Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trofe Levrek Avcılığı ve Teknikleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında TAHİR GÜRHAN tarafından paylaşıldı.

 1. TAHİR GÜRHAN

  TAHİR GÜRHAN Aktif Üye

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  3
  Yazdığım konular sadece kendi denediğim ve sonuçlarını aldığım bence doğrulardır. Başkaları katılmıyabilir saygı duyarım:
  Uzun yıllar su altında avlanırkende hayranlıkla izlemiş ve çoğu zaman da yahu bu şimdi neden ürktüde gelmedi vuramadım diye hayıflandığım devasa levrekleri olta ile avlamak en büyük hobim oldu.Levrek avında tabiki diğer avlarda da olduğu gibi doğal yemler ve sahte (veya yapay) yemlerin kullanımı söz konusu . Bu yemlerine hareketli ve veya hareketsiz kullanımları ayrıca mümkün.Benim kişisel kanaatim canlı ve hareketli yemle tekneden yapılan avcılık en büyük levrek trofelerini cezbetmiştir.Özellikle kumluk zeminlerin, erişte otlarından oluşan adacıkların bol olduğu kıyı şeritlerinde doğal ortamda beslendikleri gıdalar sunulmalıdır.Bu yazımızdada zaten ağırlıklı olarak tekneden canlı yemle hareketli olarak avlanma şeklinden bahsediceğim.

  Tekneden yapılan avcılıkta büyük trofeler için en önemli husus sessizliktir.Bu konuda kanımca ideal olanı elektrik tahrikli motorlar kullanmaktır. Son yıllarda bunların yurdumuzda bulunması ve tedarikleride kolaylaşmıştır.
  Kürek ve akıntıyı kullanarak avlanmakta mümkündür.İlla yakıtlı motor kullanmak zorundaysakta o zaman olabildiğince düşük güçte yani tekne boyuyla orantılı olarak ve kesinlikle 4 zamanlı bir motor seçmekte fayda vardır.2-5 Hp gücündeki 4 zamanlı bir motor çok uygundur. Tabiki bu kadar sessiz motor seçimi yapıyorsak teknede ses yapıcak her türlü detayıda bertaraf etmeliyiz.Birbirine sürten demirler gıcırdıya tahtalar vs vs yani kesinlikle sessiz olunması gereklidir.Şimdi bangır bangır hava soğutmalı dizel motorla ben şu kadar kiloluk levrek aldım diyenler mutlaka olacaktır.Ancak istisnalar kaideyi bozmaz .Siz birde sessizliği deneyin inanın çok fark edicektir.

  Hareketli canlı yemle avlanmada en önemli konulardan diğeride sürattir. Mevcut motorunuzun şayet rölantisi yüksek ve tekne hızlıysa yeni motor alamıyacağımıza göre bir ileri bir boş yaparak sürati düşürebiliriz.Ayrıca su altı paraşütü veya başka bir deyişle fırtına çapası(ŞEKİL 01) kullanarakta sürati iyice düşürmek mümkündür.


  Canlı yemin mutlak surette diri ve aktif olması lazımdır.Yani oltanın ucunda sağa sola kaçmaya çalışan kendisini cazip hale getiren bir yem olmalıdır.Belli bir süreden sonra şayet canlı yem yorulmuşsa ya yem değiştirin yada mevcudu dinlendirin.Asla çektiğiniz canlı yemin dönmesine izin vermeyin.Çekilecek canlı yem olarak bence en ideal yemler yavru kefal(ilarya) ,barbun,kum veya kaya balığı ,gümüş,uskumru vonosu ,kalem zargana ve canlı tekeyi sayabiliriz.Aslında isparide çok iyi bir sabit yem olmasına karşılık çekerek avlanırken yassı vede enli şeklinden dolayı dönerek gelişi bozmaktadır.Onun için bırakma tarzı sabit avlanma şekillerine çok uygun ve iyi bir yemdir.
  Şimdi çok sessiz ve çok yavaş olarak uygun canlı yemi çekmemiz lazım. Fakat teknemiz ve içindeki donanım nasıl olmalıdır.

