Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trofe Çupralar..(01.08.2010)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Surffishing tarafından paylaşıldı.

1. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Yaz gelince balığa ara veriyorum.Daha doğrusu denize tatil amaçlı gidince ufak tefek kaçamaklar yapabiliyorum ancak, hayalimdeki avlara ulaşmam zor oluyor.
    Neyseki bu hafta için balık avı müsait olunca yaklaşı 1-1,5 aydır iri çupraların alındığı ve benim birtürlü olta atamadığım davetlerden birine icap etmek için şans doğmuştu.Hoş,icap etmek diyorum ama işin aslı dostlarla yapılacak keyifli bir ava katılmaktı amaç.
    Cumartesi günü hazırlıklarımı yaptım.Farklı boylarda yaklaşık 60 iğne bağladım.Çünkü avlakta zaman zaman 300-400gr çupra zaman zamanda 3-4kg çupra çıktığını biliyordum.
    Cumartesiyi Pazara bağlayan gece yola çıktık.Yolda sağlam bir kahvaltının ardından avlakta Mehmet ile buluştuk.Mehmet yemleri hazırlamış ve bizden önce olta atmaya başlamış,600gr civarı bir çupra ve oldukça iri bir sargozu livara atmıştı.Belliki av keyifli olacaktı.Yem olarak önceden hazırlanmış midye ve kırmızı kurt kullanıldı.Kırmızı kurt kumdan çıkartılan ve fosforuyla derinlerde avcıyı cezbeden bir yem..Midyeler suda hafif kaynatılıp atarken düşmemesi için kendi suyunda tuzlanarak kullanıldı.
    Nihayet av başladı.Avlakta enbüyük sıkıntı yemin küçük balıklarca yenilmesiydi.Bu nedenle sürekli yem tazelemek gerekiyordu.Gerçi arada yemi tırtıklayan karagözlerde 01-02 iğnelere yakalanmayaı başarabiliyorlardı.aman ilerledikçe tektük çupralar alınıyordu ve bu esnada arkadaşımın "baboş ge-li-yooorr" sesiyle hepimiz başına toplandık.035 misinanın bağlı olduğu kamış balığın kafa darbelerinde "U" şeklini alıyor,sınırlı kalama imkanımız bu anda devreye girip birkaçmetre misina salıyordu.Balığı gördüğümde tambir şaşkınlık yaşadım.Hemen kepçeyi alıp suya girdim.Balık önümdeydi ancak kepçe küçük geldiğinden birtürlü kepçeye girmiyordu.Tam bu esnada ve tamamen benim hatamdan elimde tuttuğum misinanın üst iğnesi kepçe livarına takıldı ve o karışıklıkta 4 kilo üzeri bir çupra ağzında iğneyle sulara geri gitti.Büyük bir üzüntü ve şok yaşadık.Çünkü geçtiğimiz yılda bir trofe benzer şekilde misinayı kopartmıştı.
    Kaçan balığın üzüntüsü ve suçluluk duygusuyla kaçan keyfimi arkadaşlarımın sözleriyle bir nebze olsun üzerimden atıp ava devam ettik.Avımz 10:30 civarına kadar sürekli hareketli geçti.Bu saatten sonra vuruşlar bıçak gibi kesildi.Herşeye rağmen güzelbir av olmuştu.Avlanılan balıklar kaçanı telafi edecek nitelikteydi.
    Bu avda kurt ve Midye kullanmamızın nedeni bu mevsimde Çupranın iştahsız olması.Benim çupradaki favori yemim olan madya ve iri salyangoz etini sert olduğu için bu dönemde çupra pek yemiyor.
    Avda 035 sufix XL strong misina ve 01,02,03 mustad 530 iğneler kullanıldı.Takım iki iğneli klasik dip takımı
    Daha iyileri sizlere kısmet olsun.Umarım beğenirsiniz.
    İnşallah Ağustos ayının ikinci yarısından sonra yeni bot ve motorumuzu suya indirip Jigging avlarına başlayacağız.

Avlaktan hoş bir mazara..

Benim uğurlu kayam.:D

03 İğnenin bile küçük geldiği 3 kiloluk bir Çupra çenesi..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Maşallah muhteşem çupralar almışsınız tebrik ederim abi:) Başarılı avlarının devamını bekliyoruz heyecanla şansın her daim açık olur İnşallah. Kaçan balık büyük olmuş ama en azından o boyda bir hayvanın da orada yaşadığını bilmek ayrı bir heyecan insanı devamlı kamçılayan bir olay:)

4. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

erdal muthiş alyanaklar tebrik ederim bölge dalmaya musaitmi.

5. fenerli

fenerli Aktif Üye

Balıklar çok güzel tebrik ederim.:harika:

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

Yıllık izne çıkan bana,bu izni bu raporla zehir eden ekibi kınıyorum :D
    tebrikler arkadaşlar darısı hepimize.

7. tomy77

tomy77 Aktif Üye

maşallah abim baya güzeller gerçekten iyi balıklar..

8. fenerli

fenerli Aktif Üye

Erdal abi bu kırmızı kurt u nasıl buluruz veya satın alırız biraz bilgilendirmisin bizi haftaya altınoluk a gidecem bende bi çipra denemesi yapmak istiyorum.

9. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Amanın....Amanın..Amanın...:harika:Sevgili Erdal kardeşim bu ne güzellik...:harika: Hey maşallah benim mum gibi aradığım bu al yanaklı/kalın dudaklı dilberler bir türlü kuzeyden güneye inmeyecek galiba...:eek:

Ah kuzey tarafları ah...Mubarek hem Ege'ye hem de Marmara'ya hitap ediyorlar... Zira bu boylar genelde oralarda denk geliyor...

Bereketli olsun...Harika..Harika...Harika...:harika:

10. mbay

mbay Üye

Tebrikler Erdal bey,çok güzel balıklar harika.İş için 2 haftalığına İzmir bölgeye geldim.Dün Muğla ve Aydın bölgeyi dolaşıp tekrar İzmir'e geldim.Olta takımlarımı getirmedim buraya gelirken.Bende dün öğleden sonra Kordon'a gittim balık tutan varmı,ne tutuyorlar diye bir bakayım dedim.Birkaç kişiyle tanışıp sohbet ettim,bu arada da oltalara bakındım, gece 23'e kadar takıldım,boru kurdu ve yengeç ile Çipura avlanıldı.Bende orada tanıştığım bir arkadaşın oltasıyla ilk kez 2 tane yakaladım,çok zevkliydi.Ama orada yakalanan Çipuralar sizinkilerin yavrusu kadardı ancak.Kimbilir ne zevkli olmuştur.
    Tekrar tebrikler inşaallah daha bereketli avlar yaparsınız.

11. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

yav erdal abi tam olarak neresi orası? valla çantamı yüklenip gitmicem (tek ayağım havada) :D

tebrikler, mübarekler ne güzel :)