Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trança, Trompet, Sinarit, Akya, Turna, Trakonya

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

TRANÇAYLA BAŞLAYALIM,
    Trança balığı olta balıkçılığı camiasının efsanelerinden biri. Derin suların efendisi. Rapalayı hiç zorlanmadan kırdığını, üçlü iğneleri çekirdek gibi çıtlattığını daha önce görmüştüm. Dip sırtısı ve jig avlarında trança tutmak kısmet olmuş ve sizlerle de paylaşmıştım. Bizim buralara Temmuz gibi sokulan Trança balığı kış gelene kadar nadiren de olsa av veriyor. Bu periyotta canlı yem başta olmak üzere dip sırtısında ve çok nadiren JIG avcılığına denk geldiğini duyuyor ve görüyoruz. Sabah saatlerinden itibaren sürü halinde derin sulardan sığlara doğru hareket eden balığın güneşin doğması ile beraber meralarda dağıldığı ve avlanmayı müteakip yine açık taşlarda toplandığı yönünde genel bir balıkçı kanaati var. Ne kadar doğru olduğunu bilemesem de Fethiye'den Bodrum'a kadar amatör ve profesyonellerin bu balığın güzel kırmızısını görebilmek için sabahın kör karanlığında açık deniz taşlarında demirleyip toplandığını, şafak vaktinde ava başlayıp gün doğumu ile avı sonlandırdıklarını söyleyebilirim. Yaklaşık yarım saat kadar süren bu akın esnasında balığı tutan tutuyor, tutamayan ağlıyor. Geldiği zaman teknedeki herkesin oltasını aynı anda dolduran, gelmediği zaman umutları söndüren trançanın çetin bir mücadelesi var. En iyi lezzeti el oltası ile veriyor. Yeme daldığı konusunda hiç şüphe bırakmayan balığın kemikli ağzına iğneyi oturtmak hiç kolay değil. Tüm gücümle tasmalama rağmen ilk iki denemede ben başaramadım. İğneye oturmasa bile canlı yemin lezzetini orta sulara kadar bırakmayıp lokması için mücadele veriyor. Balıkçı "Tamam! Yakaladım!" dediği anda canlı sübyeyi sıtkı sıyrılmış bir şekilde oltacıya terk edip yeniden derinlere dönüyor. Uzun olta tarzında 5/0 numara kısa pala hırsız iğneye dokunmadan güzelim sübyenin etini kemiğinden nasıl sıyırdığını halen anlayamıyorum. Bu güzel balığın canlı yemli dip bırakması yöntemi ile yapılan avcılığında başarısız olsam da arkadaşım son anda dudağının kenarına iğneyi geçirmeyi başarıp balığı alabildi. Bu sayede güzeller güzelininin resmini paylaşmak mümkün oldu.

TROMPET BALIĞI,
    Dip sırtısı her zaman süprizlerle dolu. Tüm mesele doğru zamanda doğru yerde olabilmek. Gerisini derinlerin beslenme zinciri hallediyor. Bu yazın en favori yemleri geçmiş yılların efsane karpuz(firetiger) modelleri olamadı. İlginç bir şekilde RAPALA'nın çok inandırıcı ve sıradan görünümlü X-RAP SILVER(kefal sahtesi) ve YOZURI'nin HYDRO SQUIRT(sahte kalamar) modelleri biraz yüksek sürütme hızlarında bizi hiç boş döndürmediler. Sezonun en süpriz avlarından biri herhalde bu TROMPET balığıdır. Bu kadar uzun olanını ne duydum ne de gördüm!

SİNARİT,
    Ben "akşamcı" diyorum bu balığa. Güneş doğup hava ısınmadan yatağından kalkmıyor. Kesinlikle hızı seviyor. Eğer dip sırtısı yaparken sahteyi birşeylerin ısırdığını ama yakalanmadığını hissediyorsanız sürati biraz arttırın. Onun bir sinarit veya palazı olduğunu hemen anlayacaksınız. Yakalandığı ilk anda güzel bir mücadele veriyor. Sonraları salıverse de belirgin kafa vuruşları tekneye gelene kadar devam ediyor.

AH AKYA AH,
    Amatör balıkçılık maceramın başlarında hiç yüz vermeyen akyanın pabucu dikey seğirtme avları sayesinde dama atıldı. Zamanının efsanesi, JIG'lerin süratini kıskanıp her seviyede amatöre bolca av verdi. Hızlı üreyen, hızlı büyüyen, hızlı yüzen ve bildiği herşeyi hızlı yapan bu balığın sırtısı da seğirtmeside hızlı olmalı. Sahte balıklarla yapılan sırtılara çok nadiren yakalanan akya, canlı yem ve dikey seğirtmede av veriyor. Mevsime göre yem konusunda oldukça seçici. Özellikle heryerin yavru balıklarla kaplı olduğu yaz aylarında kendisine yem beğendirmek pek öyle kolay olmuyor. Denizi can pazarına dönüştüren, güneşin doğuşundan itibaren terör estiren Akya'nın kibiri, kışın gelmesi ile son buluyor. Taşlarda sürü ile toplanma eğiliminde olan Akya'nın en zayıf tarafı kıskançlığı. Karnının aç olduğu kış aylarında av vermesine diyecek lafım yok ama Bodrum Karaada açıklarında bolluk içinde yüzerken Osman Kaptan'ın seğirtmesine dayanamaması ve soluğu güzertede alması ondan.

