Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trança !

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Trança balığı, Ali Pasiner'in kitabını okuduğum çoçukluk yıllarımdan beri aklımda yer etmiş bir gizemdir. Artık yayında olmayan "BilgehanSarp" sitesini okurken de bu balığın resimlerine hayran hayran baktığımı dün gibi hatırlıyorum. Buradaki yazılardan birinde trança avına çıkmadan önce balıkçıların el takımlarını ılık ve sabunlu suda bir gün bekletip yumuşattıkları, böylece bu hırçın balık ile el oltasında mücadele ederken balığın takımı kopartmasının engellendiği yazıyordu. Amatör balıkçılığın hiç bitmeyen gelişim macerası yumaşatılmak için leğenlerde bekletilen misinalardan, süper ince örgü misinalara yürürken değişmeyen tek sey balık tutmanın zorluğu ve eğlencesi oldu. Sanırım bu zorluk ve eğlence doğru orantılı.

Bu sabah çok erken açıldık arkadaşlarla. Amacımız JIG sezonunu açmaktı. Motorun ısınması ile birlikte gaz kolunu yedire yedire ittirdik. Motor duman atmayı kesince kahvaltıya koyulduk. Deniz sakin olmanın ötesinde cam gibiydi. Kupkuru soğuk, güneş dağları aşınca yumuşadı. Arkadaşımın yanında getirdiği ve benim şimdiye kadar gördüğüm en etkili balık bulucu FURUNO FCV 620 denizin altını canlı yayında gösteriyordu. Taşa vardığımızda balık bulucunun sadece balıkları değil onların büyüklüklerini de gösterdiğini farkedince şaşırdım. Bizim zokalar dibe inerken yol boyunca onları çizmekle kalmıyor, büyüklüklerini cm cinsinden ve doğru olarak yazıyordu. Bildiğimiz bütün taşları hoplattık. İlk balık arkadaşımın zokasına oturdu ancak daha birinci dakikanın sonuda gücünü belli etti. Köşeli JIG halkası misinayı düğümden yıpratıp misinayı koparınca günün ilk güzeli kaçtı. Aynı taşta yakalanan ikinci balıkta iğneden kurtulunca meranın tadı kaçtı. Panikleyen akya sürüsü dağıldı. Taşı değiştirip zıplatmaya devam ettik. İkinci taşta benim şansım döndü. 35 metrelerde zokaya oturan balığın akya olmadığını hemen anladım. Akya olmayan ama en az onun gibi mücadele eden tek balık Trança, durgun ve berrak suda görünmeye başlayınca gizem iyice çözüldü. Bizim gibi bildiği taşları dolaşan ve herbirini hoplatan Trança bu taşta avcıyken av oldu. Shimano Butterfly zokanın cazibesine kapılan balık son nefesi güvertede aldı.

Nefes kesici güzelliği, hırçın mücadelesi, nadideliği, gizemi, kırmızısı ve anteniyle, hem bu raporla hemde fotoğraflarıyla balık albümümümde hakkettiği yeri aldı. Daha büyüğü gelene kadar... Hep rastgelsin.

TRANÇA BALIĞI KATALOG BİLGİLERİ:
    Bilimsel Adı: Dentex gibbosus
    Azami uzunluk : 111 cm
    Genel uzunluk : 60 cm
    Yaşam Alanı: Çoğunlukla 20-50 mt sular olamakla beraber 200mt'ye kadar taş ve kayalık dip yapısında yaşarlar. Yaşlı bireylerde anten düşerek balığın baş kısmında çıkıntı oluştuğu gözlemlenmiştir. Çoğunlukla kabuklular, kafadan bacaklılar ve küçük balıklar ile beslenirler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Nisan 2012
    Er Ay bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Çok çok özel ve güzel bir balık yakalamışsın Kaptan..
    Harika tek kelimeyle mücevher gibi.. Kendim tutmuş kadar sevindim inan..
    Helal olsun ve hep olsun ...
    Tebrikler...

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Hey maşallah, çok güzel bir Trançayı kandırmayı başarmışsın :)

Aklıma senin yanında yakaladığım Trançayı geldi :)

5. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Hay maaşallah Akın cım ellerine sağlık sayende balık görüyoruz gözümüz gönlümüz açılıyor:)

6. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

mükemmel bir av olmuş tebrik ederim.....zaten mücadeleci olduğu şeklinden şemalinden belli...daha irileri rastgelsin inşallah...

7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Akin kaptan tebrik ederim. Yakalamış oldugun balığın ölçüleri ağırlığı nedir merak ettim. Daha güzel avlar rastgelsin.

8. KORBEY

KORBEY Yeni Üye

AKIN KAPTANIM NE GÜZEL RESİM, GELEMEDİM ABİ İŞLER YOĞUNDU, KEŞKE BERABER DE JİGLESEYDİK, HAFTA SONU BALIKTAYDIM..KANKAM AKDENİZİ ANLAYAMIYORUM HALA, GÜZELİM MARMARA :)

9. mesutaksu

mesutaksu Aktif Üye

çok güzel bir av olmuş tebrikler

10. AKIN KAPTAN

Sağolun Fatih Bey. Size de rastgelsin.

11. AKIN KAPTAN

Sağol Hamdi Abi. Yılbaşından sonra kısmetse İstanbuldayım. Görüşmek üzere.