  Sessiz ve yavaş avlanıcağız ancak çok yavaş seyir yapılacağından vede sığ sularda gezeceğimiz için misinamızın farkedilmeside kolaylaşıyor.Dolayısıyla mümkün olan en ince ve farkedilmesi en zor özellikte misina kullanılması lazımdır.Ben tekneden canlı yemle ve rölanti süratinde avlanırken suyun berraklığına ve balıkların kalibrelerine göre 0.16-0.40 arası kalınlıklarda saf flouro carbon veya hybrid misnalar kullanıyorum.Tabiki bu misinaların çekerleride normal monofilamentlere göre daha düşük oluyor.Misina kalınlıklarını balık kalibrasyonuna ve suların bulanıklık derecesine göre değiştirebilirsiniz.
  Bu kalınlıklar ve misina detayları tabiki kamış ve makara ile avlanmak için geçerli.Hiç bir insan eli kafa ayarı hassas yapılmış bir makara ve hassas bir kamış ucu kadar hassas olamaz.Ben levrek avında
  halkalarını değiştirerek hep aynı boya yakın büyük halkalar takarak fırdöndünün içinden geçebileceği şekilde ayarladığım iki parçalı veya teleskopik fakat kesinlikle esnek (8-20 gr atarlı)2.70 lik kamışlar kullanıyorum.Kamışları teknenin iskelesi ve sancağından tam dışa açacak şekilde monte ediyorum .
  ŞEKİL 1 Her nekadar fırdöndünün halkadan geçip makaraya sarılması normal bir işlem gibi görünsede büyük balıklarda risklidir.Balık herhangi bir şekilde kaçışlara başladığında fırdöndü süratle halkalara veya makinanın mandalına sıkışabilir.Büyük trofelerde tavsiyem takımdaki fırdöndü sandala geldiğinde makinenin mandalını açık bırakarak misinayı ele almanızdır.Elinizde eldiven varken kesinlikle hassas olamazsınız dolayısıyla eldivensiz avlanın.
  Makinemizin fren tertibatı bu avda en büyük yardımcımızdır .İyi ayarlanmış bir makine balığı yorar ama misinayı kollar.Hassas kamış ucu ve hassas ayarlanmış makine freni trofe balığımızın her türlü kaçışını dengeliyecektir.

  Ana beden olarak makaralarımda 0.30 -0.40 şeffaf misina sarılıdır.Olabildiğince küçük ama sağlam bir fırdöndü sonrasına flouro carbon 10 -20 mt misinamızı ekledikten sonra iğne ve gaga iğnelerini takıp takımı tamamlıyoruz.Gaga iğnesi olarak beyaz bir delikli iğne yandan flouro carbona tercihan kırmızı ipekle bağlanıyor.Kırmızı ipeğin uçlarını yarım santim bırakıp kesebilirsiniz.Arka iğne olarak beyaz çapraz iğne balığın durumuna göre iğne boyunu ayarlayabilirsiniz.Gaga iğnesinin ufak iğne olmasının faydası yemlik balığa fazla ağırlık ve zarar vermemesidir.kuyruk iğnesinide mümkün mertebe yemlik balığımıza zarar vermeden ya sidikliğe hafifçe
  deri altından çıkacak şekilde takılması yada kuyruk dibine bakır ince kablo ile tespitinde fayda vardır..Sevgili dostum oltacıyıbiz sitesi sahibi Bahadır Çapar kardeşimin güzel bir çizimide ektedir.ŞEKİL 2

  Genellikle yaz aylarında sabah erken ve güneş batarken iri levrekler kıyılar ,kışın özellikle kasım aralık ve ocak aylarında günün her saati trofe balık alınabilir.Ben genellikle 0-5 mt derinliklerde avlanıyorum.Eriştelik kumluk ve çakıllık dipler oldukça uygun meralardır.Tabii en önemli kriter yiyintinin bol olması yani yemlik balıkların ve diğer su mahluklarının bolca bulunduğu yerler. En önemli yerlerden biri dere ve nehir ağızlarına yakın bölgelerdir.Teknede
  mutlak surette azami geniş ağızlı ve uzun gönderli bir kepçe elinizin altında hazır bulunmalıdır.
  Balık takıma bindiğinde hafifçe tasmalayıp daha sonra kesinlikle tornistanla balığın yanına gidilmelidir.Şayet balık iriyse kaçışları kuvvetli olacak ve her seferinde makaradan misina istiyecektir.Asla 0.18 misina ile 5- 10 kglık bir levreği tasmalayıp zorlayarak kafasını çevirmeye uğraşmayın. Hep tornistan yaparak balığa yaklaşın sonunda balık teslim olup su üstü yapıcaktır.Trofe bir levrek artık size az bir mesafede sakın acele etmeyin.Heyecan balığınızın kaçmasına neden olacaktır. Asla ve asla zorlamayın.Kepçeyi balığın tam baş altına getirip hafifçe yukarı kaldırın.Balık ürkmeden kepçeye girerse ne ala girmezse bırakın gitsin ve tekrar tornistanla balığa yaklaşın ve tekrar şansınızı deneyin.
  Şayet rüzgar varsa herzaman rüzgarla aranıza alın balığı yani teknenin rüzgarla balığın üstüne binmesini engelleyin.
  Balık artık kepçede ve siz dünyanın en güzel yaratıklarından birini tutmak ayrıcalığına erdiniz.Tavsiyem yemleri tazeleyip aynı bölgede geniş daireler çizerek diğer balıkları aramanızdır. Bunlar genellikle yalnız değillerdir.
  Yemleriniz ne kadar diri olursa büyükleri okadar cezbederler.Hareketli kaçan bir yem her zaman caziptir.
  Şimdi yapmanız gereken en önemli şey güzelce balığın resmini çekip bunun güncesini yazıp bizlerle paylaşmaktır.Hayatınızda hep trofeler ve sağlıklı balık avları olsun.
  Sevgi ve saygılarımla
  M.Tahir Gürhan

