları ile çalışıp daha albenili sahteler yapabilirim. Değerli yorumun için çok teşekkür ediyorum, sağlıcakla kal.

9. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

Teşekkürler,ilgiyle takip ediyorum.

10. enis59

enis59 Daimi Üye

tebrikler abi eline emeğine sağlık

11. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Enis kardeş.