Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TRAKYA UMURCA GÖLETİNDEKİ AVLAKLAR

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında asusas tarafından paylaşıldı.

1. asusas

asusas Üye

Arkadaşlar umurca göletindeki avlaklar nelerdir bu gölde avlanan arkadaşlar varmı? bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

turna,
    ama kıyıdan zor.

4. asusas

asusas Üye

teşekkürler ..

5. romasente

romasente Yeni Üye

omurca göletine cok gittim turna balıgı var
    verimli bir gölet

6. B@ND!T

B@ND!T Aktif Üye

Arkadaşlar bahsettiğiniz Umurça Lüleburgaz'a bağlı olan Umurça'mıdır?

7. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

Aynen öyle Lüleburgaz'ın köyü.

8. Samet DİKER

Samet DİKER Yeni Üye

Merhaba,

Bahsettiğin baraja defalarca gitmiş birisi olarak bot ile şansının daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Kıyıdan at çek ile balık almadık değiliz ama etrafında yüksek sazlıklar olması nedeniyle sadece set üzerinden atış imkanı var. Ama bu konularda kesin konuşmamak lazım çünkü balığın özellikle Turna'nın nerede olacağı belli olmaz. :)

Rastgele.

SD

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sulama amaçlı yapılmış Trakya göletlerine salınan balıklar başlangıçta aşırı üremiş ve büyümüşlerdir.
    Şimdi buralara yılda avlanma amaçlı uğrayanların sayısı balık sayısından fazladır. Avcılardan çok sayıda da olta vardır. Bir kişi gelir 8-10 yemli olta hazırlayıp başında bekler hatta kamp kurar, kimileri de beklemekten bunca oltasının yanında sıkılıp at çek yapar. Yasak dönemlerde dahi olta hatta ağ atanlar vardır. Yumurtlama zamanı sazların içine giren sazanlar, aynalılar bu ağlara takılır.
    Kurak yıllarda gölet alanı kış aylarındakinin onda birine düşer, bazılarında sular yemşeşil alglerle dolar. Çevre tarlalardan süzülen amonyum nitrat yazın buraları mavimsi yeşil yapar. Bir de sular çekilince hayvanlar nasıl yaşayabiliyor bilmem. Fakat bahçe sulama için bu sular bedava gübre barındıran süper sulama suyudur. Bu sudan tutulan balıkların sağlıklı olması şüphelidir.

Birçoğunda turna ve tatlı su levreği bulunur. Umurcaya hiç gitmedim fakat bundan daha büyük olan Hanoğlunun av bakımından daha verimli olduğunu duydum. Hatta küçücük Karacakılavuzda dahi turna ve levrek ve bunların yanında sazan var. Ne zaman gitseniz başında bekleyen kimsenin bulunmadığı oltalar sudadır. Belli saatte köyden gelinip kontrol edilir.

Değirmenköy göletinde ise dev sazanlar aynalılarla birlikte küçük sazan türleri de var. Turna ve levreğe rastlamadım. 10-12 sene önce bu göletten 9kglık kara sazan bir de 36 kglık aynalı yakalamıştım. İkisi de yenecek gibi değillerdi, kediler bile yemedi. Yakalayıp hayvanları öldürmeye değmez. O zamanlar birkaç kez gölet kenarında yaşayan orada inzivaya çekilmiş bir arkadaşa gittiğimde avlanmıştım. Sonra bir daha olta atmadım. Arkadaş hala orada tek başına yaşıyor.

Muratlı batı yönünde Ballıhoca arkasında kum alma amaçlı açılmış birkaç futbol sahası boyutunda çukurlara su dolmuş. Buralara da balık atılmış ve avlananlar var.

Bu göletlerde araba ile ulaşılması zor fakat balık çıkan yerleri bilmek gerek. Yoksa her attığınız yerde balık yakalamak pek mümkün değil.