  [​IMG]
  ŞEKİL 01 FIRTINA ÇAPASI

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  ŞEKİL 1 KAMIŞ MONTAJI

  [​IMG]
  ŞEKİL 2 CANLI YEM BAĞLANTISI

  [​IMG]
  ŞEKİL 3 KEPÇE[/size][/b]


  TROFE LEVREKLER

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  norsmen ve egeden bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.557
  Beğeniler:
  9.496
  Şehir:
  İstanbul
  Tahir abi, bu değerli bilgileri tekrar yayınladığın için teşekkür ederim. Çoğu arkadaşımıza yön veren temel bilgiler.
   
 4. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Her okuduğumda başka bir noktayı öğreniyorum.
  Teşekkürler Tahir abi...
   
 5. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Teşekkürler Tahır Abi. Trofe konusunda kesinlikle ülkemizin temel taşlarından birisisin.
  Eline emeğine sağlık. Sizlerden öğrenilecek çok şeyler var daha.
   
 6. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  Marmaris
  Eline sağlık Tahir Abi. Bizim buralarda küçük levrekler var. Büyüklerinide tek tük görüyoruz. Ama pancar motor ile bu iş olabilir mi bilmiyorum.
   
 7. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  Teşekkürler Tahir abi,

  Zaman zaman bu sistemde Levrek avlıyan birisi olarak, acaba ben bu sistemi biraz daha nasıl geliştire bilirim, neler yapabilirim derken sizin bu konunuz bana ışık tutu, vermiş olduğunuz detaylar çok doğru, ve önemli kısa ama öz bu kiriterleri uyguluyan herkez inanıyorumki hayalindeki levreği tutucaktır. benim tecrubemde bu doğrultuda, eksik olmayın emeğinize sağlık.sevgiyle ve sağlıkla kalın selamlar.:)
   
 8. TAHİR GÜRHAN

  TAHİR GÜRHAN Aktif Üye

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  3
  Sevgili Dostlar,
  çok teşekkür ederim.Akın Kaptanım Pancar Motorla da olabilir fakat özellikle sığ su avcılığında sessiz bir motor av şansını ciddi ölçüde arttırır.Özellikle trofe boyutlardaki levreklerde çok önemli.
  Sevgilerimle
   
 9. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Teşekkür ederiz Tahir Abi tekrar tekrar okusam da her seferinde yeni birşeyler öğrendiğim rehber niteliğindeki bu konuyu tekrar yüklemeniz çok yararlı olmuş. Saygılarımla
   
 10. Asi ve mavi

  Asi ve mavi Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.538
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  İstanbul
  Bir gün bir filmi izleyip çok beğenir, daha sonra günün birinde yine izlediğimizde, ilk izlediğimiz zamanda birçok ayrıntıyı kaçırdığımızı farkederiz ya, bu bilgileri okumakta aynı hazzı yaşattı bana. İyi ki tekrar paylaşıma sunulmuş.

  Tekrar paylaşımınız için, tekrar teşekkürler.
   
 11. drasty41

  drasty41 Aktif Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  11 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  665
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  Kocaeli/Derince
  teşekkürler paylaşıma tahir bey. ansiklopedik bilgiler ....