Bodrum'un geleneksel tekneleri solda gulet sağda tırhandil.

DİŞLİ TURNA(AKDENİZ BARAKÜDA),
    Tüm denizin suyunu çekip çırpınan balıklara nüfus sayımı yapsak ilk üçte gelir Turna. Bilimsel olmamakla beraber Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında en çok olduğunu düşündüğüm balık. İlginç bir şekilde esas faaliyet zamanı geceler. Büyük sürüler halinde yavru balıkları kıyılara sıkıştırıp sıra ile dalıyor gün doğumuna kadar karınlarını doyuruyorlar. Güneş doğduktan sonra ne yaptıklarını henüz öğrenemedim. Sırtı ile sabah gün doğumu ve akşam batımında av veriyorlar. Sokak lambaları ile aydınlanan kıyılarda gece boyunca kıyı avcılarına at çek avı verdiğini de gördüm. Eti lezzetli olmakla beraber yabancı olta forumlarında yüksek miktarda civa içerdiğine dair uyarı metinleri gördüm. Çok büyük olanlarının tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Palamut usulu dilimlenip tavada kızartılınca lezzetinin hakkını veren turnanın ince uzun yapısı nedeniyle düşük dirençli bir mücadelesi var. Sinarit gibi turna da dip sırtısı avında sürati seviyor. Zaten anladığım kadarı ile süratin yükseğinin kontrol kaybından başka bir zararı yok. Ama düşük sürat Lagos hariç her balığın avını bozuyor diyebilirim.

ZEHİRLİ TRANKONYA,
    Kimisi çorbasının, kimisi yahnisinin çok lezzetli olduğunu söylesede en yakın hastaneye 2 saat uzakta iken kim haşlanmak ister? Havaların yeterince sıcak olduğu yaz günlerinde trakonya ateşi ile yanmak, dönüş yolunda kırmızıyı yeşil görmek, hatta az ilerde oynaşan deniz kızlarına sırtı çekmek istemiyorsanız bence hiç bulaşmayın. Lezzeti de çirkinliği de kendisine kalsın. Yok ben çok severim derseniz tembel tembel dururken siz elinizi yaklaştırınca on kaplan gücünde çırpınan balığı rapaladan çıkartmak için eldiven ve pense kullanmanızı öneririm. Ayrıca sakın öldü diye sevinmeyin. Ölüsü dikenlerini size zorla sokamasa da temizlerken elinizin kayması bile yeterli dozda zehir almanızı sağlayabilir. Bu balığı yakalamanın en güzel tarafı doğru şekilde dip sırtısı yaptığınız göstermesi.

Bu yaz kullandığım sahtelerden örnekler.
    En solda YOZURİ HYDRO SQUIRT, en sağda RAPALA X-RAP SILVER.

Tüm balık sevdalısı dostlara rastgelmesini dilerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Sezon başlamış anlaşılan.
    Bir çok değişik balık ve bu balıklar hakkında bilinmesi gereken temel bilgilerden oluşan bu güzel rapor için teşekkürler.
    Her zaman rastgelsin

4. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Ah Akın Kaptan Ah,
    Cumartesi cumartesi aldık gazı, bu sert havada bizi gene kıyılara vuracaksın:)
    Çok keyifli avlar olmuş. Yanında da geçerli bilgiler.
    Ellerinize sağlık. Devamı dileklerimle, rastgele...

5. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

Tebrik ederim Akın Kaptan , yapılan avlar, balıklar ve fotoğraflar çok güzel, daha niceleri rast gelsin :)

6. BALIKÇIHOROZ

BALIKÇIHOROZ Üye

Bu değerli bilgiler için çok teşekkürler Akın kaptan çok faydalı bilgiler,şansın daim olsun rast gele.

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kaptanım çok güzel gerekli bilgileri tüyoları kısaca geçmişsiniz resimlerle de tescil edilmiş harika bir paylaşım yine :D

8. BURCU

BURCU Burcu'nun Oltası

tebrik ederim çok güzel bir rapor:)

9. bandırmalı

bandırmalı Aktif Üye

akın kaptan işte senin şu araştırmacı kimliğinle deneyipte yapmış olduğun paylaşımlar nedense çok hoşuma gidiyor ellerine sağlık:)

10. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Akın bey tebrik ederim. Oldukçak zevkli, bol çeşitli bir bir av günü olmuş.

Trompet dediğiniz balık uzaktan seçemedim ama, buralarda zurna ismi ile adlandırılan balığa benziyor. Kendi arşiviniz için daha yakından çektiğiniz fotoğraflar var mı? bilmek isterim. Ayrıca boyunu ölçmelisiniz, belki bu Türkiye rekoru olabilir.

11. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Ellerine sağlık Akın kardeşim, bu sefer çeşit balıklarla çok güzel bir av olmuş, seni kalpten kutlarım, ne varsa gençlerde var, daha güzel avlarını sabırsızlıkla beklerim, sevgiler hoşçakal.:):):)